Poprzedni artykuł: Skuteczne ćwiczenia na szczupłe uda w 5 minut dziennie? Następny artykuł: Modnie na siłowni i zajęciach fitness - sprawdź wybrane nowości!

Ile powinnam ważyć, czyli idealna waga kobieca

Jaka jest idealna waga kobieca? Przedstawiamy sposoby na obliczenie normalnej i idealnej wagi oraz wyniki małego badania. Poprosiłam koleżanki i kolegów z redakcji o określenie „na oko” mojej wagi. Wyniki Was zaskoczą!

kobieta z wagą

Idealna waga BMI

BMI, czyli body mass index, to najpopularniejszy wskaźnik, dzięki któremu możemy kontrolować masę naszego ciała. BMI stanowi stosunek wagi ciała podanej w kilogramach do wzrostu wyrażonego w metrach i podniesionego do kwadratu. Iloraz takiego działania powinien się mieścić w przedziale od 18,5 do 25. To dość szeroki zakres tolerancji, gdyż dla osoby mierzącej 170cm taki przedział wynosi od 54kg do nawet 72kg.

Idealna waga wg Lorentza

Idealna waga według Lorentza bierze pod uwagę tylko dwie zmiennie – wzrost i płeć. Podobnie jak w przypadku BMI, pominięta zostaje kwestia wieku, struktury kostnej, masy mięśniowej czy poziomu tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak chcemy oszacować swoją idealną wagę bez konsultacji z dietetykiem, możemy skorzystać z następującego wzoru (dla kobiet):

Idealna waga = wzrost wyrażony w cm – 100 – (wzrost wyrażony w cm – 150) : 2,5

Wzór stosuje się do szacowania wagi osób mierzących powyżej 150cm. Np. dla osoby o wzroście 170cm, idealna waga według Lorentza wynosi 62kg.

Idealna waga wg Broca

Kolejnym sposobem na określanie, czy nasza waga nie powinna zacząć nas niepokoić jest wzór Broca. Wzór powinno się stosować w przypadku osób o wzroście pomiędzy 160cm a 190cm, gdyż tylko wówczas wynik jest miarodajny.

Idealna waga = (wzrost wyrażony w cm – 100) x 0,85

Np. dla osoby o wzroście 170cm, idealna waga według Broca wynosi 59,5kg.

Jak wagę szacują kobiety, a jak mężczyźni?

Poprosiłam taką samą liczbę kolegów i koleżanek z pracy, by ocenili moją wagę. Wyniki były bardzo krzepiące. ;) Panowie zaniżyli moją wagę o średnio 6kg, natomiast panie oszacowały ją na jeszcze niższą, bo rozminęły się ze stanem faktycznym średnio aż o 8kg.

Dla uwiarygodnienia wyniku, poprosiłam nieco wyższą i szczuplejszą ode mnie koleżankę, aby poddała się dokładnie takiej samej ocenie. Wynik powtórzył się 1:1, czyli mężczyźni zaniżyli także jej wagę o średnio 6kg, a kobiety średnio o 8kg.

Okazało się zatem, że panowie mają nieco lepsze oko w tej kwestii. :)

Zobaczcie także, ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1kg?

Czy Wy także „nie wyglądacie na swoje kilogramy”?

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 lipca 2019, 21:28

Nasze propozycje