Poprzedni artykuł: Jaki jest sekret nienagannej figury Ivanki Trump? Następny artykuł: Przez 12 dni jadła tylko same banany. Efekty tego eksperymentu są zadz...

Pizza na śniadanie? To nie taki głupi pomysł. To zdrowszy wybór niż płatki

Fitness,
Czy pizza na śniadanie może być zdrowsza niż płatki na mleku? Naukowcy przekonują, że to naprawdę ma sens.

Może będziesz zaskoczona, ale przeciętnej wielkości kawałek pizzy, ma tyle samo kalorii, co miseczkach płatków śniadaniowych na mleku. Oczywiście nie tylko o kalorie tutaj chodzi (bo kto na miłość boską je tylko jeden kawałek pizzy?!). Według dietetyków ten placek z sosem pomidorowym i dodatkami jest lepszym wyborem, jeżeli chodzi o dawanie satysfakcjonującego uczucia sytości, niż właśnie płatki. 

Pizza na śniadanie zamiast płatków

Te trójkątne kawałki można jeść w wielu kombinacjach smakowych, przez co prawdopodobnie nigdy nam się nie znudzą. Oczywiście pizza również nie należy do najzdrowszych potraw, ale w tym zestawieniu wypada zdecydowanie bardziej korzystnie niż płatki śniadaniowe. W misce płatków śniadaniowych znajduje się połowa zalecanej dziennej dawki cukru dla osoby dorosłej. W przypadku dzieci już o poranku zostaje przekroczona. 

Mimo wszystko dość ciekawe są same wnioski dietetyków, którzy stwierdzili, że od czasu do czasu możemy sobie dać dyspensę. Cały artykuł na ten temat opracowała słynna, amerykańska dietetyczka Chelsey Amer.

Amer wspomina, że etykietowanie niektórych posiłków może czasami być mało pomocne, a tym, na co naprawdę powinniśmy zwrócić uwagę, jest zawartość odżywcza naszych wyborów żywieniowych zamiast liczby kalorycznej. To dlatego, że nie wszystkie kalorie są równe. Kawałek pizzy zawiera więcej tłuszczu i białka, ale dużo mniej cukru niż większość płatków śniadaniowych, więc nie fundujemy naszemu organizmowi energetycznego rollercoastera. Energia z jedzenia uwalnia się powoli, więc czujemy sytość o wiele dłużej. 

Wygląda na to, że pizza może stanowić zdrową równowagę węglowodanów, tłuszczy i białek, o ile nie zawiera niezdrowych dodatków. Są jednak dietetycy, którzy się z tym kompletnie nie zgadzają.

Choć prawdą jest, że pizza może być dobrze zbilansowanym posiłkiem zawierającym węglowodany, białko i niezbędne tłuszcze, to nie znaczy, że jest zdrowszym wyborem na śniadanie niż płatki śniadaniowe - wyjaśnił The Independent niezależny dietetyk Harley Street, Rhiannon Lambert.

Nie powinno się pizzy mimo wszystko traktować jak substytutu pełnowartościowego posiłku. Co w takim razie powinno się jeść na śniadanie? Zdrowy i dobrze zbilansowany posiłek o poranku powinien zawierać białko. Na rynku dostępne są zboża, które są dobrym źródłem węglowodanów i są bogate w błonnik. A błonnik to coś, czego wielu ludziom brakuje w diecie. Jeśli lubisz płatki śniadaniowe, spróbuj zrobić owsiankę z dodatkiem orzechów lub nasion.

Zdjęcie główne: istockphoto.com


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 stycznia 2019, 18:46

Zobacz także

Nasze propozycje