Poprzedni artykuł: Fit bliźniaczki podbijają polski Instagram. Zagrożą Chodakowskiej i Le... Następny artykuł: Kourtney Kardashian zdradziła, jakiej diecie zawdzięcza tak perfekcyjn...

Ten napój poleca Anna Lewandowska, ale okazuje się, że może być niezdrowy...

Bulletproof coffee to ulubiony rodzaj kawy Anny Lewandowskiej. Jednak, jak przekonują dietetycy, niekoniecznie może ona wpływać na zdrowie pozytywnie.

kuloodpornej kawie mówi się dość głośno już od pewnego czasu. Co kilka miesięcy temat wraca i nawet sama Anna Lewandowska poleca wprowadzenie bulletproof coffee do planu dnia. Także na naszym forum powstał wątek, w którym Wizażanki dzielą się spostrzeżeniami na temat efektów jej picia.

Co dziwne, większość relacji wcale nie jest entuzjastyczna. Jak pisze MissChievousTess na forum Wizaż: "Przekonanie, że ten napój jest zdrowy, to kolejny dietetyczny mit. (...) Nie promują jej ani lekarze ani dietetycy, ale najczęściej celebryci, blogerzy, ludzie ze smykałką do sprzedaży czegokolwiek.".

Zobacz także: Nie ćwiczyła i nie stosowała diety a schudła 60 kg. Jak to możliwe?

Czy tak jest naprawdę? Cóż... Czytając wypowiedzi ekspertów, tylko utwierdzamy się w przekonaniu, że kuloodporna kawa może być kolejnym popularnym mitem dietetycznym. O modny napój zapytałyśmy Agnieszkę Falborską, dietetyczkę i edukatorkę:

Przypisywane kuloodpornej kawie właściwości związane są z obecnością oleju kokosowego. W związku z tym, wszystkie ewentualne korzyści czy negatywy, będą wynikać z konkretnych właściwości tych kwasów tłuszczowych. Efekt redukcyjny jest przypisywany kawie kuloodpornej ze względu na zawartość kwasów MCT, czyli średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. I w tym momencie dochodzimy do bardzo ważnej kwestii, mianowicie: olej kokosowy to nie to samo, co olej MCT. Przypisywanie mu tych samych właściwości jest sporym nadużyciem - tłumaczy Falborska.

Co to jest bulletproof coffee?

Najprościej mówiąc, kuloodporna kawa to zwykła kawa z dodatkiem tłuszczu. Może to być masło, ale także olej - najczęściej wybór pada na kokosowy. Często stosuje się oba dodatki. Jak pisze Anna Lewandowska, "bulletproof coffee wynalazł Dave Asprey prowadzący blog o zdrowym odżywianiu. Wpadł na ten pomysł po wizycie w Tybecie, gdzie zafascynował go miejscowy zwyczaj dodawania masła z mleka jaków do herbaty. Asprey herbatę zamienił na kawę, mleko jaków na masło robione z mleka krowiego i okazało się, że pomysł się spodobał".

Zobacz także: Ten suplement zabił już 44 osoby! Działa jak narkotyk i uzależnia

Ale jest jeszcze jeden powód, dla którego Asprey lansuje kuloodporną kawę. Jest zwolennikiem diety paleo, w której węglowodany stanowią bardzo małą część jadłospisu. A kawa z tłuszczem miała właśnie zastąpić polecane przez dietetyków węglowodanowe śniadanie (tak, ta kawa to nie dodatek do śniadania, a normalny posiłek). Takie rozwiązanie jest podobno świetne dla podjadaczy, ponieważ spożywanie tłuszczu z samego rana zmniejsza łaknienie w ciągu dnia. Efekt? Spadek wagi - przynajmniej według zwolenników kuloodpornej kawy...

Ja przygotować bulletproof coffee?

  • 2 filiżanki kawy,
  • 2 łyżki masła niesolonego lub masła ghee lub masła roślinnego,
  • 1-2 łyżki oleju kokosowego.

Wszystko należy zmiksować w blenderze i przelać do ulubionego kubka. Ale w świetle tych wszystkich wątpliwości, nadal pozostaje jedno pytanie.

Czy kuloodporna kawa jest zdrowa?

Bardzo często zdarza się tak, że nowa modna dieta czy trik mają ze zdrowym odżywianiem niewiele wspólnego. Oczywiście jesteśmy zwolenniczkami trzymania się niepisanej zasady, że wszystko jest dla ludzi, bo w końcu wszystko może zaszkodzić w nadmiarze. A bulletproof coffee nie należy traktować jak pełnowartościowego posiłku, bo brakuje mu przecież białka, witamin i minerałów. Dlatego też trzeba zadbać, aby pojawiły się one w kolejnych przekąskach. 

Trudno mówić, by ta kawa była w stanie zastąpić zbilansowane śniadanie. Jest nośnikiem przede wszystkim tłuszczu w czystej postaci. Natomiast tłuszcze dostarczyć można w zdecydowanie lepszej formie – na przykład z orzechów, które oprócz tłuszczów mają również pewne ilości błonnika, witamin i składników mineralnych. Dodatkowo to spora dawka energii w płynnej formie, która ze względu na motorykę układu pokarmowego, nie wypełnia żołądka na długo. Stąd wiele osób mimo sporej ilości spożytych w tej formie kalorii, może szybko czuć głód. Bywa rekomendowana jako napój, który pobudza. Doskonale wiemy jednak, że tak właśnie działa kofeina, jeden ze związków wchodzących w skład tej kawy - dodaje dietetyczka.

Zobacz także: Ta dieta ma być najpopularniejsza w 2018 roku. Porównywana jest do postu dr Dąbrowskiej

Poza tym, nadużywanie kuloodpornej kawy, może spowodować spore braki w organizmie. Nie tylko te witaminowe, ale również energetyczne. Na własne życzenie rezygnujemy w pewnym stopniu z białka i węglowodanów. Po drugie, tłuszcze nasycone są oczywiście zdrowe i ludzie powinni się nimi zajadać, ale... nie w takiej ilości. W dodatku poziom cholesterolu może się drastycznie zwiększyć, a modny olej kokosowy budzi coraz więcej wątpliwości dietetyków.

Podsumowując, picie kuloodpornej kawy nie jest stricte szkodliwe, ale na pewno nie należy jej przygotowywać codziennie. Skoro zastępuje jeden posiłek i jest nasycona tłuszczami, warto także pamiętać o tym, aby zbilansować pozostałe dania. Dzięki temu nasz organizm nie ucierpi, a my naprawdę będziemy mogli schudnąć :).

Pamiętać powinniśmy o tym, że najgorsze są zawsze skrajności. W małych ilościach [kuloodporna kawa] może jak najbardziej stanowić element diety. Natomiast boom na olej kokosowy i przetwory z kokosa w niektórych przypadkach kończy się niestety całkowitą eliminacją innych źródeł tłuszczy i opieraniu diety wyłącznie na nim. Olej kokosowy może znaleźć swoje zastosowanie w smażeniu ze względu na to, że nie posiada cholesterolu, który w wysokich temperaturach się utlenia, a dodatkowo posiada wysoki punkt dymienia. Natomiast nie jest jedynym olejem, który wypada korzystnie pod tym kątem – przykładem może być również olej rzepakowy - podsumowuje Agnieszka Falborska.

Zdjęcie główne: istockphoto.com

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

16 lutego 2019, 01:05

Zobacz także

Nasze propozycje