Poprzedni artykuł: Jak nie przytyć na kwarantannie spowodowanej koronawirusem? Następny artykuł: Ograniczenie przemieszczania się przez koronawirusa - co ze spacerem i...

Joga w domu – od czego zacząć?

Fitness,
,
, tagi: joga, joga ćwiczenia, ćwiczenia w domu
Joga w domu to świetny sposób na polepszenie samopoczucia, zrelaksowanie się i wzmocnienie mięśni. Zapoznajcie się z podstawowymi pozycjami jogi i nauczcie prawidłowego oddechu.

Wiele osób praktykuje jogę w domu, jednak zazwyczaj pierwsze treningi rozpoczyna z instruktorem. Aby joga była efektywna, trzeba się trzymać kilku zasad. Bardzo ważna jest prawidłowa postawa, dokładne wykonywanie ćwiczeń i odpowiedni oddech, ale również przygotowanie do treningu. Podstawowe asany, takie jak pozycja dziecka czy koci grzbiet nie będą dla nas wyzwaniem, jeśli poznamy podstawowe zasady i będziemy się ich trzymać. Koniecznie wypróbujcie także jogę twarzy.

joga w domu dla początkujących

Joga w domu - jak się przygotować?

Przygotowanie miejsca do jogi

Jogę najlepiej ćwiczyć w większej przestrzeni, gdzie nie ma dużo przedmiotów. Chodzi o to, aby warunki pozwalały na swobodę ruchów i oczyszczenie umysłu oraz pełny relaks. Niezwykle przydatna będzie mata do jogi, gdyż do ćwiczeń niezbędna będzie antypoślizgowa powierzchnia. Jeśli to nasze pierwsze próby i nie wiemy, czy będziemy kontynuować treningi, możemy wykonywać ćwiczenia na macie do fitnessu, cienkim dywanie lub kocu ułożonym na dywanie. Staramy się tak oczyścić miejsce, by wokół było jak najmniej bodźców, które mogą nas dekoncentrować. Najlepiej wyciszyć telefon i włączyć muzykę relaksacyjną.

Odpowiedni strój do ćwiczeń

Ćwiczenia wykonujemy w luźnych i wygodnych ubraniach sportowych. Najlepiej sprawdzą się elastyczne, krótsze leginsy. Dresy mogą nam przeszkadzać w wykonywaniu niektórych ćwiczeń. Na górę zakładamy wygodny biustonosz, najlepiej sportowy i luźną koszulkę z bawełny. Joga jest rodzajem sporty, który wykonujemy boso, bez butów i skarpetek. Dużo wygodniej będzie również spiąć włosy.

Podstawy oddychania

Ćwicząc jogę w domu, musimy pamiętać nie tylko o dokładnym wykonywaniu ćwiczeń, ale również o prawidłowych oddychaniu. Zazwyczaj oddychamy bardzo płytko. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni przez nieprawidłową postawę ciała. Często siedzimy, jesteśmy zgarbieni, co skutkuje tym, że nie nabieramy pełnych wdechów. Unoszą się tylko nasze obojczyki i delikatnie klatka piersiowa. Przy czym zdrowy oddech powinien wychodzić aż z mięśni brzucha.

Zobacz także:Czy joga pomaga w walce z depresją?

Joga w domu - podstawowe ćwiczenia

Ćwiczenia na oddech

Oddech brzuszny polega na nabraniu przez nos dużej ilości powietrza, aby uniósł się brzuch. Pomiędzy wdechem i wydechem nie powinno być przerw. Taki oddech sprzyja relaksacji, rozluźnieniu i dotlenieniu organizmu. 

Najłatwiej przećwiczyć oddech wykonując podstawowe ćwiczenia, podczas których skupimy się na kilku zasadach:

  • podczas każdego uniesienia ramion wdychamy powietrze,
  • w momencie wykonania ćwiczenia wydychamy powietrze,
  • przed wysiłkiem wdychamy głęboko powietrze, a po wydychamy,
  • nigdy nie zatrzymujemy powietrza w płucach podczas utrzymywania pozycji, powinien być on regularny.

Podstawowe pozycje jogi

Koci grzbiet

To pozycja, która świetnie przygotuje nas do innych ćwiczeń. Dzięki niej uelastycznimy kręgosłup i rozciągniemy mięśnie grzbietu oraz wzmocnimy ręce.

Pozycja dziecka i pozycja wielbłąda

Pozycja dziecka wzmacnia mięśnie kręgosłupa, pleców i ramion. Z kolei pozycja wielbłąda rozszerza klatkę piersiową i zwiększa wydolność płuc i poprawia krążenia, a także koryguje nieprawidłową postawę.

Inne podstawowe ćwiczenia jogi w domu dla początkujących:

  • pozycja nieboszczyka,
  • siad skrzyżny ze skrętami,
  • pozycja kota,
  • pies z głową w dół,
  • pół mostka.

Poniżej znajdziecie filmik z podstawowym treningiem jogi dla początkujących.

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

1 kwietnia 2020, 22:31

Nasze propozycje