Poprzedni artykuł: Zawsze sięgamy po ten napój na diecie, a to może być niebezpieczne... Następny artykuł: Słyszałaś o 'diecie węża'? Jest tak samo absurdalna jak jej nazwa...

Jak wygląda brzuch tarczycowy? Sprawdź, czy powinnaś zapisać się do endokrynologa

Fitness, , tagi: brzuch, tarczyca
Pierwsze oznaki chorej tarczycy widać po sylwetce. Szczególną uwagę warto zwrócić na brzuch - jego kształt może ci dużo powiedzieć.

Charakterystyczna oponka w pasie może wcale nie być oznaką leniuchowania i codziennego objadania się różnymi pysznościami. Odstające wałeczki to sygnał od choroby, na którą cierpi coraz więcej osób. Przyznają się do tego również gwiazdy - Kinga Rusin czy Karolina Szostak.

Niestety większość kobiet (ale również mężczyzn) dość późno orientuje się, że coś jest nie tak. A ocena wyglądu brzucha może pomóc w szybszym zdiagnozowaniu choroby.

Jak wygląda brzuch tarczycowy?

O tym, jak wygląda nasz brzuch decydują nie tylko geny oraz sposób odżywiania się i aktywność fizyczna. Fałdki tłuszczu w okolicy pasa mogą być sygnałem tego, że powinnyśmy zbadać tarczycę. Brzuch tarczycowy występuje w przypadku niedoczynności tarczycy, która powoduje przybranie na wadze. To popularne schorzenie spowalnia metabolizm, w związku z czym powoduje liczne zaparcia, wzdęcia i ogólne problemy trawienne, przez które nasz brzuch się powiększa.

Przez to tkanka tłuszczowa nie rozkłada się równomiernie po całym obszarze, ale zaczyna się zaokrąglać delikatnie tuż pod biustem i z tego powodu przypomina niewielką piłkę. W okolicach pępka pojawia się także charakterystyczna fałdka, która może, ale nie musi zwisać poza pas.

Niedoczynność tarczycy - objawy

Pamiętaj jednak, że na podstawie samego wyglądu brzucha nie powinno stawiać się samodzielnej diagnozy. Zwróć jeszcze uwagę na to, czy towarzyszą ci inne objawy niedoczynności tarczycy. Lekarze wymieniają między innymi senność i ogólne osłabienie oraz pogorszenie nastroju. Niepokojącym sygnałem może być również sucha skóra - szczególnie w tak newralgicznych miejscach jak łokcie oraz kolana. Jeśli obserwujesz u siebie właśnie takie objawy, zastanów się jeszcze czy nie są one związane z brakiem ruchu oraz ogólnym przemęczeniem czy stresem. Wszelkie wątpliwości rozwieje na pewno endokrynolog.

Zdjęcia: istockphoto.com

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 marca 2019, 18:56

Zobacz także

Nasze propozycje