Poprzedni artykuł: Trening, który się nie znudzi Następny artykuł: Umięśnione i wysportowane kobiety - co o nich sądzicie?

Czy dieta bezglutenowa odchudza?

Dieta bezglutenowa, jak sama nazwa wskazuje, wymaga wykluczenia z diety glutenu, czyli określonego rodzaju białka. Przechodzą na nią przede wszystkim osoby z nietolerancją tego składnika, ale obecnie coraz częściej także zdrowi ludzie, podążający za modą lub starający się o utratę kilogramów. Czy dieta bezglutenowa faktycznie odchudza?

dieta bezglutenowa a odchudzanie

Dieta bezglutenowa – na czym polega

Jedyną i podstawową zasadą diety bezglutenowej jest wykluczenie glutenu, związane z alergią pokarmową na ten składnik lub chorobą zwaną celiakią.

Choć z pozoru założenia diety są łatwe do realizacji, niestety wiele produktów zawiera gluten w ukrytej postaci. Jakie produkty mogą zawierać gluten?

Dieta bezglutenowa – produkty zakazane

Listę produktów zakazanych w diecie bezglutenowej otwierają zboża, czyli pszenica (i jej odmiany, np. orkisz), jęczmień, żyto i owies (chociaż istnieje oczyszczony owies bezglutenowy). Na tym lista się nie kończy, gdyż w diecie bezglutenowej nie wystarczy wyeliminowanie tych składników w czystej postaci, ale także produktów je zawierających, jak m.in. niektóre wędliny, makarony, a nawet proszek do pieczenia czy zwykły sos sojowy.

zboża

Dieta bezglutenowa – produkty dozwolone

Gluten czyha wszędzie, jednak są produkty, w których z całą pewnością go nie znajdziemy. Należą do nich niektóre zboża –  m.in. kukurydza, biały i brązowy ryż, proso, gryka, amarantus oraz produkty pochodne – kasza jaglana czy skrobia kukurydziana.

Do produktów dozwolonych należą także nabiał, jaja, ryby, świeże mięso, warzywa, owoce (wszystko w nieprzetworzonej postaci).

Jem kaszę jaglaną na śniadanie (tak jak kiedyś owsiankę) z owocami i deserkami Gerber. Różne mieszanki warzyw na patelnię, gdy nie mam czasu na coś fantazyjnego. Dużo, dużo ryb (jako dodatek do sałatek, z grilla, gotowane, smażone bez panierki, jest wiele możliwości). Dużo orzechów, jako dodatki i przekąski, zamiast chipsów - suszone buraczki i jabłka do chrupania. Polecam zaglądnąć do sklepu ze zdrową żywnością, jest tam dużo smacznych 'dozwolonych' produktów', np. chrupki gryczane, pasztety sojowe i z ciecierzycy.

phantasmagoria

Dieta bezglutenowa na odchudzanie – czy działa?

Dieta bez pszenicy dra Davisa to wersja diety bezglutenowej dla osób z nadwagą i walczących o utratę kilogramów. Według jej założeń, z diety należy wykluczyć produkty zawierające gluten, czyli przede wszystkim pszenne, przy jednoczesnym ograniczeniu innych produktów, będących źródłem węglowodanów, jak m.in. ryż, ziemniaki, rośliny strączkowe, a także słodycze i słodzone napoje.  

gluten

Co zatem jeść, skoro z diety wykluczamy także produkty bezglutenowe? Dieta dra Davisa opiera się przede wszystkim na warzywach i owocach oraz produktach mlecznych, a także mięsie, rybach i owocach morza.

Czy dieta bezglutenowa odchudza? Jeśli zastosujemy się do wszystkich jej założeń, na pewno możemy spodziewać się utraty wagi. Zgodnie z założeniami autora, nawet 2,5kg w tydzień. Jednak prawdopodobnie nie do końca wiąże się to z eliminacją samego glutenu, a raczej ze zmianą nawyków żywieniowych.

Próbowałyście diety bezglutenowej?

Zobaczcie także, co jeść zamiast chleba oraz przepisy w diecie bezglutenowej.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

26 marca 2019, 01:29

Zobacz także

Nasze propozycje