Poprzedni artykuł: Przetestuj nową serię premium od Herbal Essences! Następny artykuł: Sprawdź, jak Wizażanki oceniły nową propozycję od Botanicals Fresh Car...

Od 8 miesięcy nie myje włosów i... są piękniejsze niż kiedykolwiek wcześniej

Ma piękne falowane włosy, które wyglądają, jak po wyjściu od fryzjera. A tak naprawdę Virginia nie myła ich od 8 miesięcy. Jaki jest jej sekret?

Już co najmniej od roku dużo mówi się o tym, że rynek tradycyjnych kosmetyków jest skutecznie uzupełniany o te bardziej ekologiczne, ze składnikami pozyskiwanymi z naturalnych źródeł. Pisałyśmy o tym między innymi w naszym Trendbooku, w dziale "Krótki skład"

Doskonałym przykładem na to, że coraz więcej osób przerzuca się na naturalną pielęgnację, jest Virginia Tap. Dokładnie osiem miesięcy temu porzuciła mycie włosów tradycyjnymi kosmetykami. Od tamtej pory używa tylko sody, bananów i jajek. Twierdzi, że nigdy wcześniej nie miała piękniejszych włosów.

Czym myć włosy zamiast szamponu?

Virginia Tap zajmuje się prowadzeniem strony Bush Bambinos, a od jakiegoś czasu wyznaje filozofię zero waste. Mówiąc najbardziej wprost, chodzi o naukę życia bez śmieci. 

Zobacz także:Kobiety płacą za tę maskę aż 540 zł! I piszą, że jest warta każdego grosika

W przypadku pielęgnacji włosów, trzyma się jednej bardzo prostej zasady. Nie nakłada na nie niczego, czego nie mogłaby później zmyć ciepłą wodą. Do mycia i odżywiania stosuje dwie mikstury. Każda z nich bazuje na składnikach, które nawet teraz najprawdopodobniej znajdziesz w domu.

  • do mycia skóry głowy Virginia wykorzystuje jedną łyżkę sody oczyszczonej i rozpuszcza ją w jednej szklance ciepłej wody. Dlaczego akurat soda? Ponieważ ma właściwości oczyszczające, dlatego świetnia usuwa sebum oraz zanieczyszczenia.
  • do odżywienia włosów w formie odżywki lub maski nakłada zmieszane jajko oraz banana. Pomagają przywrócić naturalną ochronę, dbają o nawilżenie oraz przywracają włosm blask.

Co się dzieje, jeżeli nie myjesz włosów?

Okazuje się, że jeżeli twoja pielęgnacja (jak w przypadku Virginii) jest dobrze dobrana, włosom nie dzieje się nic złego. Jest wręcz odwrotnie. Virginia zauważyła na przykład, że pasma dużo łatwiej się rozczesują i wyglądają na naprawdę zdrowe. Nie pachną również tak nieprzyjemnie jak kiedyś, gdy stosowała jeszcze normalne szampony. 

Jednym z modnych sposobów dbania o włosy, jest również nakładanie na pasma balsamu do ciała. Niektóre osoby praktują mycie włosów odżywką, a nie szamponem. Naszym forum nadal żywy jest wątek "Mycie włosów odżywką", w którym to można nzaleźć mnóstwo porad Wizażanek na ten temat. Jolie2601 postanowiła zebrać najważniejsze informacje na ten temat.

Mycie włosów odżywką jest alternatywą dla tych, których "owłosienie" nie za bardzo lubi się z detergentami. Pozwala to wyeliminować zjawisko wysuszania włosów przy ich kontakcie z detergentami bądź też podrażnienia skalpowe z nimi związane. Jest też dobry sposobem dla posiadaczek kręciołków, dla których niewskazane jest stosowanie kosmetyków z detergentami siarczanowymi (SLS, SLES, SMS itp.), które są "zabójstwem" dla loków. Jest to dobra metoda dla osób, których włosy mają tendencję do przesuszania - ale i posiadaczki włosów normalnych będą zadowolone. Jedynie właścicielki włosów przetłuszczających się mogą nie być zadowolone (metoda ta może jeszcze bardziej zwiększyć przetłuszczanie).
Pierwszym i najtrudniejszym zarazem krokiem jest wybór (i zakup) odpowiedniej odżywki. Kosmetyk ten musi być przede wszystkim tani ponieważ na jedno mycie zużywa się go więcej niż szamponu. Jednak najważniejsza jest kwestia składu. Odżywka musi być pozbawiona silikonów, protein i tzw. film-formersów (substancji tworzących na włosach powłokę - należą do tej grupy m.in. związki o nazwie polyquatermium). Lepiej unikać także tych odżywek, w których wysokie miejsce w składzie zajmuje gliceryna i parafina ciekła (paraffinum liquidum). Dobrze jest jeśli odżywka ma w składzie jakiś bardzo łagodny detergent - np. Cocamidopropyl Betaine (nie jest to niezbędne). Mile widziane są również wyciągi ziołowe/roślinne. Odżywka nie powinna mieć w składzie olejków. Mogą (chociaż nie muszą) powodować szybsze przetłuszczanie włosów.

I z tą wiedzą oraz możliwością wyboru was zostawiamy, a poniżej polecamy delikatne szampony do mycia włosów.

Zdjęcie główne: Instagram.com/bush_bambinos

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 lutego 2019, 06:19

Zobacz także

Nasze propozycje