Poprzedni artykuł: Czy jesień to dobra pora na odchudzanie? Następny artykuł: Jak wygląda 2000 kcal w jednym posiłku?

Sprawdź, dlaczego konieczne jest rozciąganie po treningu!

Rozciąganie to, obok rozgrzewki, nieodzowny element każdego treningu. Dlaczego tak ważne jest, aby rozciągać się po zakończeniu ćwiczeń? Sprawdźcie!

rozciąganie po treningu

Rozciąganie mięśni po treningu

Dlaczego ten element treningu jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że jest to najlepszy sposób na uniknięcie zakwasów, bolących mięśni i przyspieszenie procesu regeneracji mięśni, które poddawaliśmy dużemu wysiłkowi przez dłuższy czas.

Rozciąganie to także dobry moment na rozluźnienie ciała i wyciszenie. Uspokajamy tętno i wprowadzany organizm z stan regeneracji. Czy po wyczerpującym treningu może być coś przyjemniejszego?

Po treningu zaleca się wykonanie ćwiczeń z zakresu rozciągania statycznego, w przeciwieństwie do rozciągania dynamicznego, które przeprowadzamy w ramach rozgrzewki.

Rozciąganie statyczne po treningu

To rodzaj ćwiczeń polegających na rozciąganiu mięśni podczas spoczynku. W danej pozycji, która ma na celu rozciąganie konkretnej ich partii, zastygamy na czas od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Dzięki temu wydłużamy mięśnie, które z każdym kolejnym rozciąganiem stają się coraz bardziej elastyczne.

Najważniejsze zasady rozciągania po treningu:

- rozciąganie powinno być spokojne i przebiegać w cichej atmosferze, np. przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej,

- pamiętaj o oddechu – nie wstrzymuj powietrza w płucach, kontroluj oddech tak, by był głęboki,

- pogłębianie pozycji wykonujemy zawsze z wydechem,

- mięśnie rozciągamy do momentu progu bólu, nie dociskamy na siłę, gdyż grozi to naciągnięciem.

Rozciąganie mięśni nóg – ćwiczenie

W pozycji stojącej, ustawiamy nogi na szerokość bioder, jedną rękę wyciągamy do góry. Starając się utrzymać równowagę, podnosimy nogę przeciwstawną do wyciągniętej ręki, którą dociągamy do pośladka. W tej pozycji powinniśmy czuć rozciąganie na całej długości uda. Ćwiczenia powtarzamy na drugą nogę. Aby łatwiej utrzymać równowagę, najlepiej utkwić wzrok w jednym punkcie.

Rozciąganie łydek – ćwiczenia

Siadamy w jak największym rozkroku, nogi wyprostowane, rzepki kolanowe podciągnięte (by czuć rozciąganie łydek), plecy proste. Wykonujemy skłon do jednej nogi tak, by złapać dłońmi za stopę. Skłon pogłębiamy z wydechem, próbując głowę dociągnąć do kolana. Ćwiczenie powtarzamy na drugą nogę.

Zobacz także, na czym polega pilates!

Jakie są Wasze ulubione ćwiczenia rozciągające?

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 marca 2019, 15:36

Zobacz także

Nasze propozycje