Poprzedni artykuł: Czy nosić dziecko na rękach? Poznaj fakty! Następny artykuł: Jak radzić sobie ze złością dziecka? 6 sprawdzonych sposobów

Odchudzanie w ciąży - czyli o tym, czym jest pregoreksja

Dziecko, , tagi: ciąża, dieta, odchudzanie
Okazuje się, że są przyszłe mamy, które za wszelką cenę starają się nie dopuścić do przytycia w okresie ciąży. Chcą zachować nienaganną sylwetkę, gubiąc w tym wszystkim myśl o małym człowieku, który rozwija się w ich łonie. To choroba - pregoreksja. Zobacz jakie są jej objawy i sposób leczenia.

Pregoreksja – co to za choroba?

Pregoreksja to odmiana anoreksji, która objawia się w okresie ciąży. Kobiety cierpiące na tę chorobę głodzą się, prowokują wymioty i intensywnie ćwiczą, a wszystko po to, żeby w okresie oczekiwania na dziecko nie przytyć i ciągle wyglądać atrakcyjnie.

Na pregoreksję narażone są przede wszystkim te kobiety, które odczuwają presję z racji zajmowanego stanowiska – uważają, że ich figura musi być nienaganna, bo tylko ona zagwarantuje im sukces.

Presja ta wywoływana jest nie tylko przez otoczenie, ale również (a może przede wszystkim) przez media: telewizję i kolorowe magazyny, które od lat otaczają kultem kobiece ciało w rozmiarze XS.

Na chorobę narażone są również te kobiety, które wcześniej miały już zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), ale nie oznacza to, że choroba nie może się uaktywnić u przyszłej mamy dopiero w okresie ciąży.

Pregoreksja to nazwa zwyczajowa, która nie została jeszcze sklasyfikowana jako choroba. Jeśli kobieta ciężarna ma jej objawy, stwierdza się u niej po prostu – anoreksję, czyli jadłowstręt psychiczny. Leczenie choroby przebiega bardzo podobnie jak w przypadku anoreksji. Tu jednak kładzie się silny nacisk na to, żeby jak najszybciej pozbyć się choroby i nie dopuścić do komplikacji podczas ciąży.

Czym skutkuje odchudzanie w ciąży?

Kobieta w ciąży, która ogranicza ilość spożywanych kalorii i nie dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, takich jak: białka, cukry i tłuszcze oraz witamin i minerałów, naraża zarówno siebie, jak i rozwijające się pod jej sercem dziecko, na niebezpieczne dla zdrowia skutki.

Wpływ odchudzania się w ciąży na ciężarną:

 • depresja poporodowa;
 • problemy z układem krążenia;
 • krwawienia z dróg rodnych;
 • możliwa konieczność cesarskiego cięcia;
 • problemy z karmieniem piersią.

 

Wpływ odchudzania się ciężarnej na dziecko:

 • za niska masa urodzeniowa dziecka;
 • przedwczesny poród;
 • opóźniony rozwój maleństwa;
 • niski wynik w skali APGAR;
 • większe ryzyko poronienia.

Ile przytyć w ciąży?

Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie, gdyż zależy to od wielu, indywidualnych czynników (zwłaszcza od tego, jak kształtowała się waga przyszłej mamy przed ciążą). Lekarz na pewno nie zaleci odchudzania, ale może kazać kontrolować swoją wagę (jeśli np. ciężarna ma problemy z nadwagą, która jest równie niebezpieczna dla rozwoju malucha!).

Mówi się, że optymalna waga w ostatnim miesiącu ciąży powinna być o ok. 14kg większa, niż przed ciążą – przy czym kobiety chudsze mogą przytyć więcej, bez obaw, że będzie to niezdrowe dla dziecka i matki. Tęższe kobiety nie powinny przytyć więcej niż 10 kg przez całą ciążę.

Uważasz, że te kilkanaście kilogramów to dużo? Nie przejmuj się! To, że maluch waży jedynie 3 kg nie oznacza, że pozostałe 11kg to zmagazynowany tłuszcz.

Na masę kobiety ciężarnej składają się również:

 • macica – ok. 2 kg
 • wody płodowe – ok. 3 kg
 • łożysko – ok. 1 kg
 • piersi – do 3 kg

Odkładający się tłuszcz to zaledwie kilka kilogramów, które naprawdę szybko zgubisz – zwłaszcza, jeżeli będziesz karmić piersią.

Dlatego naprawdę nie warto przejmować się wzrostem swojej wagi, który jest rzeczą zupełnie naturalną i jak najbardziej wskazaną, a troskę o swój wygląd lepiej zamień na troskę o zdrowie swoje i malucha, który już niebawem stanie się twoim oczkiem w głowie! :)

Ile przytyłyście w ciąży?

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 marca 2019, 18:52

Zobacz także

Nasze propozycje