Poprzedni artykuł: Dieta sokowa – przepisy + kiedy, jak długo i co powinnaś pić Następny artykuł: Dieta śródziemnomorska – zasady najzdrowszej diety świata

Jak schudnąć z brzucha? Dieta i ćwiczenia na pozbycie się „oponki”

Fitness,
,
, tagi: dieta, ćwiczenia, brzuch
Pytanie, jak schudnąć z brzucha zadaje sobie większość z nas. Po świątecznym przejedzeniu, tuż przed wymarzonymi wakacjami i w obliczu niedopiętych spodni, chcemy jak najszybciej uzyskać odpowiedzi. Istnieje kilka zasad, których trzeba się trzymać, żeby zrobić to szybko i skutecznie.

Niskokaloryczna dieta i ćwiczenia to nie wszystko. Żeby schudnąć z brzucha potrzeba nieco więcej wysiłku. Nie oznacza to jednak głodówki, przyjmowania suplementów i wylewania siódmych potów na siłowni. Czasami wystarczy zmienić złe nawyki. Najbardziej problematyczna partia ciała i często towarzysząca nam oponka może zniknąć. Pamiętaj jednak, że nie zrobisz tego w tydzień. Programy ćwiczeń i diety, które ci to obiecują mogą ci zaszkodzić, a jedyne co stracisz, to wodę z organizmu i własne zdrowie.

Jak schudnąć z brzucha – dieta na płaski brzuch

Produkty mleczne zamień na probiotyki

Wszelkiego rodzaju jogurty są pierwszą rzeczą, o której myśli osoba zastanawiająca się, jak schudnąć z brzucha. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie. Zamieniając laktozę (która może powodować wzdęcia) na probiotyki możemy wiele zyskać. Żywe kultury bakterii, które zawarte są np. w kefirze wspomagają pracę jelit, a tym samym proces odchudzania.

Smażenina? Lepsza będzie para

Tłuszcz jest największym wrogiem „oponki”. Jak schudnąć z brzucha? Najlepiej zamienić potrawy smażone na głębokim oleju, na te na parze. Tłuszcz sprawia, że nasz organizm traci energię, co więcej, źle reaguje z węglowodanami złożonymi.

Płaski brzuch bez cukru

Cukier jest wszędzie, a my słodzimy na potęgę. Kiedy jednak odzwyczaimy się od używania cukru, zauważamy, że dotąd spożywane przez nas napoje czy produkty wydają się być nim przeładowane i lepiące. Poszukując alternatyw sięgamy po słodziki, czy syrop glukozowo-fruktozowy (obecne np. w owsianych ciastkach), jednak te wzmagają nasz apetyt. To one powodują wzrost glukozy we krwi i... przyczyniając się do podjadania. Innymi słowy, prowadzą do wahań cukru i stymulowania lipogenezy.

Zgubne pieczywo

Możesz jeść zdrowo, ale spożywając codziennie produkty mączne - w tym pieczywo, skazujesz dietę na niepowodzenie. Znalezienie zamienników jest dobrym rozwiązaniem.

Jak schudnąć z brzucha - ćwiczenia na płaski brzuch

Brzuch oparty jest na mięśniach posturalnych. Żeby schudnąć z brzucha potrzeba regularnych ćwiczeń. Do takich mogą zaliczać się codzienne, poranne 10-minutowe sesje, podczas których wzmocnisz tę partię ciała. Do porannych ćwiczeń dobrze jest dołączyć dowolny trening aerobowy. Może to być zarówno jogging, jak i szybki marsz, ale też seria na rowerku stacjonarnym. To, jak schudnąć z brzucha zależy również od twoich możliwości i upodobań. Musisz pamiętać jednak, że tego typu aktywność fizyczna powinna trwać ok. 40 minut, żeby uaktywnić spalanie tkanki tłuszczowej.

Możesz skorzystać również z 5-minutowego treningu na płaski brzuch. Na czym on polega?

