Poprzedni artykuł: Mama w połogu - czego się spodziewać po porodzie? Następny artykuł: Baby blues, czyli smutek po porodzie

Jak wygląda poród naturalny do wody?

Poród do wody to urodzenie dziecka bezpośrednio do wody. Jest to możliwe tylko w specjalnie do tego przygotowanych oddziałach położniczych. Ten rodzaj porodu uznawany jest za naturalny i wyjątkowo łagodny dla dziecka, a także łatwiejszy dla matki, gdyż dzięki wodzie jest mniej bolesny, łagodzi nie tylko bóle parte, ale przede wszystkim bardzo dokuczliwe bóle krzyża, które doskwierają ok. 80% rodzących.
poród do wody

Przebieg porodu do wody

Tak jak każdy poród, dzieli się on na kilka etapów, z czego pierwsze dwa rodząca przechodzi tak samo, jak przy standardowym porodzie.

Etap pierwszy (rozwieranie szyjki), który liczy się od momentu wystąpienia regularnych skurczów mięśnia macicy, występujących mniej więcej co 15-20 minut. Na początku ma miejsce faza pierwsza - wstępna, w której przede wszystkim dochodzi do rozwarcia się szyjki macicy – od otworzenia się szyjki do małego rozwarcia (ok. 3 cm). W tym czasie możesz odczuwać bóle podobne jak podczas miesiączki; zwykle jest to tzw. ból krzyżowy (w dole pleców), który może promieniować do dołu brzucha. Czas trwania tego okresu jest bardzo indywidualny, może trwać od kilku do kilkunastu godzin; zwykle dłużej przy pierwszym porodzie. Lekarze sugerują, aby przyszła mama przetrwała ten etap w domu – to dobry moment na małą przekąskę, kąpiel, spacer. Warto sprawdzić, czy twoja torba do szpitala jest kompletna – zobacz, czy spakowałaś ubrania dla siebie i dziecka, kosmetyczkę, dokumenty.

Następnie nadchodzi faza druga, zwana aktywną. Szyjka rozwiera się od 3 do ok. 7cm, skurcze są coraz częstsze i silniejsze. Bóle są mocniejsze, obejmują już cały brzuch, może nastąpić krwawienie. To odpowiednia chwila, aby jechać do szpitala, teraz poród postępuje już szybciej. Zwykle ten okres trwa ok. 2-3 godzin (krócej u pań, które już rodziły). W tym czasie niekiedy dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód płodowych, niemal zawsze do tego momentu następuje ujście czopu śluzowego. Pod koniec tej fazy, kiedy rozwarcie będzie miało ok. 5 cm, położna poprosi cię o przejście do wanny. Będziesz mogła w niej przebywać przez ok. pół godziny, potem wyjdziesz z wody, owiniesz się ręcznikiem, założysz szlafrok. Następnie położna zmierzy ci ciśnienie, tętno, temperaturę ciała oraz wymieni wodę w wannie. Lekarz może też zlecić badanie KTG. Jeśli wszystko będzie w porządku, wrócisz do wanny.

Gdy skurcze stają się tak częste, że niemal nie ma między nimi przerw, nadchodzi faza trzecia porodu, zwana przejściową. To najtrudniejszy, ale zwykle najkrótszy okres pierwszej fazy porodu – trwa zwykle nie dłużej niż godzinę. Następuje rozwarcie się szyjki do tzw. pełnego rozwarcia (ok. 10 cm). Ból jest już bardzo silny, a skurcze są długie – trwają ok. minutę do półtorej, występują co 2-3 minuty. W tym czasie również będziesz przebywać w wannie – jednorazowo maksymalnie do pół godziny (dłuższe przebywanie w wodzie może spowodować niedotlenienie dziecka).

