Poprzedni artykuł: Jak założyć własną firmę? Poradnik dla mam Następny artykuł: Bonbonbaby pudełko niespodzianka dla mamy i dziecka

Żółtaczka fizjologiczna u noworodków

Wiele noworodków przechodzi tzw. żółtaczkę fizjologiczną. Czy to poważny stan? Skąd się bierze żółtaczka fizjologiczna i czy jest groźna dla dziecka?
żółtaczka fizjologiczna u noworodka

Wbrew pozorom żółtaczka fizjologiczna nie ma zbyt wiele wspólnego z poważną chorobą wątroby u dorosłych. Pojawia się u niemal wszystkich wcześniaków i większości urodzonych o czasie noworodków, zwykle w drugim lub trzecim dniu życia.

Przyczyny i objawy żółtaczki fizjologicznej

Objawy są bardzo charakterystyczne: jest to zażółcenie skóry dziecka oraz wzmożona senność (dziecko rzadko się budzi, nawet na jedzenie), a także intensywnie żółty kolor moczu.

 • Zażółcenie skóry spowodowane jest wysokim poziomem bilirubiny, związku chemicznego, który powstaje na skutek rozpadu czerwonych krwinek.
 • Noworodek przychodzi na świat ze sporym zapasem tych krwinek, które po porodzie przestają być mu potrzebne w tak dużej ilości. Ulegają wówczas rozpadowi, więc wytwarza się bilirubina, która jest wydalana z organizmu razem z moczem i kałem.
 • Nie zawsze jednak organizm małego dziecka jest sobie w stanie poradzić z tak dużą ilością bilirubiny; wówczas właśnie pojawia się żółtaczka fizjologiczna, która zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu 10-12 dni.

Leczenie żółtaczki fizjologicznej

 • W większości przypadków żółtaczka fizjologiczna znika sama, nie wymaga leczenia. Jednak z powodu często występującej senności u noworodków z żółtaczką neonatolodzy zalecają młodym mamom częste budzenie malucha na karmienie (co ok. 2 godz.).
 • Wszystkim noworodkom z żółtaczką codziennie mierzy się poziom bilirubiny. Jeśli mimo wszystko nie opada w ciągu kilku kolejnych dni, dziecko poddawane jest fototerapii.
 • To często stosowana i całkowicie bezpieczna metoda pozbycia się zażółcenia skóry: noworodka (z przepaską na oczach i w pieluszce) naświetla się białym lub niebieskim światłem, które przyspiesza wydalanie bilirubiny z organizmu. Po kilku dniach żółtaczka ustępuje.
 • Niezwykle rzadko zdarza się, że fototerapia nie skutkuje, wówczas pediatrzy podejmują decyzję o przetoczeniu krwi maluszkowi.

Co może niepokoić przy żółtaczce fizjologicznej?

Jeśli poziom bilirubiny opada, lekarze często wypisują matkę z dzieckiem do domu pomimo żółtaczki. Należy wówczas uważnie obserwować dziecko. Do niepokojących objawów w przebiegu żółtaczki należą:

 • silniejsze zażółcenie skóry dziecka, odcień pomarańczowy,
 • gorączka (powyżej 37,9°C)
 • niechęć do jedzenia (z piersi lub z butelki)
 • twardy, wzdęty brzuszek, jasny stolec.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 lutego 2020, 16:19

Nasze propozycje