Yves Rocher
Chcę testować
OnlyBio
Chcę testować
Bielenda
Chcę testować
Garnier
Chcę testować
 Routines by Alkmie
Chcę testować
Zestaw kosmetyków Orientana
Wyniki testu
Ziaja Kokos Pomarańcza
Wyniki testu
Papier nawilżany Velvet
Wyniki testu
tołpa.® ideal age
Laureaci
Max Factor - kosmetyki do makijażu z efektem WOW
Wyniki testu
La Roche-Posay Mela B3
Chcę testować
Lirene – kosmetyki C+E Vitamin Energy
Laureaci
Kosmetyki Bourjois i Miss Sporty
Laureaci
Wyniki testu
Oeparol
Wyniki testu
Garnier Fructis Curls Method
Laureaci
SheCare Laboratories Clean Skin Therapy
Laureaci
Avène VITAMIN ACTIV Cg
Wyniki testu
MIXA LAB SERUM
Laureaci
Laureaci
Emolienty - co to jest, jaki ma wpływ na włosy i jak stosować?
Fryzury

Emolienty - czym są, jaki mają wpływ na włosy i skórę, jak je stosować?

Emolienty to nieodłączny element pielęgnacji skóry i włosów. Jeśli do tej pory stanowiły dla was zagadkę, mamy skuteczny poradnik, który podpowie wam, jak ich używać.

Emolienty są w stanie odpowiednio nawilżyć oraz zabezpieczyć włosy przed dalszymi zniszczeniami. Aby zapobiec skutkom tego zaniedbania, poza nawilżaniem humektantami, należy również naskórek i włosy odpowiednio natłuszczać. Jeśli włosy i skóra są zdrowe, otacza je niewidzialna bariera tłuszczowa, która zapobiega utracie wody. Kiedy nie dbamy o tę otoczkę, nawilżenie zaczyna uciekać, włosy stają się szorstkie i spuszone, a skóra sucha i podatna na uszkodzenia. 

Spis treści:

  1. Co to są emolienty?
  2. Kto powinien stosować emolienty
  3. Jak stosować emolienty na włosy
  4. Emolienty, humektanty, proteiny - jak połączyć je w pielęgnacji włosów?
  5. Emolienty do twarzy i ciała dla dorosłych
  6. Emolienty w pielęgnacji skóry 
  7. Emolienty dla dzieci i niemowląt
  8. Skład emolientów
  9. Szkodliwe emolienty – prawda, czy mit?

Co to są emolienty?

Emolienty to substancje, które mają działać jak tarcza, a więc chronić przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi i utrzymywać wilgoć wewnątrz. Po produkty z tej grupy warto sięgnąć w przypadku suchej, wrażliwej skóry oraz gdy włosy są szorstkie ze względu na niską wilgotność i puszą się przez wysoką wilgotność.

Emolienty są zawsze mniej lub bardziej natłuszczające. Taka formuła tworzy warstwę okluzyjną, czyli nieprzepuszczającą niczego do wewnątrz, ani niewypuszczającą niczego na zewnątrz. Oznacza to, że zatrzymują wilgoć w łuskach włosów lub naskórku, zmiękczają i uelastyczniają. Emolienty znajdziemy w kremach i balsamach do ciała i twarzy, kosmetykach do kąpieli, a także w maskach i odżywkach do włosów. Skóra staje się nawilżona i jędrna.

Kto powinien stosować emolienty

Emolienty do twarzy i ciała polecamy dla alergików i osób o skórze suchej i skłonnej do podrażnień. Kosmetyki z większą ilością emolientów są zbawienne dla osób cierpiących na zapalenia skóry, nadmierną suchość, szorstkość, swędzenie i pękanie. Emolientowe kosmetyki służą także tym z nas, którzy często korzystają z basenu lub mają częsty kontakt z drażniącymi substancjami, np. w pracy, dotyczy to często lekarzy i pielęgniarek, mechaników samochodowych, kosmetyczek, ogrodników etc.

Emolienty w pielęgnacji włosów polecamy osobom, które mają problem z suchością, łamliwością, puszeniem i niesfornymi kosmykami, którym przyda się lekkie dociążenie. Emolienty dodadzą blasku i elastyczności suchym pasmom, ale trzeba uważać, by nie przesadzić z ich ilością.

Zobacz także: Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!

Jak stosować emolienty na włosy?