Każde z poniższych ćwiczeń wykonuj przez pół minuty. Nie rób przerw.

  • Skłony - leżąc na plecach, unoś łopatki, tak jakbyś chciała dotknąć stóp, mając wyprostowane kolana – oczywiście w miarę możliwości.
  • Zaokrąglone nożyce - leżąc na plecach, unieś lekko nogi jak do wykonywania nożyc i zataczaj nimi półkola, tak, jakbyś chciała napisać nimi literkę „W”.
  • Przyciąganie – usiądź i oprzyj dłonie na podłodze, tuż za plecami, mając zgięte kolana, unieś nogi nad ziemią i wyprostuj je, odchylając tułów i przyciągnij kolana do klatki piersiowej.
  • Odwrócone podnoszenie - leżąc na brzuchu, unoś ręce i nogi w górę (wyprostowane!).
  • Unoszenie bioder – klęcząc na jednym kolanie, oprzyj jedną dłoń na matę, a drugą połóż na biodrze, a następnie unoś biodra, nie kładąc ich na podłogę. Powtórz, zmieniając rękę.
  • Skośne brzuszki – leżąc na plecach i trzymając dłonie za głową, z ugiętymi kolanami rób skłony do kolan (prawy łokieć do lewego i odrotnie).
  • Plank – uklęknij, opierając kolana i palce stóp o podłogę i utrzymaj ciało w prostej linii.
  • Twist – siedząc na podłodze z wyprostowanymi nogami, unoś prawą rękę i lewą nogę, próbując jej dotknąć. Powtórz, zmieniając rękę.

Już wiesz, jak schudnąć z brzucha, jednak warunkiem skuteczności ćwiczeń jest ich codzienne wykonywanie.

Pamiętaj, że odstający brzuch może być wynikiem wady postawy, a nie niechcianą „oponką”. Jeśli jest on wydęty i zdecydowanie nie przypomina doskonale znanych nam boczków, to możliwe, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest pogłębiona lordoza w odcinku lędźwiowym. Ćwiczenia, które mają pomóc schudnąć z brzucha mogą tę wadę wzmocnić, zwłaszcza w momencie, kiedy wykonywane są przy niewłaściwej postawie (np. wyprostowanych plecach).

Nawyki, które powinnaś zmienić, jeśli zastanawiasz się, jak schudnąć z brzucha

Wysypiaj się

Jak schudnąć z brzucha? Wyspać się! Kiedy mamy napięty grafik, dużo obowiązków w pracy lub domu, może wydawać się to trudne, jednak ten czas, który poświęciłabyś na przygotowanie wyszukanych potraw, które mają niską wartość kaloryczną, dołóż sobie godzinę snu. Dla organizmu optymalnym czasem snu jest 7-8 godzin dziennie. To naprawdę da się zrobić. Kiedy się nie wysypiasz, rośnie twój apetyt. To wynik zaburzeń w wydzielaniu hormonów (obniżeniu poziomu leptyny, która odpowiada za hamowanie łaknienia i zwiększeniu greliny, związanej z uczuciem głodu).

Nadaj swoim dniom odpowiedni rytm

Kiedy chodzisz spać o różnych porach, wybierasz aktywność fizyczną w nieregularnych godzinach, podobnie jak w przypadku zbyt małej ilości godzin snu, tempo metabolizmu spada, a mechanizm odczuwania głodu i sytości zaburzony zostaje.

Mniej znaczy więcej

Mały talerz jest dobrym rozwiązaniem – w każdym posiłku. Schudnąć z brzucha możesz wtedy, kiedy nie będziesz się objadać. Jedząc z dużego talerza, nakładasz sobie o 52 proc. większą porcję i zjadasz o 45 proc. więcej niż wtedy, kiedy jesz posiłki z jego mniejszej wersji. Wcale nie jesteś przez to bardziej najedzona – po prostu jemy oczami. Tak mówią badania.

Źródło zdjęcia głównego: Fabian Albert /Unsplash

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

27 lutego 2020, 18:28

Nasze propozycje