Poprzedni artykuł: Jak radzić sobie ze złością dziecka? 6 sprawdzonych sposobów Następny artykuł: Sprawdź jak będąc w ciąży rozpoznać płeć dziecka!

Dziecko nie lubi czytać? Sprawdź, jak je zachęcić!

Dziecko, , tagi: dziecko, książki, czytanie, nauka czytania
Twoje dziecko nie lubi czytać? Sprawdź, jak to zmienić! Poznaj korzyści płynące z czytania i dowiedz się, w jaki sposób zachęcić dziecko do sięgnięcia po książkę.

jak zachęcic do czytania

Dlaczego warto czytać?

Czytanie rozwija wyobraźnię maluchów, uczy przejrzyście formułować myśli i wzbogaca ich zasób słów – a im  bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania. Dzięki czytaniu dzieciom łatwiej przychodzi rozmowa na temat ich odczuć i potrzeb.

Dobra książka to również świetny sposób na relaks dziecka – podróż w świat wyobraźni daje maluchowi wytchnienie i ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.

Czytanie pomaga uczyć dziecko koncentracji i sprawi, że malec nie będzie miał problemów z nauką. Książki przeznaczone specjalnie dla dzieci uczą jak być dobrym – wyraźnie pokazują, jaki system wartości jest godny naśladowania – jasno przekazują, że zły bohater jest karany za swoje czyny, a dobry zawsze odnosi sukcesy. I choć książka nie rozwiąże wszystkich problemów wychowawczych, może okazać się lekarstwem na wiele z nich. Dlatego warto przyzwyczajać dziecko do obcowania z literaturą i dać mu dobry przykład samemu sięgając po książki.

Jak zachęcić dziecko do czytania - 10 porad

  1. Ustal najlepszą dla wszystkich porę na czytanie – na początek wystarczy 10-15 minut dziennie.
  2. Uszanuj wybór dziecka – książka nie zawsze musi uczyć, może też bawić.
  3. Panuj nad sentymentalizmem – to, co podobało się tobie, nie musi się podobać twojemu dziecku.
  4. Podsuń dziecku niewielkie fragmenty tekstu, najlepiej pisane dużym drukiem.
  5. Podpowiedz dziecku, że może używać palca jako wskaźnika – uporządkuje ruch oczu i zaktywizuje pracę mózgu.
  6. Po lekturze bądź dociekliwa (pytaj: kto?, gdzie?, dlaczego?), ale nie bądź natarczywa swoimi pytaniami.
  7. Zaproponuj proste zabawy z tekstem. Np. Kto szybciej znajdzie w przeczytanym fragmencie słowa z jakąś literą lub sylabą, ten wygrywa. W ten sposób dziecko utrwali w pamięci obrazy tych słów.
  8. Uszanuj chęć czytania po cichu. Kłopoty z głośnym czytaniem czasem wynikają np. z zaniżonej samooceny, a nie z problemów ze składaniem liter w słowo.
  9. Zauważaj i doceniaj każdy postęp w czytaniu.
  10. Udowodnij dziecku, że sama również lubisz czytać, pamiętaj, że w pierwszych latach życia malucha to ty jesteś jego największym autorytetem.

Książki dla dziecka

Twoje zachęty nie wystarczą, żeby maluch pokochał czytanie. Ważny jest wybór odpowiedniej książki – wartościowej, ale dopasowanej do wieku dziecka. Wydawcy coraz częściej ułatwiają to zadanie, zamieszczając na okładce książki informację na temat tego, do jakiej grupy wiekowej  jest ona skierowana. Zanim kupisz książkę dziecku przeczytaj ją lub przynajmniej przejrzyj. Możesz też poszukać w internecie opinii innych mam na jej temat – okażą się cenną wskazówką!

książeczki dla małych dzieci

1. Opowiem Ci mamo co robią mrówki, wyd. Nasza Księgarnia; 2. Kubuś Puchatek i Przyjaciele: poznajemy czynności, wyd. Ameet; 3. Czytam sobie: Kłopoty z mlekiem dla kota, wyd. Egmont; 4. Dinuś na drodze, wyd. Buchmann; 5. Kiciuś Mruczuś, wyd. Debit; 6. Muzykalny Słoń, wyd. Muza; 7. Mała Kaczuszka, wyd. Wilga; 8. Zofia Stanecka Basia i Moda, wyd. Egmont

zdjęcia: Imax Tree

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 lutego 2020, 01:26

Nasze propozycje