Poprzedni artykuł: Herbaty funkcjonalne, czyli jak chudnąć ze smakiem! Następny artykuł: Naturalne izotoniki. Alternatywy dla wody kokosowej

Dieta, która podbija Amerykę. Czyżby kolejny przełom w odchudzaniu?

Nadejście wiosny i nieuchronnie zbliżające się lato często skłania nas do testowania nowych diet. Kiedy zamierzamy zrzucić parę kilogramów, naszą uwagę przyciągają jednak diety tak rygorystyczne, że zapał mija nam zwykle po kilku tygodniach. Czy nowy trend w postrzeganiu zdrowego odżywiania zrewolucjonizuje wreszcie nasze podejście?

Dr Raphael Kellman, który prowadzi klinikę odnowy biologicznej w Nowym Jorku, szerokiej publiczności dał się poznać jako autor poradnika „The Microbiome Diet”. Choć książka jest dostępna jedynie w wersji anglojęzycznej, jej treść kusi, by porady lekarza wziąć sobie do serca. Jak twierdzi on na łamach swojego poradnika, niezrównoważony mikrobiom jelit skazuje prawie każdą dietę na niepowodzenie. Badania pokazują bowiem, że gdy wychodzi on z równowagi, ludzie często przybierają na wadze.

Czytaj też: Tanie odchudzanie

Dieta „mikrobiomowa” opiera się na fakcie, że mikrobiom jelit ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Zakłada ona, że spożywanie odpowiednich produktów zachęca do rozwoju pożytecznych mikroorganizmów, które zwiększają efektywność trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Bakterie jelitowe regulują apetyt, a ponadto wpływają na pracę układu odpornościowego oraz nasze ogólne samopoczucie. Niejako przy okazji sprzyjają one też utracie masy ciała.


Program dr. Raphaela Kellmana zakłada wyeliminowanie pokarmu, który powoduje stan zapalny w jelitach i uzupełnienie diety o probiotyki, które przywracają równowagę ich mikroflorze. Pierwszy etap to trzy tygodnie diety eliminacyjnej mającej na celu przywrócenie równowagi w jelitach. Zrezygnować należy m.in. z przetworzonej żywności, cukru, jaj, soi, glutenu, nabiału, drożdży, suszonych owoców i grzybów oraz warzyw bogatych w skrobię i większości roślin strączkowych (cukry w tych pokarmach powodują namnażanie złych bakterii).

Brzmi strasznie? Wbrew pozorom dieta nie jest wcale aż tak restrykcyjna. Dopuszcza ona nawet picie kawy, wina i piwa. Dozwolona jest też większość warzyw bez skrobi i owoców, chociaż szczególny nacisk kładzie się na fermentowane produkty spożywcze, takie jak ogórki kiszone czy kapusta. Jedynymi dozwolonymi roślinami strączkowymi są ciecierzyca i soczewica.

Dr Raphael Kellman zaleca też używanie oleju kokosowego lub masła ghi. Źródeł białka należy szukać z kolei w jak najmniej przetworzonej wołowinie, drobiu, rybach niezanieczyszczonych rtęcią, jagnięcinie oraz w owocach morza.

Przetworzona żywność i inne szkodzące jelitom produkty nie są jedynymi rzeczami, których należy w tej diecie unikać. Dr Raphael Kellman radzi też wystrzegać się... liczenia kalorii oraz stresu, który na zdrowie jelit ma znacznie większy wpływ, niż nam się wydaje.

Czytaj też: Zdrowe odżywianie. Jak jeść świadomie?

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 marca 2019, 18:32

Zobacz także

Nasze propozycje