Poprzedni artykuł: Przetestowałam detoks sokami! Sprawdź, czy warto! Następny artykuł: Sprawdź, dlaczego konieczne jest rozciąganie po treningu!

Czy jesień to dobra pora na odchudzanie?

Niby każdy moment na podjęcie decyzji o przejściu na dietę jest dobry, jednak istnieją pewne okoliczności w naszym życiu, które nie sprzyjają odchudzaniu. Sprawdź, kiedy masz największe szanse na wytrwanie w postanowieniach!

kobieta w łóżku jesień

Nie najlepszy moment na odchudzanie

Kiedy lepiej nie przechodzić na dietę, bo szanse na wytrwanie w postanowieniach są mniejsze? Przede wszystkim w okresie, w którym towarzyszy nam silny stres, związany z natłokiem obowiązków w pracy lub gorącym okresem w szkole czy na uczelni. Stres nie sprzyja odchudzaniu głównie dlatego, że w okresie napięcia jesteśmy bardziej podatni na rekompensowanie sobie ciężkiego momentu w życiu jedzeniem.

Jeśli obecnie masz gorący czas w życiu, dietę lepiej odłożyć na później. Po pierwsze dlatego, że to kolejny, swego rodzaju obowiązek zajmujący Twoje myśli, a po drugie – przy natłoku obowiązków konieczna jest praca organizmu na wysokich obrotach, więc wszelkie zmiany i ograniczenia najpewniej zakończyłyby się niepowodzeniem.

Na zmiany najlepszy jest moment względnej stabilizacji, w którym czujesz, że masz wszystko pod kontrolą. Wówczas łatwiej utrzymać motywację do odchudzania.

Motywacja do odchudzania, czyli TEN moment!

A skoro już o motywacji mowa, to jeśli nie czujesz, że to jest właśnie TEN moment, będzie trudno ją wypracować. Decyzji o przejściu na dietę powinna towarzyszyć silna determinacja i wola walki. Jeśli poprzestajesz tylko na refleksji, że powinnaś trochę schudnąć, to może być za mało. Nawet jeśli podejmiesz walkę o utratę kilogramów, prawdopodobnie szybko się zniechęcisz.

Poczekaj, być może za chwilę poczujesz silniejszy impuls, a przy większej motywacji, łatwiej będzie wytrwać na diecie. Przerwanie odchudzania po krótkim czasie stosowania diety to kolejny szok do organizmu. Ponowne przejście na dietę, to następne zaburzenie naturalnego rytmu jego funkcjonowania. Taka huśtawka nie sprzyja utracie kilogramów. Lepiej zatem poczekać na moment, w którym będziesz pewna, że wytrwasz.

Czy jesień to dobra pora na odchudzanie?

Wszystko wskazuje na to, że nie najlepsza, ponieważ:

a) częściej towarzyszy nam nostalgiczny nastrój,

b) wracamy po wakacjach do obowiązków szkolnych i na uczelni oraz mierzymy się z nowymi zadaniami w pracy, z czym związany jest stres,

c) niestety znikają sezonowe owoce, które smakiem i kolorami zachęcały do eksperymentowania w kuchni,

d) jest zimno, przez co mamy mniej motywacji do ćwiczeń, szczególnie do biegania czy wychodzenia na zajęcia fitness.

Nie jest dobrze, więc może lepiej zaszyć się pod kocem z tabliczką czekolady? A może jednak ta jesień nie jest taka zła? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Niby okres letni bardziej sprzyja odchudzaniu, ale wakacje jednocześnie niosą z sobą więcej pokus. Dla niektórych właśnie powrót do obowiązków i do usystematyzowanego rytmu dnia stanowi najlepszy impuls do diety.

Jak jest u Was? Kiedy jest Wam łatwiej przejść na dietę?

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 marca 2019, 01:11

Zobacz także

Nasze propozycje