Poprzedni artykuł: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Następny artykuł: Witamina K dla noworodka: dlaczego ją podawać i w jakiej ilości?

Zwierzę dla dziecka: pies czy kot?

Wiele dzieci marzy o własnym, ukochanym kotku, piesku lub innym pupilu. Czy zwierzę dla dziecka to dobry pomysł? Czy lepszy będzie kot czy pies? Jak wybrać? O czym pamiętać?
Jakie zwierze dla dziecka

Zanim zdecydujesz się na kupno lub adopcję zwierzęcia, dobrze się zastanów. Warto zrobić naradę rodzinną i pozwolić, aby każdy wyraził na ten temat swoje zdanie.

Z jednej strony zwierzę w domu to wspaniały towarzysz zabaw, wierny przyjaciel i nowy członek rodziny. Ale z drugiej strony - odpowiedzialność za karmienie, higienę, zdrowie, a nawet życie pupila.

Nigdy nie kupuj zwierzaka "dla dziecka" - bez względu na wiek syn czy córka nie będzie zawsze w stanie zajmować się zwierzęciem. Pamiętaj: kot, pies, myszka czy rybka to obowiązki dla całej rodziny, a także pewne wydatki.

Jeśli jesteście zdecydowani, aby wziąć do domu zwierzątko, wybierzcie takie, które najbardziej odpowiada waszym potrzebom i możliwościom.

Zwierzę dla dziecka: pies

Zalety wychowywania dziecka z psem:
Pies to świetnie zwierzę dla większości dzieci - bardzo się przywiązuje: to wierny kompan i wspaniały towarzysz zabaw.
Jest dosyć karny, łatwo można go nauczyć posłuszeństwa (w zależności od rasy).
Skłania do aktywności fizycznej - codzienne spacery to także dawka ruchu dla osoby wyprowadzającej zwierzaka.
Wady:
Specyficzny zapach, sierść na ubraniach, pogryzione buty czy poobgryzane meble to częsta zmora właścicieli psów.
Codzienne spacery - niezależnie od pogody - mogą być uciążliwe.
Wiele zależy od rasy - niektóre psy wymagają pracochłonnej pielęgnacji, strzyżenia, codziennych długich spacerów. 
Niektóre psy (zwłaszcza z tzw. ras agresywnych lub słabo wyszkolone), mogą okazywać agresję (np. warczeniem, szczekaniem lub gryzieniem)

Stałe koszty: Karma dostosowana do wieku, rasy i potrzeb zwierzęcia, posłanie - legowisko; obroża, smycz, kaganiec; regularne wizyty u weterynarza i szczepienia.
Obowiązki: karmienie, spacery, kąpiele, czyszczenie zębów, szczotkowanie lub strzyżenie (zależnie od rasy), obcinanie pazurów. Wymaga częstego kontaktu z człowiekiem, zabawy, przytulania, źle znosi samotność.
Najlepszy dla: rodzin wielodzietnych, małych dzieci (rasy typu labrador, golden retriever, border collie, alaskan malamut), dla starszych dzieci - prawie wszystkie rasy.

Zwierzę dla dziecka: kot

Zalety wychowywania dziecka z kotem:
Kot może być świetnym towarzyszem nie tylko do głaskania i przytulania: także bardzo przywiązuje się do ludzi, chociaż nie zawsze to okazuje. 
Obserwowanie bawiącego się kotka to świetna zabawa dla całej rodziny. 
Ciepły, mruczący przyjaciel rozchmurzy wszelkie smutki dziecka i dorosłego.
Będzie czuł się dobrze nawet w niewielkim mieszkaniu, nie potrzebuje dużej przestrzeni. 
Wady:
Sprzątanie kociej kuwety nie należy do przyjemności.
Niektóre koty mają nawyk ostrzenia pazurków na meblach.
Kocia sierść lubi się przyczepiać do naszych ubrań.
Każdy kot może się czasem zdenerwować - wtedy może zaatakować: podrapać lub ugryźć.

Stałe koszty: Karma dostosowana do wieku, rasy i potrzeb zdrowotnych; legowisko; drapak; kuweta z łopatką, żwirek, regularne wizyty u weterynarza i szczepienia.
Obowiązki: karmienie, sprzątanie kuwety, czyszczenie zębów, szczotkowanie lub czesanie (zależnie od rasy), obcinanie pazurków. Wymaga częstego kontaktu z człowiekiem, chociaż może też pobyć trochę sam.
Najlepszy dla: starszych dzieci (od 6-7 roku życia), ewentualnie dla przedszkolaka - jeśli nie będzie na siłę bawił się ze zwierzęciem.

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

27 stycznia 2020, 10:13

Nasze propozycje