Przed wprowadzeniem emolientów do pielęgnacji, warto sprawdzić, czy nasze włosy rzeczywiście ich potrzebują. Potraktowanie maskami emolientowymi zdrowych i dobrze nawilżonych pasm może doprowadzić do przeciążenia ich. Efekt? Nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy... Najbardziej ucierpią oczywiście włosy cienkie, które bardzo trudno będzie odbić od nasady. Polecamy przeprowadzenie testu na porowatość włosów, który pomoże określić specyficzne preferencje naszych włosów co do rodzaju preferowanej pielęgnacji.

Emolienty do włosów
Getty Images

Emolienty, humektanty, proteiny – jak je połączyć w pielęgnacji włosów?

W zależności od porowatości, włosy „lubią” najbardziej jedną z trzech grup składników pielęgnacyjnych, humektantów, emolientów i protein. Warto poczytać o równowadze PEH i zacząć świadomie karmić naszą fryzurę tym, co jej służy. Ogólna zasada jest taka, że każdą z grup stosujemy w odpowiedniej kolejności: najpierw wzmacniające rdzeń włosa proteiny, potem nawilżające humektanty, a na końcu ochronne emolienty. W praktyce jednak nowoczesne odżywki i maski do włosów często łączą więcej, niż jedną grupę składników w formulacji i znacznie ułatwiają dostarczanie włosom potrzebnych substancji.

Emolienty do twarzy i ciała dla dorosłych

Emolienty należą do składników obecnych praktycznie w każdym kremie do twarzy lub balsamie do ciała. Odpowiadają za zmiękczanie, natłuszczanie i ochronę skóry na całym ciele, w kosmetykach przeznaczonych do skóry normalnej i tłustej jest ich mniej, w produktach do skóry suchej więcej. Emolienty tworzą na powierzchni skóry ochronny  film, który zmniejsza przez naskórkową utratę wody (TEWL) i wzmacnia działanie naturalnej bariery ochronnej naskórka. Wygładzają też powierzchnię skóry, łagodzą podrażnienia i swędzenie, przywracają elastyczność i zapobiegają przesuszeniu i szorstkości.

Specjalne produkty do cery bardzo suchej, wrażliwej i atopowej często zawierają w nazwie słowo „emolient” i nie mają w składzie substancji zapasowych i sztucznych barwników, zawierają za to znacznie więcej substancji okluzyjnych i przeciwświądowych, niż kosmetyki z drogerii.

Emolienty do ciała
Getty Images

Emolienty w pielęgnacji skóry 

Jednymi z bardziej popularnych kosmetyków do cery atopowej oraz dla osób cierpiących na dermatologiczne schorzenia skóry, takie jak łuszczyca lub dermatozy są emolienty do kąpieli. Oparte są na bardzo delikatnych substancjach myjących, które nie naruszają mikrobiomu skóry, a dostarczają już w trakcie kąpieli lub prysznica składników ochronnych i natłuszczających.

Z emolientów do kąpieli korzystają często także osoby o skórze suchej, lub te z nas, które nie lubią stosować balsamów do ciała i wystarcza im warstwa okluzyjna pozostawiona po myciu przez emolientowe emulsje. Izabela Janachowska zdradziła nam niedawno, że od kiedy została mamą, sama używa do pielęgnacji swojego ciała emolientów, które dodaje do kąpieli synka. 

Jeśli chodzi o marki emolientowych kosmetyków do kąpieli, które polecają mamy, rozejrzyjcie się za:

  • Linomag
  • Ziaja
  • Bioderma
  • Oillan med+
  • Eloderm

Emolienty dla dzieci i niemowląt

Skóra niemowląt i małych dzieci jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Coraz więcej dzieci cierpi też na alergie skórne już od urodzenia, oraz zaburzenia autoimmunologiczne takie jak np.zapalenie skóry atopowej. Emolienty pozwalają delikatnie oczyszczać skórę dziecka oraz zapewniać bezpieczne działanie pielęgnacyjne, natłuszczające i zmiękczające. Dobór pielęgnacji dla niemowląt i dzieci polecamy zawsze skonsultować z pielęgniarką środowiskową, położną lub lekarzem specjalistą. Pielęgnacja skóry suchej u dzieci powinna być przemyślana i ostrożna.

Skóra dziecka
Getty Images

Skład emolientów

Emolienty jako zabezpieczające substancje dzielą się na pięć głównych grup:

  • naturalne oleje i masła (-oil lub -butter)
  • woski (-wax)
  • alkohole tłuszczowe
  • silikony
  • PEG-i

W trzech ostatnich znajdują się zarówno złe, jak i dobre składniki, które postaramy się wam przybliżyć. Dzięki temu łatwiej odnajdziecie je w składzie produktów, które zamierzacie nałożyć.

