Poprzedni artykuł: Jak poprawić wygląd biustu? Wypróbuj skuteczne ćwiczenia! Następny artykuł: Kiedy ćwiczyć? Poznaj najlepszą porę na trening

Jak utrzymać motywację do odchudzania?

Ile razy planowałaś, że zaczniesz się odchudzać, odstawisz słodycze i będziesz regularnie uprawiać sport, a potem odsuwałaś to na nigdy nienadchodzące „jutro“? A może zaczynasz odchudzanie z entuzjazmem, ale kiedy po kilku dniach nie dostrzegasz efektów, Twój zapał słabnie i powracasz do starych nawyków? Kluczem do sukcesu w odchudzaniu jest motywacja – tylko dzięki niej jesteś w stanie opierać się pokusom i konsekwentnie dążyć do celu. Dzisiaj dowiesz się, co zrobić, by utrzymać ją na wysokim poziomie.

kobieta z sałatą

Bądź swoim przyjacielem, a nie krytykiem!

Jak byś zareagowała, gdyby Twoja najlepsza przyjaciółka wyznała, że nie mogła już wytrzymać i zjadła pączka? Nakrzyczałabyś na nią, że jest beznadziejna i nigdy nic jej się nie udaje, czy też raczej poklepałabyś ją po ramieniu i powiedziała: „nie martw się, każdemu czasem się zdarza“? A jak w identycznej sytuacji traktujesz samą siebie? Często jesteśmy dla siebie bardzo surowe, a każde potknięcie na drodze do wymarzonej sylwetki skutkuje lawiną negatywnych myśli i samokrytyki. Skończ z tym! Od dziś traktuj samą siebie jak najlepszą przyjaciółkę – wspieraj i motywuj, a nie krytykuj.

Doceniaj wszystkie swoje osiągnięcia

W drodze do celu często nie zauważamy, jak wiele udało nam się już osiągnąć. Łatwo wtedy stracić motywację. Jeśli postawiłaś sobie za cel schudnięcie 10 kg w ciągu 3 miesięcy, a po miesiącu waga ani drgnęła, nietrudno nabrać przekonania, że wszystkie Twoje wysiłki poszły na marne. Jednak nie poddawaj się negatywnym myślom – doceniaj wszystkie, nawet najdrobniejsze zwycięstwa. Możesz np. zacząć prowadzić „dzienniczek sukcesów“, w którym będziesz zapisywać wszystkie swoje osiągnięcia na drodze do wymarzonego celu. To mogą być drobnostki, takie jak: „pierwszy raz nie posłodziłam kawy“ czy „odmówiłam koleżance, kiedy częstowała mnie ciastkami“. Skup swoją energię na pozytywach, a zobaczysz, jak wiele sukcesów już odniosłaś!

dziennik odchudzania

Znajdź swoją "kotwicę"

Nadaj swojemu celowi realny kształt i „zakotwicz“ go w rzeczywistości. Znajdź w swoim otoczeniu taki przedmiot lub wydarzenie, które codziennie będzie Ci przypominać o tym, do czego dążysz. To może być np. piękna czerwona sukienka, którą po osiągnięciu celu sobie wreszcie kupisz albo ważna impreza, na której chcesz wyglądać naprawdę fantastycznie. Ilekroć pomyślisz o swojej „kotwicy“, nabierzesz motywacji do dalszego odchudzania.

Skoncentruj się na drodze do celu

Droga do celu jest równie ważna co sam cel. Jeżeli całą swoją uwagę koncentrujesz na myśleniu, że chcesz schudnąć 10 kg, to dopóki tego nie osiągniesz będziesz sfrustrowana, a Twoja motywacja do działania szybko spadnie. Dąż do swojego celu, ale dostrzegaj też mniejsze sukcesy. Zauważ, ile dobrego dał Ci sam proces odchudzania: każdego dnia odkrywasz nowe smaki i przepisy, jesteś w lepszej kondycji, czujesz się bardziej pewna siebie... Dzięki takiemu podejściu skoncentrujesz się na pozytywach, a one dadzą Ci motywację do dalszych działań.  

zrelaksowana kobieta

Autor: Anna Węgrzyn, prezes zarządu Annova sp. zoo.sp.k, założycielka portalu www.zmianywzyciu.pl, coach ICC

Chcesz wiedzieć więcej o motywacji?

12 września 2015r. Konferencja Zmiany w Życiu - pierwszy krok czyli odpowiedzi na pytania: Jak żyć z pasji? Jak zbudować poczucie własnej wartości? Jak pokonać strach i własne ograniczenia? Jak odejść z korporacji? Jak docenić obecne życie? Jak zatrudnić nasz mózg do pracy? To tylko, niektóre wątki. Zobacz szczegóły na www.zmianywzyciu.pl/konferencja NIE CZEKAJ!

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 marca 2019, 19:26

Zobacz także

Nasze propozycje