Poprzedni artykuł: 3 szybkie przepisy na dietetyczne ciastka owsiane Następny artykuł: 6 pomysłów na prezent mikołajkowy do 100zł dla fitnesski

Czy warto na diecie stosować cheat meal?

Fitness, , tagi: dieta, odchudzanie, cheat meal
Cheat meal, czyli „oszukany posiłek” to kontrolowane odstępstwo od diety, podczas którego możemy zjeść to, na co mamy ochotę. Czy aby na pewno bez ograniczeń? Zobaczcie, co zrobić, by nie stracić kontroli nad dietą!

Codzienne wyrzeczenia, z którymi wiąże się odchudzanie, sprawiają, że od czasu do czasu mamy ochotę na coś „niedozwolonego” – produkt lub posiłek z listy rzeczy zakazanych na diecie. W takich sytuacjach ratunkiem jest właśnie cheat meal, który nie tylko nie działa niekorzystanie na naszą sylwetkę, ale nawet stymuluje organizm do spalania!

kobieta słodycze

Na czym polega cheat meal?

Cheat meal to dodatkowy posiłek w ciągu dnia lub spożywany zamiast jednego ze „standardowych” posiłków na diecie. Możemy wówczas zjeść wszystko, na co mamy ochotę, ale oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Zasada jest taka, by najeść się do syta, ale nie przejeść. W ramach cheat meal możemy sięgnąć po fast food (sprawdź także Fast foody na diecie - pułapki kaloryczne), słodycze, ciasto czy kaloryczny, domowy obiad. Ważne, by posiłek pozwolił jedynie na zaspokojenie głodu, nie powinien być zatem zbyt obfity.

Jakie korzyści daje cheat meal?

Rozsądnie przeprowadzony cheat meal po pierwsze pobudza metabolizm do działania, który nieco spowalnia na skutek wprowadzenia i utrzymywania diety redukcyjnej. Organizm przyzwyczaja się bowiem do ograniczonych zasobów energii i gospodaruje nimi w oszczędny sposób.

Nie bez znaczenia jest także aspekt psychologiczny jedzenia (przeczytaj także artykuł o jedzeniu emocjonalnym) – cheat meal i świadomość, że nawet na diecie możemy zjeść coś, co bardzo lubimy, a czego na co dzień musimy sobie odmawiać, pozytywnie wpływa na utrzymanie motywacji. Po takim posiłku poprawia się nasze samopoczucie i maleje frustracja związana z dietą pełną wyrzeczeń.

Jak rozsądnie wprowadzić cheat meal?

Jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad, z pewnością uda nam się przeprowadzić cheat meal bez ryzyka, że przerodzi się w cheat day. ;)

  • Kaloryczność takiego posiłku nie powinna przekroczyć 1000 kcal.
  • Na cheat meal możemy sobie pozwolić najczęściej raz w tygodniu, a najlepiej co dwa tygodnie.
  • W ciągu dnia metabolizm spowalnia, więc najlepiej zjeść cheat meal najpóźniej w godzinach wczesnopopołudniowych, kiedy tempo spalania jest jeszcze dość wysokie.
  • Pierwszy cheat meal możemy wprowadzić po co najmniej dwóch tygodniach stosowania diety redukcyjnej, a jeszcze lepiej, gdyby upłynął od tego czasu miesiąc.

Stosujecie cheat meal podczas diety? Co najchętniej wtedy jecie?

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 stycznia 2019, 02:32

Zobacz także

Nasze propozycje