Poprzedni artykuł: Szokujące dane na temat przemocy w polskich szkołach Następny artykuł: Wyjątkowe zdjęcia noworodków- uśmiechnięte bobasy

Zmiany w zasiłku rodzinnym w 2016 roku!

Szykują się zmiany w ustawie dotyczącej zasiłku rodzinnego. Zobacz czy będzie przysługiwał Ci dodatek do zasiłku rodzinnego, oraz czy mamy wieloraczków będą mogły dłużej zostać z dziećmi w domu.

Zmiany w zasiłkach rodzinnych

Od 2 stycznia 2016 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych. Najistotniejszą rzeczą, która ulegnie zmianie będą wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego. Do tej pory na jeden poród przysługiwał jeden urlop i jeden dodatek, niezależnie od ilości urodzonych dzieci. 

Komu przysługuje zasiłek rodzinny

  • rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka
  • opiekunowi faktycznemu dziecka
  • osobie uczącej się, pełnoletniej, niepozostającej na utrzymaniu rodziców, posiadającej sądowe zaświadczenie o prawie do alimentów

Wysokość zasiłku rodzinnego

  • 77,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia
  • 106,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia
  • 115,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia

Jednym z warunków przyznania świadczenia jest kryterium dochodowe. Miesięczny rodzinny dochód w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać:

  • 574 zł lub
  • 664 zł kiedy członkiem rodziny jest osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności

Zasiłek rodzinny- kryterium dochodowe

W styczniu 2016 kryterium dochodowe pozostanie takie samo, zmienią się natomiast zasady przyznawania zasiłku rodzinnego. Rodzina, która przekroczy próg dochodowy, nie będzie automatycznie pozbawiana prawa do zasiłku, ale świadczenie będzie malało o kwotę, która przekracza próg.

Dodatek do zasiłku rodzinnego 

Nowelizacja ustawy przewiduje dodatek do podstawowej kwoty 400zł w postaci 400zł na każde urodzone dziecko z ciąży mnogiej oraz wydłużenie urlopu wychowawczego o 12 miesięcy. Sytuacja ulegnie zmianie także w rodzinach, w których jest dziecko z niepełnosprawnością, możliwość korzystania z dodatku zostanie przedłużona o 72 miesiące, a urlop będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

"My chcemy, by był to jeden dodatek, ale w różnej wysokości w zależności od liczby dzieci. Bez względu na to, czy dzieci rodzą się podczas jednego porodu, czy kolejne dziecko rodzi się, gdy matka przebywa na urlopie wychowawczym" – skomentowała sprawę Okła-Drewnowicz.

Zaproponowane zmiany zsynchronizowano z wchodzącą 2 stycznia nowelizacją kodeksu pracy.

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

26 marca 2019, 12:11

Zobacz także

Nasze propozycje