Poprzedni artykuł: Wyprawka do szpitala - jak spakować torbę? Następny artykuł: Spacer z dzieckiem na mrozie, w zimie?

Bliźniaki - podwójne szczęście

Dziecko, , tagi: dziecko, ciąża, bliźnięta
Niektóre kobiety bardzo chcą mieć bliźnięta: uważają, że lepiej mieć dwoje dzieci za jednym razem i nie przechodzić dwukrotnie kłopotów ciążowo-porodowych. Czy rzeczywiście dwojaczki to lepsza opcja?
Bliźnięta

Przyjrzyjmy się, jak wygląda kwestia bliźniaków w kolejnych etapach ich życia. Czy rodzicom dwójki jest łatwiej czy trudniej? A może samym maluchom jest lepiej?

Ciąża bliźniacza: podwójne oczekiwanie

 • Ciąża bliźniacza na początku zupełnie przypomina pojedynczą, chociaż zdarza się, że niektóre dolegliwości męczą przyszłą mamę bardziej, niż przy jednym dziecku (np. mdłości, wymioty).
 • Nieco trudniej robi się w drugim i trzecim trymestrze ciąży, gdy dzieci są większe, więc i cięższe, a mama przybiera znacznie na wadze, więc trudniej się jej poruszać i łatwiej się męczy.
 • Pod koniec ciąży można jeść jedynie niewielkie posiłki, ponieważ macica znacznie się powiększa i uciska na wszystkie narządy w jamie brzusznej, także żołądek i pęcherz.
 • Teoretycznie istnieje większe ryzyko powikłań, więc konieczne są częste badania kontrolne, a przy wieku mamy powyżej 35 lat badania prenatalne.
 • Mamom bliźniąt statystycznie częściej w ciąży doskwiera gestoza, anemia i inne problemy (np. odklejanie łożyska, łożysko przodujące), dlatego powinny być pod stałą opieką lekarską.

Więcej na ten temat w artykule Ciąża bliźniacza

Poród bliźniaków: zwykle po cesarsku

 • Bliźniaki bardzo często rodzą się wcześniej, niż dzieci z ciąży pojedynczej, zwykle ok. 37-38 tygodnia ciąży. Jednak nawet bliźnięta, które przyszły na świat w 35 tygodniu uważa się za donoszone (czyli nie są wcześniakami). 
 • Bardzo często ciąża mnoga jest rozwiązywana przez cięcie cesarskie, gdyż dużo częściej niż w ciąży pojedynczej dzieci układają się nieprawidłowo (poprzecznie, pośladkowo, miednicowo). Poród siłami natury w przypadku bliźniąt jest możliwy tylko wtedy, gdy pierwsze dziecko jest w położeniu główkowym, a drugie albo w główkowym, albo w miednicowym.
 • Jeżeli poród odbywa się naturalnie, trwa on nieco dłużej niż urodzenie jednego dziecka, gdyż szyjka macicy otwiera się nieco wolniej. Drugie dziecko przychodzi na świat zwykle 15-20 minut po pierwszym.
 • Ze względu na zwiększone ryzyko powikłań lekarze odradzają poród domowy w przypadku ciąży podwójnej.

Rodzice: dobrze, że jest ich dwoje

 • Początki bycia mamą mogą być trudne - karmienie piersią dwójki maluchów, pielęgnacja, przewijanie i kąpanie dwóch noworodków zabiera naprawdę mnóstwo czasu. Dlatego mama bliźniąt potrzebuje wsparcia i pomocy ze strony taty lub innych członków rodziny, szczególnie przez pierwsze miesiące.
 • Pierwsze dwa lata życia bliźniąt to dla rodziców nie lada wyzwanie, gdyż opieka nad dziećmi pochłania dwukrotnie więcej energii niż przy jednym maluchu. Później, gdy dzieci już troszkę podrosną, jest troszkę łatwiej, ponieważ zaczynają bawić się ze sobą i są bardziej samodzielne.
 • Wyjście na spacer z bliźniakami to prawdziwe wyzwanie: ubranie dwójki maluchów, zjechanie windą lub zejście schodami z wielkim wózkiem to naprawdę sztuka - zwłaszcza w zimie, gdy ubranek do założenia jest dwa razy więcej. Dlatego spacery z dwójką to zadanie raczej dla dwóch osób.
 • Dwoje dzieci to oczywiście dwa razy więcej powodów do radości: pierwszy uśmiech, pierwszy ząbek i pierwszy krok można przeżywać dwukrotnie.

Bliźnięta: dwoje, ale zawsze razem

 • Już od poczęcia bliźniak jest zawsze w blisko tego drugiego, dlatego związek bliźniąt jest wyjątkowy. Dzieci są prawie cały czas razem, częściej przebywają w swoim towarzystwie niż w obecności mamy czy taty. Bliska relacja stymuluje ich rozwój i sprawia, że maluchy rozumieją się bez słów, dlatego zwykle później zaczynają mówić niż inne dzieci.
 • Naukowcy udowadniają, że bliźnięta rozwijają się lepiej, gdy są razem - rozdzielone czują się gorzej, częściej chorują i wolniej uczą się nowych umiejętności.
 • Dzieci zazwyczaj zdobywają kolejne umiejętności w tym samym czasie: w tym samym tygodniu zaczynają siadać, chodzić, mówić. Nie ma jednak reguły - każde dziecko należy traktować  indywidualnie; czasem maluchy rozwijają się w zupełnie innym tempie.
 • Niestety zwykle dwojaczki także chorują razem: gdy jedno złapie przeziębienie, w ciągu dwóch dni i drugie będzie chore.
 • Posiadanie dwójki dzieci to wspaniałe doświadczenie: podwójna radość, chociaż jedna ciąża, jeden poród i jeden urlop macierzyński - więc także łatwiejszy powrót do pracy. Nie da się zaplanować ciąży bliźniaczej, ale jeśli Ciebie spotkała, bądź gotowa na podwójną porcję szczęścia!
zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

12 grudnia 2019, 16:44

Nasze propozycje