Poprzedni artykuł: Dopiero zachwycała sylwetką, ale teraz przesadziła... Jennifer Lopez z... Następny artykuł: Ta dziewczyna schudła 82 kg. Teraz musi przejść serię operacji!

Otyłość ogłupia? Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości

Fitness, , tagi: dieta, nadwaga
Naukowcy udowodnili wpływ nadwagi na pracę mózgu. Wyniki tych badań na pewno zmobilizują nas do przejścia na dietę i regularnych ćwiczeń!

Opublikowane na stronie "Dziennika Neuronauki" wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości, ani... nadziei tym, którzy mają słabość do obfitych posiłków i odczuwają wstręt na samą myśl o wysiłku fizycznym. Specjalizująca się w psychologii i neurologii profesor Uniwersytetu Princeton Elizabeth Gould udowodniła, że nadwaga negatywnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale też zmniejsza naszą sprawność intelektualną.

Zobacz także: Dzięki temu treningowi spalisz 800 kalorii na raz. A jest naprawdę przyjemny!

Otyłość ogłupia?

Profesor Gould przeprowadziła testy na myszach. Przez 12 tygodni wybrane osobniki dostawały wysokotłuszczowe pokarmy. W efekcie, myszy nie tylko prawie podwoiły swoją wagę (ważyły o 40 procent więcej), ale też pogorszyła się ich sprawność intelektualna - miały problem z wyjściem z labiryntu czy zapamiętaniem położenia jakiegoś obiektu. Obserwacje zostały potwierdzone przez bardziej szczegółowe badania.

Okazało się, że efektem otyłości były u myszy także mikrouszkodzenia w ośrodkowym układzie nerwowym - między innymi zmniejszyła się u nich ilość tak zwanych kolców dendrycznych, które uczestniczą w przekazywaniu impulsów między komórkami nerwowymi. Utuczone przez doktor Gould myszy miały problemy z przyswajaniem informacji i zapamiętywaniem. Zdaniem pani profesor jest dowód na to, że nadwaga negatywnie wpływa na sprawność intelektualną.

Wnioski Elizabeth Gould potwierdzają wcześniejsze wyniki badań. Naukowcy z Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburghu w 2012 roku zauważyli, że zapamiętanie jakiejś informacji czy podjęcie decyzji wymaga od ludzi otyłych większego wysiłku intelektualnego, niż od osób szczupłych. Za to w 2016 roku badacze z Uniwersytetu w Cambridge zauważyli, że wraz ze wzrostem BMI (Wskaźnika Masy Ciała, który pomaga odpowiedzieć, czy ktoś ma właściwą wagę, nadwagę lub niedowagę) maleje nasza zdolność do zapamiętywania. A dokładnie: im ktoś jest cięższy, tym gorzej jego mózg radzi sobie z przyswajaniem informacji.

Zobacz także: Ta kobieta schudła 108 kg. Wiemy, jak to zrobiła!

Na nas wyniki tych badań zrobiły wrażenie. A wy co o nich myślicie?

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 stycznia 2019, 09:05

Zobacz także

Nasze propozycje