Poprzedni artykuł: Oto tajniki diety najseksowniejszej kobiety świata Następny artykuł: Nie tylko bieganie – 5 dyscyplin, które pozwolą ci spalić równie dużo...

Trendy z Rio, czyli co dają bańki?

Olimpiada w Rio ma dostarczać głównie sportowych emocji, nie spodziewałyśmy się jednak, że zmagania olimpijczyków staną się także okazją do wypromowania jednej z metod leczenia typowych dla medycyny alternatywnej. Skoro zadbał o to sam Michael Phelps, nie mogło oczywiście stać się inaczej.

Co mają ze sobą wspólnego Michael Phelps i gwiazdy pokroju Kim Kardashian, Jennifer Aniston i Gwyneth Paltrow? Stawianie baniek, które ma podobno regenerować organizm. W niedzielę Michael Phelps zdobył swój 19. złoty medal olimpijski, ale nie była to jedyna rzecz, o jakiej dyskutowano po zawodach. W oczy rzuciły się bowiem widniejące ciemne, fioletowe kręgi na ramionach pływaka. Okazało się, że przed zawodami zdecydował się on na stawianie baniek.

Fanami tej praktyki są także amerykański gimnastyk Alex Naddour oraz białoruski pływak Pavel Sankovich, którzy jednogłośnie utrzymują, że bańki to niezawodny sposób na regenerację. Jak dokładnie działa taka metoda leczenia? Otóż bańki są formą alternatywnej terapii fizycznej. Po rozgrzaniu ich wnętrza stawia się je na skórze. Stygnąca zamknięta przestrzeń wytwarza podciśnienie, w efekcie czego bańki zasysają skórę, co ma stymulować przepływ krwi.

Działanie baniek ma sprowadzać się nie tylko do szeroko rozumianej regeneracji organizmu, ale także – co w przypadku olimpijczyków jest chyba ważniejsze – łagodzenia bólu mięśni po intensywnych treningach. Stawianie baniek, jak widać wśród sportowców stosowane głównie przez pływaków i gimnastyków, ma ponadto usuwać toksyny z organizmu i pomagać leczyć bezsenność. Pozostaje pytanie – czy to naprawdę działa?

Po niedzielnych zawodach organizacja American Cancer Society wydała oświadczenie, w którym podkreśla, że nie ma żadnych naukowych dowodów na skuteczność takiego postępowania. Zdaniem specjalistów u amatorów tej praktyki działa efekt placebo – wierzą oni, że bańki łagodzą ból, przez co czują się lepiej i ich wyniki sportowe są lepsze. Nie brakuje jednak głosów, że aby wypowiedzieć się przeciw takiej terapii, należy najpierw jej spróbować i samemu ocenić, na ile jest skuteczna.

Tak czy siak, ciemne kręgi na ciele amerykańskiego pływaka zrobiły swoje. Jessica MacLean pełniąca obowiązki dyrektora International Cupping Therapy Association przyznaje, że w ciągu trzech dni odnotowano 20-procentowy wzrost sprzedaży sprzętu do stawiania baniek i 50-procentowy wzrost liczby pracowników zdrowia starających się o certyfikat umożliwiający przeprowadzanie tego zabiegu.

Chociaż nam stawianie baniek kojarzy się przede wszystkim z jedną z metod, jaką leczono nas w dzieciństwie z zapalenia oskrzeli, nie przekreślałybyśmy doświadczeń olimpijczyków. Może kolejne badania naukowe wykażą, że sportowcy naprawdę wiedzą, co robią?

Wow!! That was one that'll I'll always remember... I wanted that one so bad last night!! #last200fly #mostpainful #20 #24 #usa #gettysport

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Michael Phelps (@m_phelps00)

Heading to another training. One day closer to our goal!!! #TEAMUSA I hope everyone is ready for opening ceremonies tomorrow!!!

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Alex Naddour (@alex_naddour)

This kinda Saturday morning. Cupping is a great recovery tool #cannotwalk#everydayislegday

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Pavel Sankovich (@pavelsankovich)

Fot. Instagram.com/m_phelps00/

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 lutego 2019, 19:44

Zobacz także

Nasze propozycje