Poprzedni artykuł: Dieta dopasowana do Ciebie i Twoich potrzeb Następny artykuł: Czy trzeba się obawiać ćwiczeń z hantlami?

Jedzenie przed snem - 5 podstawowych zasad

Myślisz, że kolację powinno się zjeść najpóźniej o 18:00? Nie wiesz, jakiego jedzenia unikać przed snem? Sprawdź 5 podstawowych zasad, które pomogą Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe!

Ostatni posiłek w ciągu dnia może nastręczyć najwięcej problemów. Wracamy z pracy, jesteśmy po późniejszym obiedzie i na wkomponowanie kolacji w rytm dnia zaczyna brakować czasu. Jeśli już musimy zjeść coś przed położeniem się do łóżka, to co najlepiej wybrać, a jakich produktów unikać? Przedstawiamy 5 zasad dotyczących jedzenia przed snem.  

jedzenie przed snem

Jedzenie na noc

Dlaczego nie powinno się jeść na noc? Tempo naszego metabolizmu nie jest stałe w ciągu dnia – żołądek najlepiej pracuje rano i w miarę upływu czasu trawi coraz wolniej. Wieczorem i w nocy tempo metabolizmu jest najniższe, dlatego wówczas, spożywane przez nas późnowieczorne, zwłaszcza kaloryczne posiłki w większym stopniu zamieniają się w tkankę tłuszczową.

Jedzenie przed snem – najlepsza pora

Kolacja najpóźniej o 18:00 jest dobra dla osób, które pomiędzy 20:00 a 21:00 kładą się spać. Prawda jest taka, że o 18:00 większość z nas dopiero wraca z pracy lub kończy inne swoje obowiązki. Pora na zjedzenie kolacji powinna być dostosowana do naszego indywidualnego rytmu dnia. Ostatni posiłek powinno się zjeść na ok. 2-3h przed pójściem spać. Wszystko jednak zależy od naszych indywidualnych predyspozycji, dlatego warto wsłuchać się w swój organizm i znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie.

 

W moim przypadku jednak jedzenie kolacji kilka godzin przed snem słabo się sprawdza, bo idąc głodnym spać, trudno mi zasnąć. Nawet jeśli przegryzę kilkoma fistaszkami albo czymś podobnym tuż przed spaniem i głód minie, to i tak, gdy zbudzę się w nocy mam, "powtórkę z rozrywki". Max. godzinkę przed snem dla mnie świetnie sprawdza się twarożek z miodem, ewentualnie rodzynkami.

kcal

Jedzenie owoców na noc

Mogłoby się wydawać, że owoce to najlepszy pomysł na lekką kolację. Nawiasem mówiąc, nie wszystkie owoce są niskokaloryczne, a większość z nich ma wysoki indeks glikemiczny, ale nawet nie to jest najważniejsze. Istotny jest fakt, że owoców nie powinno się jeść na noc. Może to skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z gromadzeniem się gazów w jelitach. Wysoka zawartość cukru w wieczornym posiłku sprzyja procesom przekształcania go i magazynowania w postaci tkanki tłuszczowej. Owoce zdecydowanie lepiej jeść w pierwszej części dnia, najpóźniej do czasu podwieczorku.

Czego nie jeść przed snem?

Oprócz owoców, istnieje dość długa lista produktów, które nie wpływają korzystnie na nasz sen. Nie dziwi fakt, że na jej szczycie znajdują się słodycze. Oprócz tego, przed snem nie są wskazane produkty zawierające nasycone kwasy tłuszczowe, takie jak czerwone mięso, smalec, pełnotłuste mleko i produkty mleczne – masło, śmietana, żółty ser.  Co oczywiste, przed snem powinniśmy także unikać kawy i innych produktów zawierających kofeinę, pośród których prym wiedzie cola.

Jedzenie przed snem – co wybrać?

Wiemy już czego nie jeść i wydaje się, że zostało nam niewiele możliwości. Nic bardziej mylnego! Chociaż lepiej zrezygnować z ciężkostrawnych potraw smażonych czy nawet pieczonych, ale z dodatkiem tłuszczu, pozostaje nam cała masa dań do przygotowania na parze, gotowanych lub pieczonych bez tłuszczu. Dlaczego będą lepsze od kanapek? Otóż na kolację najlepiej zjeść coś ciepłego, co pozytywnie wpłynie na nasz sen i „uspokoi” żołądek po całym dniu pracy.

Co najczęściej jecie na kolację?

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

16 lipca 2019, 17:01

Nasze propozycje