Poprzedni artykuł: Jak wybrać imię dla dziecka? Następny artykuł: Brak apetytu u dziecka - jak sobie radzić z niejadkiem

Warto czytać małemu dziecku - sprawdź, jakie to ważne!

Czy wiesz, że czytając dziecku przed snem kształtujesz nie tylko jego wiedzę o świecie, ale i emocje? Poznaj pozytywny wpływ książek na rozwój twojego maluszka!

czytanie książek małym dzieciom

Książki możemy czytać już nawet niemowlętom. W tym okresie dzieci będą oczywiście bardziej zainteresowane dotknięciem czy ugryzieniem książki niż jej faktyczną treścią, ale bliskość rodzica będzie znakomicie wpływać na nastrój i poczucie bezpieczeństwa dziecka, a czytanie na głos stymulować rozwój mózgu malucha.

Co daje dziecku czytanie książek:

  • poszerza zasób słownictwa i ogólnej wiedzy
  • rozwija samoświadomość i lepsze rozumienie innych ludzi
  • wspomaga prawidłowy rozwój emocjonalny
  • rozwija wyobraźnię i pobudza fantazję
  • kształtuje poczucie moralności
  • wykształca empatię i tolerancję
  • sprzyja późniejszej szybszej nauce
  • umacnia nawyk czytania na całe życie
  • wzmacnia więź z dzieckiem

Jak dostosować książki do wieku dziecka:

Dla niemowląt najlepsze są krótkie wierszyki rymowanki z przewagą kolorowych obrazków. Dla dzieci między pierwszym a drugim rokiem życia najwłaściwsze będą książki, które zawierają historyjki na tematy najbliższe dziecku – mycie, spacery, ubieranie się. Ważne jest, by pozwolić dziecku aktywnie uczestniczyć w czytaniu, np. poprzez nazywanie lub naśladowanie odgłosów zwierzątek na zdjęciach czy przewracanie kartek książki. Trzylatki już dużo rozumieją i najlepsze dla nich będą historie o zwierzętach czy przygodowe, które pozwolą maluchowi na zadawanie pytań.

Warto czytać dziecku co najmniej 20 minut dziennie, najlepiej tuż przed snem. Dobrze, jeśli skupiamy się tylko na czytaniu, nie karmimy przy okazji dziecka, czy sami nie zajmujemy się czymś jeszcze. Starajmy się też dawać dobry przykład naszym pociechom! Jeśli maluch będzie nas widział z książką, to będzie chciał brać z nas przykład i zacznie traktować książkę jako formę rozrywki, a nie przymus.

Czytacie swoim maluchom? Jakie książki mogłybyście polecić innym mamom? :)

 

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

28 lutego 2020, 20:07

Nasze propozycje