Poprzedni artykuł: Witamina K dla noworodka: dlaczego ją podawać i w jakiej ilości? Następny artykuł: Jak wybrać imię dla dziecka?

Dlaczego dotyk jest ważny? Przytulaj swoje dziecko!

Jak często przytulasz swoje dziecko? Czy wiesz, jak wpływa dotyk na rozwój malucha? Sprawdź, dlaczego warto przytulać dzieci jak najczęściej!
dotyk dziecka jest wazny

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, mama koncentruje się na nim całkowicie: karmi, przewija, kąpie, usypia i dba o zaspokajanie wszystkich jego potrzeb. 

Ale noworodek potrzebuje nie tylko pokarmu czy snu: bardzo ważne jest dla niego poczucie bezpieczeństwa, spokój, bliskość mamy. 

Czy wiesz, jak zaspokoić psychiczne potrzeby dziecka? 

Dlaczego dotyk dziecka jest ważny?

  • Dotyk jest jednym z najważniejszych zmysłów noworodka: dzięki dotykaniu dziecko czuje się bezpieczne i lepiej się rozwija, dlatego bardzo ważne jest częste przytulanie malucha.
  • Noworodek odczuwa potrzebę bliskości, przytulanie daje mu wrażenie ciągłości życia prenatalnego, zwiększając poczucie bezpieczeństwa.
  • Przytulane noworodki lepiej się rozwijają i rzadziej chorują niż dzieci, które są pozbawione tej formy okazywania bliskości.
  • Przytulanie, dotykanie i głaskanie dziecka korzystnie wpływa na jego rozwój psychoemocjonalny: dziecko czuje się kochane, akceptowane, szczęśliwsze.

Kiedy przytulać dziecko?

Potrzeba bycia przytulanym jest instynktowna i wrodzona, dotyczy każdego z nas - nie tylko dzieci. Przytulanie wzmacnia więzi między rodzicem a dzieckiem, pozwala na coraz lepsze poznanie potrzeb dziecka i ich zrozumienie

Większość rodziców przytula swoje dzieci w różnych nieprzyjemnych dla dziecka sytuacjach, np. gdy płacze, gdy się czegoś boi, gdy jest chore. Jednak dzieci zawsze potrzebują naszej bliskości i wsparcia - przytulajmy je też beż okazji.

Małe dzieci chętnie same przychodzą do rodziców, żeby się przytulić. Nastolatki - zwłaszcza chłopcy - mogą unikać dotyku rodziców (czują się trochę skrępowane), jednak nadal potrzebują przytulenia i wsparcia bliskich. 

Znana terapeutka amerykańska, Virginia Satir, o dotyku:

By przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie. 
By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie. 
By się rozwijać, potrzeba dwunastu uścisków dziennie.

zdjęcia: PantherMedia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 lutego 2020, 14:27

Nasze propozycje