Poprzedni artykuł: Jak dbać o włosy dziecka - ABC pielegnacji Następny artykuł: Masa solna dla dzieci - zobacz jak ją zrobić

Co to jest ciąża urojona? Poznaj jej objawy i przebieg leczenia

„Czy jestem w ciąży?” – każda kobieta czasami zadaje sobie to pytanie. Niektóre panie wręcz obsesyjnie zauważają u siebie objawy ciąży: mają poranne nudności, spóźnia im się okres, przybierają na wadze. Ciąża urojona, rzekoma, histeryczna – tak medycyna nazywa ten problem. I nie ma w nim nic wstydliwego – to choroba, którą się leczy.

Ciąża urojona - przyczyny i leczenie

Ciąża urojona – co to takiego?

Ciąża urojona (inaczej histeryczna, rzekoma) nie jest zwykłym wymysłem kobiety, która bezzasadnie zauważa u siebie objawy ciąży. To poważna choroba, która może dosięgnąć każdą z nas.

Dolegliwość ta opiera się na głębokim przekonaniu kobiety, że jest w ciąży, podczas gdy tak naprawdę nie doszło do zapłodnienia. Jest to zaburzenie psychiczne, które wymaga pomocy specjalisty.

Na ciążę urojoną najbardziej narażone są cztery grupy kobiet:

 • kobiety, których problemem jest bezpłodność, które od wielu lat bezskutecznie starają się o dziecko – te kobiety, każdą zaobserwowaną zmianę, która mogłaby sygnalizować ciążę, interpretują jako zwiastun przyjścia na świat upragnionego dziecka;
 • kobiety, które panicznie boją się ciąży (tokofobia);
 • młode dziewczyny, które obawiają się „wpadki”;
 • kobiety samotne, które nie chcą wychowywać malca bez ojca.

Ciąża urojona  objawy

Jak sama nazwa wskazuje, ciąża urojona to taka, która nie istnieje, gdyż nie doszło do zapłodnienia. Jednak u niektórych kobiet siła oddziaływania psychiki na funkcjonowanie organizmu jest tak wielka, że objawy ciąży rzekomej są tożsame z objawami realnej ciąży.

Kobieta „w ciąży” urojonej zauważa takie sygnały jak:

 • poranne nudności i wymioty;
 • brak miesiączki;
 • zwiększenie obwodu talii;
 • przyrost wagi;
 • powiększone piersi;
 • wahania nastroju;
 • w skrajnych przypadkach - laktacja

Stan urojonej ciąży trwa przeważnie kilka miesięcy – lekarze twierdzą, że mniej więcej połowę czasu realnej ciąży. Dłużej trwają w nim te kobiety, które wiedząc o swojej bezpłodności, zwlekają z badaniem ginekologicznym – podświadomie boją się rozczarowania.

Jak wygląda leczenie ciąży urojonej?

U jednych kobiet informacja o tym, że ciąża jest jedynie tą rzekomą – wywołuje ulgę, u drugich – jest kolejnym rozczarowaniem i wiąże się z bólem porównywalnym do tego po poronieniu. Niezależnie od tego, jakie uczucia towarzyszą tej informacji – ciąża histeryczna wymaga leczenia.

Leczenie opiera się na podawaniu środków farmakologicznych, które są szczególnie ważne w przypadku kobiet bezpłodnych, u których kolejna informacja o braku ciąży może spowodować poważne zaburzenia osobowości lub depresję.

Niezbędne są również wizyty u psychologa i psychiatry oraz konsultacje ginekologiczne.

Niezmiernie istotną kwestią jest wsparcie rodziny – myśl o ciąży, która zaprząta umysł kobiety (niezależnie od tego czy ją cieszy, czy przeraża), jest wielkim obciążeniem dla jej psychiki. Bez wsparcia partnera i rodziny ryzyko depresji, nerwicy, czy poważnych zaburzeń osobowości staje się realnym zagrożeniem.

 

 

zdjęcia: 123rf

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 sierpnia 2019, 08:58

Nasze propozycje