Poprzedni artykuł: Rage yoga, czyli fitnessowa hybryda dla wkurzonych. Przepis na złamane... Następny artykuł: 7 treningów po 15 minut, czyli Ania Lewandowska na każdy dzień tygodni...

Czy napar z czystka rzeczywiście odchudza?

Fitness, , tagi: odchudzanie, zioła, czystek
Po okresie dużej popularności zielonej herbaty, yerba mate czy herbaty czerwonej obecnie dużo mówi się o czystku i o jego właściwościach wspomagających odchudzanie. Ale czy jego picie faktycznie przynosi efekty? Wszelkie wątpliwości rozwiewamy z pomocą dietetyka.

Czystek to ostatnio bardzo modne zioło, któremu często przypisuje się „zdrowotne działanie na wszystko”. Najbardziej wychwalany jest ze względu na właściwości odchudzające i odmładzające, ale czystek ma działać także antybakteryjnie oraz antyzapalnie. Jak jest naprawdę?

Zdrowotne właściwości czystka

Choć w opisach właściwości czystka znajdziemy nieskończony szereg jego zalet nie warto podchodzić do nich bezkrytycznie. Kluczowe są tu badania naukowe, które powinny być dla nas głównym źródłem wiedzy. O badanych właściwościach czystka opowiedziała nam dietetyk Sylwia Leszczyńska z Instytutu Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej „SANVITA”. Jak zaznacza dietetyk – „Za korzystne działanie tego zioła odpowiedzialne są głównie polifenole, zwłaszcza flawonoidy, terpentyny. Dzięki nim czystek działa antyoksydacyjnie, antybakteryjnie, antynowotworowo.

W badaniach i publikacjach naukowych wykazywano działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwwrzodowe ekstraktu z czystka.  Pamiętajmy, że w dużej mierze to badania in vitro (przeprowadzone na wyizolowanych z organizmu komórkach) i badania przeprowadzone na zwierzętach, których wyniki nie zawsze muszą oznaczać takie same działanie w organizmie człowieka i taka samą skuteczność.

Najbardziej podkreśla się antyoksydacyjną rolę czystka – zwalcza szkodliwe wolne rodniki niszczące nasze komórki, tym samym pomaga zapobiegać procesom starzenia komórek”.

Choć o czystku często mówi się jako o ziele odchudzającym tak naprawdę ceniony jest za wspomniane wcześniej, inne właściwości. Może w pewnym stopniu wspierać odchudzanie, jednak próżno liczyć na to, że samo picie czystka pomoże nam zgubić dodatkowe kilogramy.

Jak zaznacza Sylwia Leszczyńska czystek może być jednak pomocny w poprawie działania układu pokarmowego – „Wiele badań dokumentuje korzystne działanie czystka na przewód pokarmowy, poprzez antagonistyczne oddziaływanie w stosunku do bakterii Helicobacter pylori, poprawę mikrokrążenia żołądka, wydzielanie kwasów żołądkowych i działanie rozkurczowe na jelito, co może zmniejszać dolegliwości u osób z Zespołem Jelita Drażliwego”.

Jaki czystek kupić i jak często powinniśmy go pić?

Czystek to jedno z niewielu ziół, których nie można przedawkować, można więc go pić przez długi okres. Kluczowa jest jednak regularność, jak zaznacza dietetyk Sylwia Leszczyńska – „Nie łudźmy się, że odczujemy jego magiczne właściwości po wypiciu jednej filiżanki, należy pić regularnie najlepiej 2-3 razy dziennie”.

Kluczową kwestią jest także zakup czystka dobrej jakości. Jak informuje dietetyk – „kupując ziele czystka unikaj tych w ekspresowych torebkach, a wybieraj takie gdzie są widoczne listki i kwiaty, nie łodygi, ponieważ w badaniach udowadniających jego korzystne właściwości stosowano ekstrakty właśnie z listków i kwiatów”.

Czytaj też: Zmień codzienne nawyki i chudnij bez wysiłku

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

26 lutego 2020, 01:47

Nasze propozycje