Poprzedni artykuł: Nowe becikowe! Państwo da 12 tys. zł na każdego noworodka! Następny artykuł: Rajstopy organiczne dla dzieci SLUGS & SNAILS

Dowiedz się jak prawidłowo przewizić dziecko w foteliku- 4 zmiany w ustawie

Zapowiadane zmiany wynikają z dostosowania polskiego prawa do wymogów Unii Europejskiej i dotyczą stosowania w samochodach pasów bezpieczeństwa oraz fotelików dla dzieci. W wielu przypadkach ważny będzie wzrost dziecka, a nie jego wiek. Sprawdź w jaki sposób prawidłowo przewozić dziecko w foteliku samochodowym.
Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych

Na czym polegać będą zmiany?

Nowelizacja zakłada, że dziecko w foteliku będzie przewożone bez względu na wiek, najważniejszym kryterium staje się wzrost. Zmiany dotyczą:

  1. Zakazu przewożenia dzieci do 3go roku życia w samochodach, w które nie posiadają pasów bezpieczeństwa.
  2. Zakazu przewożenia dzieci poniżej 150 centymetrów wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa.
  3. Dozwolone będzie przewożenie dziecka powyżej 135 centymetrów na tylnym siedzeniu bez fotelika jeśli jest zapięte pasami.
  4. Dozwolone będzie też przewożenie dziecka od 3go roku życia na tylnym siedzeniu bez fotelika, przypiętego pasami w sytuacji, gdy dwoje dzieci znajduje się z tyłu w fotelikach i brak jest możliwości przypięcia trzeciego fotelika.

Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu drogowego wynika, że 89% dzieci w Polsce przewożonych jest w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych zabezpieczeń i odsetek ten jest o 4% wyższy niż w roku 2013.

"Był on najwyższy w grupie dzieci w wieku do 3 lat i wyniósł 95 proc.; wśród dzieci w wieku 4-7 lat – 92 proc. i w grupie dużych dzieci w wieku 8-12 lat – 86 proc. Z badań wynika, że w przypadku fotelików – najmniej dzieci jeździ w nich na drogach powiatowych (80 proc.), a najwięcej na ekspresowych (100 proc.) i autostradach (96 proc.). Najczęściej foteliki były stosowane w województwie zachodniopomorskim (100 proc.), a najrzadziej w województwie śląskim (79 proc.)."-PAP

Przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego karane jest mandatem w wysokości 150 zł oraz 6 punktami karnymi.

Sprawdź 5 sposobów na nudę w aucie podczas podróży z dzieckiem oraz czy fotelik powinien być ustawiony przodem czy tyłem do kierunku jazdy.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 sierpnia 2019, 14:13

Nasze propozycje