Etap drugi porodu (zwany także fazą wydalania) to faktyczne rodzenie dziecka. Liczy się go od momentu pełnego rozwarcia szyjki macicy do chwili urodzenia całego dziecka. Teraz główka dziecka ma wystarczającą ilość miejsca, aby przedostać się przez kanał rodny. Skurcze występują co 2-4 minuty, są dłuższe i silniejsze, ale już nie tak bolesne, jak w fazie przejściowej. Wypychają one dziecko na zewnątrz – ścianki macicy kurcząc się, napierają na dziecko ze wszystkich stron. W tym czasie odczuwasz silną potrzebę parcia (podobnie jak podczas wydalania). Zaufaj lekarzowi i położnej, uważnie słuchaj ich instrukcji – naprowadzą cię na prawidłowy rytm oddechów i parcia. Ten etap porodu trwa od pół godziny do dwóch godzin (dłużej, gdy dziecko jest większe lub mamie trudno jest przeć).

Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, a ty czujesz się dobrze, będziesz mogła urodzić dziecko w wannie. Samo parcie w wodzie jest znacznie mniej bolesne, jednak dla lekarza i położnej jest to utrudnienie, gdyż nie widzą dokładnie jak rodzi się dziecko. Przy porodzie do wody zwykle nie ma konieczności nacinania krocza, gdyż pod wpływem ciepłej wody skóra i mięśnie są bardziej elastyczne, łatwiej się więc rozciągają. Najpierw z kanału rodnego wyłania się główka dziecka – to największy wysiłek zarówno dla niego, jak i dla ciebie. Po urodzeniu główki będzie już znacznie łatwiej – w ciągu kilku kolejnych skurczy pojawią się ramiona dziecka i reszta jego ciałka. W tym momencie odczujesz ogromną ulgę – chociaż to nie jest jeszcze koniec porodu. Gdy poprzez skurcze parte uda ci się już urodzić dziecko, przez około pół minuty przebywa ono pod wodą; potem położna delikatnie wynurza jego główkę (buzią do dołu), aby mogło złapać oddech. Następnie przecina się pępowinę. Dla dziecka przejście z wód płodowych do wody w wannie jest znacznie mniej stresujące, dlatego zwykle noworodki po porodzie do wody nie płaczą. W większości szpitali dziecko jest na chwilkę kładzione na brzuchu mamy, aby mogło się uspokoić w jej ramionach. Następnie maluszek jest myty, ważony, mierzony, przeprowadza się podstawowe badania noworodka.

W tym czasie jesteś proszona o wyjście z wanny, wówczas (ok. 15-30 minut po narodzeniu dziecka) następuje etap trzeci porodu, czyli urodzenie łożyska. W ciągu kilku skurczy – już raczej niebolesnych - macica wydala na zewnątrz łożysko, które jest dokładnie oglądane przez lekarza lub położną. To ważne, aby łożysko było wydalone w całości, ponieważ jeśli jego fragmenty pozostaną w macicy, konieczny będzie zabieg łyżeczkowania, aby zapobiec infekcji. Jeżeli miałaś nacinane krocze, teraz zostanie ono zszyte. Nie powinnaś tego poczuć, gdyż zwykle stosuje się do tego znieczulenie miejscowe. Ten końcowy etap porodu jest najkrótszy, trwa ok. 15 – 60 minut.

Po tym czasie spędzisz jeszcze ok. 2 godziny na obserwacji w sali porodowej. Będziesz mogła już przytulić swojego maluszka, który prawdopodobnie będzie spał, zmęczony tym męczącym dla was obojga wydarzeniem, jakim jest poród.

Przeciwwskazania do porodu do wody

Nie wszystkie kobiety mogą doświadczyć porodu do wody, gdyż istnieje szereg przeciwwskazań, które nie pozwalają na taką formę rodzenia dziecka. Nie możesz urodzić do wody, jeśli:

 • ciąża była zagrożona
 • masz anemię, cukrzycę, nadciśnienie, choroby krążenia, skóry, serca
 • zanim przyjedziesz do szpitala pęknie pęcherz płodowy
 • masz infekcję, gorączkę, jesteś przeziębiona
 • poród jest przedwczesny
 • dziecko ma wady wrodzone (stwierdzone przez usg lub badania prenatalne)
 • dziecko jest w ułożeniu innym niż główkowe
 • jest to ciąża mnoga
 • dziecko jest bardzo duże
 • łożysko jest przodujące (czyli znajduje się bliżej kanału rodnego niż dziecko)

Przyjmuje się, że na poród do wody może zdecydować się ciężarna, która jest zdrowa, ma prawidłowe wyniki badań, jej ciąża przebiegała bez zakłóceń, jest donoszona, dziecko jest ułożone główką do dołu, wody płodowe nie odeszły przed przyjęciem do szpitala, a po odejściu są przejrzyste (zielonkawe sugerują infekcję lub niedotlenienie płodu).

