Poprzedni artykuł: Prezenty na Dzień Dziecka - 15 idealnych propozycji Następny artykuł: Jak wybrać krem z filtrem dla dziecka?

Co warto wiedzieć wyjeżdżając na wakacje za granicę podczas ciąży?

Czy ciąża jest przeszkodą do zagranicznych wycieczek? O czym warto pamiętać decydując się na wakacje z dala od domu? Sprawdź!

w ciąży za granicę

Wakacje za granicą podczas ciąży – czy są bezpieczne?

Kobiety w ciąży nie muszą rezygnować z urlopu za granicą. Do wyjazdu warto się jednak odpowiednio przygotować, a przede wszystkim należy się skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Zmiana klimatu, trybu życia czy stres związany z podróżą mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie bądź zdrowie ciężarnej. Najczęstsze dolegliwości, jakie pojawiają się u kobiet w ciąży w czasie wyjazdu to: skurcze, plamienia i omdlenia. Niestety wyjazd za granicę wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań wymagających interwencji lekarza bądź hospitalizacji.

O czym pamiętać przed podróżą w ciąży za granicę?

Przed planowaną podróżą należy uzyskać zgodę lekarza prowadzącego i nie lekceważyć opinii specjalisty. Warto pamiętać, że jeśli przed wyjazdem istniały przeciwwskazania do odbycia podróży, to miejmy świadomość, że zakład ubezpieczeń może nie chcieć zrekompensować kosztów leczenia czy opieki medycznej. Ma również prawo nie zwrócić kosztów, jeżeli poród zaczął się przed terminem” – podpowiada Ilona Tomaszewska ekspert Liberty Direct.

Ponadto bardzo pomocna może okazać się przygotowana indywidualnie lista placówek medycznych znajdujących się w miejscu pobytu za granicą. Wyjeżdżając na teren Europy koniecznie zaopatrzmy się w bezpłatnie wydawaną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ i przygotujmy kontakty do polskiej ambasady lub placówki konsularnej. Rozważmy też wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej, która w połączeniu z EKUZ właśnie w Europie zapewni opiekę medyczną we wszystkich instytucjach medycznych.

Jeśli wcześniej nie przygotowaliśmy listy placówek, to w ramach np. ubezpieczenia turystycznego Obieżyświat mamy dostęp do całodobowej infolinii, której konsultanci sprawnie i szybko  poinformują nas o najbliższym punkcie medycznym, aptece, umówią na konsultację z lekarzem, co jest niebagatelną pomocą w stresujących momentach – wyjaśnia Ilona Tomaszewska, ekspert Liberty Direct.

Czego nie wolno przyszłej mamie na wakacjach?

 

Unikaj upałów

To zwykle dla pięknego słońca i wysokiej temperatury decydujemy się na wczasy za granicą. Jednak będąc w ciąży powinnaś szczególnie uważać na upały. Wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do omdleń czy niebezpiecznych krwawień. Pamiętaj o tym, że w twojej walizce nie powinno zabraknąć przewiewnych ubrań z naturalnych tkanin oraz nakryć głowy, a w godzinach około-południowych szukaj schronienia w cieniu. 

Opalaj się mądrze

Pamiętaj o kremach z wysokim filtrem, które ochronią cię przed poparzeniami słonecznymi, a także przed przebarwieniami, o które w ciąży szczególnie łatwo.

Powoli wchodź do wody

Tak jak wysoka temperatura wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, tak gwałtowne ochłodzenie ciała powoduje ich obkurczenie, co może zaburzyć przepływ krwi przez łożysko i niebezpieczne konsekwencje dla ciebie i rozwijającego się w tobie maluszka. Zanim wejdziesz do wody, pamiętaj, żeby powoli przyzwyczaić do niej organizm. Postój chwilę przy brzegu i przyzwyczaj się do temperatury wody, następnie delikatnie ochlap całe ciało zaczynając od okolic serca – teraz możesz pozwolić sobie na bezpieczną kąpiel w morskich głębinach :)

Nie forsuj się

Dźwiganie ciężkich walizek? Wykluczone! Górskie wędrówki po stromych zboczach? Stop! Wakacje w ciąży to przede wszystkim relaks i brak stresu, dlatego postaw na bardziej bierny odpoczynek. 

 

 

zdjęcia: 123rf

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 marca 2019, 12:54

Zobacz także

Nasze propozycje