Poprzedni artykuł: SLS – co to jest i jak go szukać? Następny artykuł: Pokrzywa na włosy - jak działa i czy warto ją stosować?

Humektanty - co to jest, jaki ma wpływ na włosy i jak stosować?

Humektanty to dla was zagadka? Przygotowałyśmy poradnik, który przeprowadzi was przez to pojęcie i pomoże poprawić pielęgnację suchych włosów.

Brak prawidłowego nawilżenia skutkuje kruszeniem i łamaniem się włosów - zwłaszcza na końcach. Dlatego o humektantach najczęściej mówi się w kontekście odżywek oraz masek do włosów. Nie bez powodu zalecane jest regularne stosowanie produktów zawierających tego typu substancje. 

Dlaczego? Ponieważ im niższy poziom nawilżenia włosów, tym szybciej postępują procesy starzenia. Pasma stają się wówczas poszarzałe, pozbawione blasku, a w dotyku są jak pergamin. Podstawowa wiedza na temat humektantów wystarczy, aby prowadzić zrównoważoną pielęgnację. Dlatego mamy dla was informacje w pigułce, które ułatwią wam dbanie o włosy.

Co to są humektanty?

Nie skłamiemy, jeżeli napiszemy, że humektanty dla suchych włosów są tym samym, co szklanka wody dla spragnionego człowieka.  

Co to są humektanty?

Zdjęcie: istockphoto.com

Humektanty to niewielkie cząsteczki o higroskopijnych właściwościach. Mówiąc prościej, mają zdolność do wchłaniania wilgoci lub wiązania się z wodą. To znaczy, że zatrzymują wspomnianą wilgoć w miejscu ich użycia. Regularne stosowanie pomoże stopniowo zwiększać poziom nawilżenia w naskórku i włosach. 

Humektanty przeznaczone są głównie dla włosów suchych. Łatwo to jednak pomylić z ogólnym zniszczeniem włosów, kiedy to te owszem potrzebują nawilżenia, ale również regeneracji. Jak to rozpoznać? Te dwa typy można odróżnić od siebie - z natury suchy włos ma ograniczoną pracę gruczołów łojowych, więc zdecydowanie wolniej się przetłuszcza. Rozpoznacie to na przykład po łuszczącym się skalpie, ale też rzadszej potrzebie mycia włosów.

Jak stosować humektanty?

To bardzo ważna część pielęgnacji. Stosowanie ich samodzielnie może doprowadzić do dyskomfortu w postaci sztywności oraz napięcia - niezależnie od tego czy na zewnątrz jest zimno, czy ciepło. To tak jakbyście zmoczyły wodą skórę twarzy i wystawiły ją na mróz lub palące słońce. Same widzicie, że efekt będzie odwrotny do zamierzonego...

Podobny efekt osiągnięcie przy nadgorliwym nawilżaniu włosów. Nawet jeśli są ultrasuche i potrzebują natychmiastowego ratunku, nie ma co przesadzać z humektantami. Nadmiar cząsteczek wiążących wodę na włosach w zetknięciu z wilgotnością powietrza spowoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Włosy mogą stać się szorstkie i bardzo spuszone.

Jak stosować humektanty?

Zdjęcie: istockphoto.com

Dlatego właśnie trzeba wesprzeć pracę humektantów innymi składnikami, która ograniczą lub całkowicie wyeliminują efekty uboczne:

 • Emolienty, które zadziałają jak pułapka na nawilżenie dostarczone przez humektanty. Zamkną je szczelnie pod tłustą, okluzyjną warstwą i umożliwią dotarcie wgłąb naskórka. Emolientami są na przykład oleje, a więc śmiało możemy uznać, że wystarczy regularne olejowanie włosów, aby pozbyć się problemu. 

Dlatego właśnie mówiąc o proteinach, emolientach i humektantach, mamy na myśli równowagę PEH. Termin pochodzi od pierwszych literek tych grup składników i najczęściej używany jest przy określaniu pielęgnacji OMO. Mówiąc najprościej - chodzi o równowagę i wzajemne uzupełnianie się.

Przykłady humektantów

Humektanty mogą być zarówno substancjami naturalnymi, jak i syntetycznymi. Niektóre nawilżające składniki da się nakładać w formie półproduktów, składników spożywczych, ale oczywiście najmniej zachodu jest z gotowymi kosmetykami. Oto mała ściąga ze składnikami nawilżającymi:

 • Siemię lniane
 • Niacynamid (witamina B3)
 • Tocopherol (witamina E)
 • Karagen (carrageenan)
 • Gliceryna (glicerin)
 • Cukry i skrobie (mel, glucose, fructose)
 • Panthenol (prowitamina B5)
 • Lecytyna (lecithin)
 • Aloes (aloe)
 • Mocznik (urea)
 • Nektar z agawy
 • Sorbitol
 • Kwas hialuronowy (sodium hyaluronate)

Zgłębiałyście kiedyś pielęgnację włosów czy kupowałyście raczej produkty według upodobań zapachowych?

A jeśli macie sprawdzone produkty humektantowe, podzielcie się nimi w komentarzach! :)

Zdjęcie główne: istockphoto.com

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

6 kwietnia 2020, 19:11

Nasze propozycje