Higiena przy porodzie do wody

Przy porodzie do wody konieczna jest specjalna, duża wanna, odpowiednio skonstruowana. Rodząca siedzi na specjalnej gumowej poduszce, ma pod ręką uchwyty do trzymania się oraz podpórkę na nogi. Często w wannie porodowej mocowana jest drabinka, która ułatwia wchodzenie i wychodzenie z niej a także schodek przed wanną. Zazwyczaj nalewa się do niej wody z kranu, ale czasem poród odbywa się w soli fizjologicznej. Woda ma temperaturę ok. 37˚C i sięga rodzącej do wysokości pępka. Ponieważ podczas porodu różnego rodzaju płyny ustrojowe zanieczyszczają wodę, jest ona często wymieniana (średnio co pół godziny), a personel medyczny musi szczególnie starannie dbać o czystość na sali porodowej. Wanny mają specjalne filtry, zaś do ich czyszczenia używa się specjalistycznych środków odkażających. Większość wanien porodowych jest również dodatkowo wyposażona w cieniutką, niemal niewidoczną antybakteryjną folię ochronną oraz system automatycznej dezynfekcji.

Zalety porodu do wody

Do zdecydowanych zalet porodu do wody należą:

 • szybszy poród, szybciej postępujące rozwieranie szyjki
 • większy komfort, mniejszy ból dla rodzącej
 • mniejsze ryzyko rozdarcia krocza, znacznie mniejsza potrzeba nacinania krocza
 • o wiele rzadsza potrzeba podania znieczulenia
 • mniejsze ryzyko niedotlenienia dziecka
 • lżejszy i bardziej naturalny poród dla dziecka

Poza tym, podobnie jak przy porodzie naturalnym standardowym, rodząca ma możliwość aktywnego w nim uczestnictwa, a zaraz po porodzie mama może nawiązać kontakt ze swoim dzieckiem. Po takim porodzie kobiety szybciej odzyskują siły, łatwiej również przychodzi im karmienie piersią. Tak samo, jak przy porodzie naturalnym, poród do wody jest lepszy dla dziecka – przeciskanie się przez wąski kanał rodny sprawia, że wszystkie narządy wewnętrzne maluszka są masowane i pobudzone do odpowiedniej pracy zaraz po porodzie.

Wady porodu do wody

Do minusów porodu do wody można zaliczyć konieczność częstej zmiany pozycji (trzeba wychodzić z wanny co pół godziny), a jeśli wystąpią jakiekolwiek przeszkody (np. wody płodowe odejdą wcześniej, albo będą zielonkawe), przyszła mama będzie musiała rodzić standardowo. Poza tym zarówno mama, jak i dziecko muszą być zupełnie zdrowe, a ciąża musi przebiegać prawidłowo, aby lekarze mogli się zgodzić na poród do wody. Podobnie jak poród standardowy, ten również jest dość nieprzewidywalny – nie wiadomo tak naprawdę, kiedy się zacznie, kiedy zakończy i jak długo będzie trwał. Rzadko może nastąpić uszkodzenie krocza (pęknięcie lub nacięcie), co skutkuje niewielką blizną, ale może też powodować powikłania. W rzadkich przypadkach poród w wodzie może skutkować krwotokiem, co jest niebezpieczne dla zdrowia matki. Dlatego po porodzie lekarze zawsze obserwują, co się z tobą dzieje. 

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 marca 2019, 09:38

Zobacz także

Nasze propozycje