Poprzedni artykuł: 8 gadżetów, dzięki którym zyskasz formę na wiosnę! Następny artykuł: 10 powodów, dla których warto spróbować weganizmu

Zupy oczyszczające. Kolejna dieta cud czy dobry sposób na zdrowie?

O dobroczynnym działaniu zielonych koktajli przekonywały najrozmaitsze modelki i aktorki z Gwyneth Paltrow na czele. Ich zamiłowanie porwało tłumy, jednak nie zdołało przekonać wszystkich. Mamy dobrą wiadomość – soki warzywno-owocowe doczekały się poważnej konkurencji. Za oceanem coraz popularniejsze stają się zupy oczyszczające.

Elina Fuhrman na gotowaniu zdrowotnych zup skupiła się w 2009 roku, kiedy walczyła z agresywnym rakiem piersi. Inspiracji dostarczył jej lekarz medycyny chińskiej, który wskazał, które przyprawy i zioła mają działanie antynowotworowe i oczyszczające.

Gdy zaczęła się zastanawiać, jak włączyć je do diety, pomyślała o koktajlach. Kiedy nie zdały one egzaminu, przerzuciła się na zupy. To, co z początku było eksperymentem, z czasem przekształciło się w pasję. Szybko zyskała miano zupnego guru, dlatego trzy lata temu stworzyła markę Soupelina (swoje zupy rozwozi na terenie Los Angeles).

Zupy nie tylko dobrze smakują, ale i uzdrawiają ciało, wyciszają umysł i zmieniają życie – przekonuje w wydanym niedawno opracowaniu. Z wywiadów, których udzieliła po publikacji książki, wyłania się jasny obraz. Spożywanie zup daje znacznie więcej korzyści niż picie wyciskanych soków, którym brakuje błonnika. - Zupy są proste, sycące i pożywne – twierdzi Elina Fuhrman.

Koktajle, o czym przekonała się na własnej skórze, spowalniają metabolizm, tymczasem przy zupach organizm musi podjąć większy wysiłek, aby wszystko strawić. Co więcej, wiele obecnych w koktajlach owoców podnosi poziom cukru we krwi. Niepozorne zupy zaspokajają głód i rozgrzewają, czego o koktajlach niestety nie można powiedzieć. Wreszcie – służą zdrowiu na wielu polach.

Hitem zupnego detoksu jest własna recepta na bulion z kurkumą (Magic Turmeric Broth), jednak w menu Eliny Fuhrman nie brakuje i innych ciekawych propozycji. Jej córka gustuje w zupie Kale-ifornia Dreamin' z jarmużu (w jej składzie także szczaw, ziemniaki, por i młodą cebulę).

Dla lepszego wyglądu skóry autorka diety poleca z kolei zupę z buraków (And the Beet Goes On), do której dodaje także tymianek, czosnek, ziemniaki, marchew i cebulę. Co ważne, wszystkie propozycje są wolne od alergenów (w tym od pszenicy, glutenu, nabiału, kazeiny, jajek i orzechów), a jako że zupy są gotowane na wolnym ogniu, wszelkie wykorzystane produkty zachowują swoje składniki odżywcze.

Gotowanie zup wydaje się, przynajmniej w porównaniu do przygotowywania koktajli, bardziej czasochłonne, jednak nic, co wartościowe, nie przychodzi łatwo. Kiedy w grę wchodzi zdrowie, warto się wysilić.

Z drugiej strony, w Polsce firm dostarczających koktajli nie brakuje, wydaje się więc kwestią czasu, aż pójdą one tropem Eliny Fuhrman i niebawem do domów zaczną dowozić także i oczyszczające zupy. Niewykluczone, że mieszkanka słonecznej Kalifornii zainicjowała zupełnie nowy trend, który – co do tego nie mamy żadnych wątpliwości – przyjmie się i u nas.

Czytaj też: Najgorętszy trend żywnościowy z Instagrama. Kanapki z awokado

Fot.Soupelina

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

9 grudnia 2019, 14:03

Nasze propozycje