Poprzedni artykuł: Atopowe zapalenie skóry u dziecka - jakie są przyczyny? Następny artykuł: Pierwszy seks po porodzie - czy to boli?

Jak rozpocząć udane karmienie piersią?

Świeżo upieczone mamy często niepokoją się, czy będą umiały karmić maluszka, czy rozpoznają, kiedy jest głodny i czy jest najedzony. Na początek podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy karmieniu piersią. Nie martw się, szybko nauczysz się, czego potrzebuje twoje dziecko.
Jak zacząć karmić piersią

Kiedy karmić piersią po raz pierwszy?

Doradcy laktacyjni twierdzą zgodnie: jak najszybciej. Zgodnie ze standardami WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oraz nowymi standardami opieki poporodowej w polskich szpitalach, noworodek powinien być przystawiony do piersi w ciągu pierwszej godzinie po porodzie, jeszcze na sali porodowej. Najlepiej, aby pierwszy kontakt matki z dzieckiem odbywał się na zasadzie „skóra do skóry”, czyli nie ubrany jeszcze maluszek zostaje położony na nagiej piersi mamy. Noworodka przykrywa się pieluszką i kołderką, tak ułożone może leżeć blisko ciebie nawet przez dwie godziny. Zwykle noworodek ma już wykształcony odruch ssania, więc bez problemu powinien jeść. Ale jeśli urodziłaś wcześniaka, miałaś cesarskie cięcie, dziecko urodziło się chore albo nie miało ochoty ssać, to pierwsze karmienie może nastąpić później.

Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne?

Głodny noworodek zwykle płacze, jest pobudzony: macha rączkami, szuka piersi odwracając główkę w bok. Czasami mlaszcze i cmoka, otwiera buzię i wysuwa języczek, domagając się mleka. Ale są też dzieci, które w widoczny sposób nie okazują tego, że są głodne: większość czasu śpią i nie domagają się jedzenia. Zdarza się więc, że trzeba budzić maluszka, aby trochę zjadł.

Pozycja do karmienia piersią

Przede wszystkim powinnaś przyjąć wygodną dla siebie pozycję, czy to leżącą, czy też siedzącą. Po porodzie zapewne będziesz zmęczona i osłabiona, wygodniej więc będzie ci karmić na leżąco. Ułóż się na jednym boku tak, aby pierś swobodnie układała się na poziomie buzi noworodka, połóż głowę na poduszce. Maluszek powinien także leżeć na boku, przodem do twojego brzucha. Jeśli chcesz karmić na siedząco, usiądź wygodnie i podeprzyj plecy: możesz ułożyć się na łóżku, na fotelu albo na krześle. Zegnij jedną rękę i ułóż dziecko na przedramieniu. Możesz dziecko położyć na niedużej poduszce, aby było na odpowiedniej wysokości (na poziomie piersi). Często mamy korzystają również ze stołeczka, na którym opierają stopę z tej strony, z której karmione jest dziecko.

Jak przystawić dziecko do piersi?

Złap za pierś czterema palcami od dołu i kciukiem od góry, delikatnie dotknij ust dziecka brodawką. Maluszek powinien otworzyć buzię, wtedy przysuń dziecko do siebie i wsuń mu pierś do ust. Dziecko powinno mieć w buzi brodawkę i dużą część otoczki, a jego wargi powinny być wywinięte.

Jak rozpoznać, że dziecko prawidło ssie?

Początkujące mamy często nie są pewne, czy dziecko rzeczywiście je, zwłaszcza jest noworodek kręci się, marudzi albo popłakuje. Jeżeli maluszek wyraźnie połyka, lekko postękuje i je co najmniej przez 10 minut, a do tego miarowo rusza buzią, a ciebie nic nie boli, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Jeśli dziecko ma zamknięte oczy i nie słychać żadnych odgłosów, maluszek zapewne zasnął. Postaraj się go obudzić, wyciągając na chwilę pierś z jego buzi, albo delikatnie stukając palcem w policzek. Jeśli nie reaguje, odłóż do łóżeczka – nakarmisz dziecko później.

Jak długo trwa karmienie piersią?

To bardzo indywidualna sprawa: zależy od temperamentu dziecka, ilości mleka oraz tego, jak często maluszek je. Niektóre dzieci jedzą bardzo łapczywie i najadają się w ciągu 8-10 minut, inne ssą powoli i potrzebują ok. 30 minut. Pozwól dziecku jeść tak długo, jak tylko chce, ale niech nie śpi przy jedzeniu. Jeżeli dziecko opróżniło jedną pierś, a nadal jest głodne (popłakuje, macha rączkami, szuka piersi), podaj mu drugą

Jak stwierdzić, że dziecko się najadło?

Zwykle najedzony noworodek po prostu zasypia – możesz go wtedy ostrożnie odłożyć do łóżeczka. Czasem po prostu przestaje ssać i leży spokojnie, obserwując otoczenie. Dziecko, które dostaje odpowiednią ilość pokarmu, moczy średnio 6 do 8 pieluszek dziennie, nie ma przy tym znaczenia, czy je 5 czy 10 razy dziennie. Nie ma sensu ważenie noworodka przed i po karmieniu – to niepotrzebny stres i dla niego, i dla ciebie. Wystarczy, jeśli zważysz malucha raz na tydzień lub dwa tygodnie w przychodni: powinien przybierać na wadze ok. 20 - 30 gramów dziennie.

Jak często karmić piersią noworodka?

To pytanie zawsze budzi emocje, ale odpowiedź jest prosta: karm dziecko wtedy, kiedy tego potrzebuje. Czasem możesz mieć wrażenie, że karmisz maluszka niemal bez przerwy, ale weź pod uwagę, że noworodek ma bardzo mały żołądek, więc jednorazowo nie jest w stanie zjeść zbyt dużo, a mleko mamy jest trawione bardzo szybko. Ponadto w jedne dni malec jest bardziej głodny, w inne mniej; podobnie czasem ty masz więcej mleka, a czasem laktacja jest słabsza. Poza tym noworodek czuje się naprawdę bezpiecznie, kiedy jest wtulony w ciebie i czuje twój zapach: dla niego ssanie piersi to również zaspokajanie potrzeb emocjonalnych.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 stycznia 2019, 23:42

Zobacz także

Nasze propozycje