Emolienty silikonowe oblepiające, których należy unikać. To wszystko, co ma końcówki -siloxane, -methicone lub -silicone:

  • simethicone
  • trimethicone
  • disiloxane
  • dimethiconol
  • dimethicone
  • amodimethicone
  • trimethylsiloxysilicates

Emolienty silikonowe lekkie i lotne, czyli jak najbardziej przyjazne naszym włosom:

  • wszystkie PEG-i
  • cyclo(...)siloxane
  • (...)copolyol

Emolienty alkoholowe wysuszające, czyli takie, które w pielęgnacji włosów są zakazane:

  • alcohol denat
  • alcohol
  • ethanol
  • benzyl alcohol
  • isopropyl alcohol

Zobacz także: Emolientowa maska do włosów z bawełną z Lidla to hit KWC: “Dociąża, wygładza, nakłada się jak masełko” 

Emolienty alkoholowe tłuszczowe, które jak najbardziej można stosować w pielęgnacji, ponieważ są nieszkodliwe:

  • cetyl alcohol
  • cetearyl alcohol
  • lauryl alcohol
  • palm alcohol
  • oleyl alcohol
  • myristyl alcohol
  • stearyl alcohol lub isostearyl alcohol
  • decyl alcohol lub dodecyl alcohol

Warto mieć na uwadze, że im wyżej dana substancja znajduje się w składzie, tym jest jej więcej w danym kosmetyku. Wszystko sprowadza się zatem do czytania składu, który po rozszyfrowaniu dziwnych nazw odkryje prawdziwe działanie produktu.

Szkodliwe emolienty – prawda, czy mit?

Wielokrotnie spotykamy się z informacjami, że emolienty „nie pozwalają skórze oddychać”. Prawda jest jednak taka, że emolienty nie wpływają ani na oddychanie zewnętrzne, które odbywa się za pomocą płuc i nie ma u ssaków nic wspólnego ze skórą, ani komórkowe, czyli metabolizm komórkowy. Emolienty mogą natomiast dawać uczucie nieprzyjemnej, nieprzepuszczającej warstwy na skórze łojotokowej, trądzikowej lub bardziej tłustej. Przy tych rodzajach cery, emolienty mogą także powodować powodowanie zaskórników i wyprysków.

A jakie wy macie doświadczenie z emolientami? Może udało wam się znaleźć idealne dla was produkty tego typu?

Używacie emolientów w codziennej pielęgnacji?

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
Samarite
Pielęgnacja
Upiększenie i ochrona w jednym. Poznaj Divine Skin Perfector SPF 50 od Samarité
Współpraca reklamowa
renee
Trendy
Kampania House of renee - marka zaprasza do świata ceniącego autentyczność, oryginalność oraz odważne podejście do mody
Współpraca reklamowa
glov
Pielęgnacja
Recenzentki oceniły, jak się sprawdza zrównoważona pielęgnacja z GLOV®. 94% poleci ją innym kobietom
Współpraca reklamowa
Garnier Vitamin C
Pielęgnacja
Czy warto zainwestować w kosmetyki z witaminą C? Wizażanki znają odpowiedź!
Współpraca reklamowa
Test linii do pielęgnacji włosów wysokoporowatych so!flow by Vis Plantis
Fryzury
Puch i szorstkość zniknęły już po 1 myciu! Linia do włosów wysokoporowatych so!flow od Vis Plantis dała mi gładkie i miękkie pasma
Współpraca reklamowa
Soraya Ultra nawilżająca emulsja do ciała beauty Rx
Pielęgnacja
Ultra nawilżająca emulsja do ciała beauty Rx marki Soraya receptą na piękną skórę? Wizażanki to sprawdziły
Współpraca reklamowa
OnlyBio i Tymbark
Fryzury
Najbardziej orzeźwiająca kolekcja tej wiosny OnlyBio i Tymbark
Współpraca reklamowa
FaceBoom make-up X Kinga Sawczuk
Makijaż
Nowość! Poznajcie FaceBoom make-up X Kinga Sawczuk
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2024
Manicure
Modne paznokcie 2024. TOP 9 trendów, które będą hitem tego roku 
Aneta Zygmuntowicz Iga Pejas
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Diety
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Co powoduje łysienie? 
Dominika Zabost Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost