Poprzedni artykuł: Pierwszy kubek dla dziecka – jaki wybrać? Następny artykuł: Kryzys w związku po narodzinach dziecka – czy można go pokonać?

Dziecko u fryzjera – jak przezwyciężyć lęk przed obcinaniem włosów?

Dziecko, , tagi: dziecko, fryzjer, strzyżenie
Kiedy maluch zdmuchnie swoje pierwsze urodzinowe świeczki i oficjalnie wkroczy w drugi rok swojego życia, nawet te mamy, które zachowują tradycję rytuału postrzyżyn, zaczynają rozglądać się za fryzjerem dla dziecka. Jednak nie każdy malec dobrze znosi taki zabieg kosmetyczny… Dlaczego dziecko boi się wizyty u fryzjera? Jak pokonać jego strach przed obcinaniem włosów?

dziecko u fryzjera

Dlaczego dziecko boi się wizyty u fryzjera?

Siedząc w fotelu u fryzjera maluch przygląda się pomieszczeniu i myśli: dużo obcych ludzi, w oddali hałasuje suszarka, a zamiast mamy obok mnie stoi pani, która w ręku trzyma nożyczki (te same, o których mama mówi, że są niebezpieczne i nie wolno się nimi bawić!) Czas na ewakuację! – zawołałby maluch… i woła – na swój sposób: płacze, wierci się, a nawet ucieka w objęcia mamy.

Lęk przed strzyżeniem u wielu dzieci wynika również z tego, że postrzegają one włosy jako nieodłączną część swojego ciała – taką samą jaką jest ręka czy głowa. Idąc tym tokiem rozumowania, nie trudno domyślić się, że maluch jest przekonany, że obcinanie włosów boli.

Jak pokonać strach przed strzyżeniem?

Pamiętaj, że dzieci boją się tego, co obce. Dla dziecka nowe sytuacje bywają jeszcze bardziej stresujące niż dla dorosłego, dlatego przede wszystkim nie rób niczego na siłę. Okaż wyrozumiałość i staraj się powoli przygotować dziecko na wizytę u fryzjera. Opowiadaj mu o tym, kim jest fryzjer, przedstawiaj zabiegi fryzjerskie jako przyjemne. Możesz nawet zabrać malca ze sobą do salonu i podciąć przy nim swoje włosy – niech się przekona, że to nic strasznego. Prawdopodobnie dziecko nie będzie wówczas przerażone, a zaciekawione tym, co robi fryzjer. Będzie bacznie obserwować jego poczynania, aż w końcu – widząc nową fryzurę uśmiechniętej mamy – samo zechce usiąść na fotelu fryzjerskim.

Jak przygotować dziecko do wizyty u fryzjera?

Wybierz taki salon fryzjerski, który w swoich usługach ma strzyżenie maluchów – będą w nim kolorowe fotele dla dzieci, zabawki (którymi malec będzie mógł się zająć podczas obcinania włosów) i fryzjer z dobrym podejściem do dzieci. Na wizytę wybierz taki dzień, w którym maluch nie będzie rozdrażniony i marudny. Zadbaj o to, żeby przyszedł z umytą główką – mycie włosów u fryzjera byłoby dla dziecka dodatkowym stresem.

Salon fryzjerski w domu

Jeśli dziecko będzie płakać ilekroć przekroczy próg salonu fryzjerskiego, a żadne zabawki nie pomogą go uspokoić i usadzić w fotelu – zrezygnuj z podcinania włosów i poczekaj, aż maluch dorośnie. Jeśli natomiast włosy dziecka są naprawdę długie i wchodzą mu do oczu – możesz spróbować podciąć kosmyki samodzielnie. Pamiętaj, że to ty jesteś osobą, której malec ufa jak nikomu innemu, dlatego najbardziej prawdopodobnym jest, że to właśnie tobie pozwoli skrócić swoją fryzurę. Jednak uważaj! Musisz być bardzo delikatna i czujna – dziecku może być trudno usiedzieć w bezruchu na miejscu, może się wiercić ze zniecierpliwienia i wykonywać nieoczekiwane ruchy. Zadbaj o to, by nie stała mu się krzywda.

 

zdjęcia: 123rf

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 lutego 2020, 11:23

Nasze propozycje