Poprzedni artykuł: Bąbelkowe warkocze zrobisz nawet, gdy jesteś spóźniona. Wyglądają efek... Następny artykuł: Na taką wiadomość czekałyśmy! Frytki wspomagają porost włosów

Jaką prostownicę do włosów kupić? Podpowiadamy, czym warto kierować się podczas zakupów

Fryzury, , tagi: prostownica do włosów
Jeśli marzysz o prostych i lśniących włosach bez spalonych końcówek, zainwestuj w dobrą prostownicę. Wiemy, które parametry warto wziąć pod uwagę, aby cieszyć się piekną fryzurą.

Zadanie prostownicy jest oczywiste - ma prostować włosy. Jednak dobra prostownica robi coś więcej niż ułożenie włosów w kilkanaście minut. Powinna także chronić pasma przed działaniem wysokiej temperatury i chociaż ograniczyć (a najlepiej wyeliminować) możliwość poparzenia się. Jest kilka czynników, które decydują o jej jakości. 

Jak kupić dobrą prostownicę do włosów?

Zanim wybierzemy się na zakupy, warto przede wszystkim jasno sprecyzować własne oczekiwania wobec takiego urządzenia. Priorytetem nie powinna być cena (chociaż wiemy, że odgrywa sporą rolę), ale jakość urządzenia, które kupujemy. W końcu ma nam służyć znacznie dłużej niż rok. Kolejną bardzo ważną kwestią jest również określenie rodzaju włosów, na jakich ta prostownica będzie stosowana. Pod tym kątem warto spojrzeć przede wszystkim na materiał, z jakiego zostały wykonane płytki urządzenia.

Rodzaj płytek oraz ich wielkość i kształt mają znaczenie, jeżeli zależy nam oczywiście na dbaniu o kondycję włosów. Szczególnie ten pierwszy parametr jest bardzo istotny. Dobra powłoka zapewnia maksymalną ochronę przed wysoką temperaturą. Dba o łuskę włosa i ułatwia prostowanie.

Jakie są rodzaje prostownic do włosów?

Prostownice do włosów można bardzo łatwo pogrupować ze względu na rodzaj płytek tego urządzenia. Tworzywo, z którego zostały wykonane jest oczywiście nie bez znaczenia, bo wpływa na kondycję włosów. To jest też jeden z głównych czynników, który warunkuje cenę prostownicy, na który powinnyśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Wartość prostownicy będzie rosła proporcjonalnie do udogodnień, jakie posiada dany model.

Przejdźmy więc po kolei przez każdy rodzaj prostownic:

Prostownice z teflonowymi płytkami

Można powiedzieć, że metalowe i szklane płytki w prostownicach to już relikt. Niszczą włosy głównie dlatego, że bardzo wolno się nagrzewają, przez co później wręcz palą pasma i powodują ich kruchość oraz łamliwość. Płytki niektórych z tych starszych modeli prostownic zostały także pokryte dodatkową warstwą farby. A przecież ona nie tylko zaczyna się rozpuszczać pod wpływem temperatury, ale i odpryskiwać po pewnym czasie. Fragmenty osadzają się oczywiście na włosach. Nietrudno zgadnąć, że cena takiego modelu prostownicy nie będzie zbyt wygórowana i można ją kupić niemal wszędzie za 15-30 zł. 

Prostownice z ceramiczną płytką

Ceramiczne płytki w prostownicach to jedno z najbardziej powszechnych rozwiązań. Skoro są popularne, to i również o wiele bezpieczniejsze niż poprzedni rodzaj powłok. Ich zaletą jest to, że nagrzewają się stosunkowo szybko, przez to także nie palą włosów. Płytki ceramiczne wygładzają pasma, a przez to nadają im również połysk. Włosy świetnie wówczas odbijają światło, więc mogą się wydawać o wiele zdrowsze, niż są w rzeczywistości. Co więcej - są przyjemne w dotyku, miękkie. Jak nietrudno się domyślić, cena musi być proporcjonalna do otrzymanego efektu. Prostownicę z ceramicznymi powłokami kupimy już za 150-200 zł.

Prostownice z tytanową płytką

Tytanowe płytki w prostownicach mają bardzo podobne działanie do płytek ceramicznych. Spotkamy je mimo wszystko tylko w modelach wyższej klasy i też przez to z wyższej półki cenowej. Nagrzewają się szybko i równomiernie, a zatem ponownie są to powłoki, które zapobiegają łamliwości oraz kruchości włosów. Tytanowe płytki mają również to do siebie, że świetnie trzymają temperaturę, a drobne wahania w granicach kilku stopni Celsjusza nie wpływają negatywnie na pasma. Gładko i szybko prześlizgują się pomiędzy kolejnymi fragmentami włosów i równie ekspresowo radzą sobie z ich wyprostowaniem. Prostownice z tytanowymi płytkami polecane są kobietom z grubymi, a nawet kręconymi włosami. Ceny zaczynają się od 100 zł, a kończą nawet na 300 zł.

Prostownice z turmalinową płytką

I dochodzimy do ostatniej, a zarazem najdroższej grupy prostownic. Urządzenia z płytkami turmalinowymi to najnowszy wynalazek, który wnosi prostowanie włosów na zupełnie inny poziom. Jest przy tym najbezpieczniejszą z możliwych opcji - również dla bardzo zniszczonych włosów. Ten rodzaj powłoki na płytkach tworzy pod wpływem ciepła jony ujemne. Kiedy dostają się w głąb włosa, zamykają jego łuskę. Otrzymujemy więc zdrowy efekt wygładzenia. Prostownica turmalinowa o wiele szybciej nagrzewa włosy i nie wytwarza aż tak wysokiej temperatury jak pozostałe modele urządzeń. Radzi sobie z elektryzowaniem i puszeniem włosów. Za takie udogodnienia trzeba jednak odpowiednio dużo zapłacić, a dokładnie 200-400 zł.

Rodzaje płytek mamy już za sobą, ale to oczywiście nie wszystko, co prostownice mają do zaoferowania. 

Parametry prostownic

Jeżeli decyzja, co do rodzaju płytek prostownic zapadła, warto skupić się teraz na pozostałych opcjach, które również ułatwią nam stylizowanie włosów. Moc, regulacja oraz zakres temperatury urządzenia są równie istotne. 

  • Moc - ten parametr decyduje o tym, jak szybko prostownica osiągnie pożądaną przez nas temperaturę. Zakres wynosi od 25 W do 170 W. Wiadomo - im więcej watów, tym szybciej prostownica się nagrzeje. Jeżeli wybieramy urządzenie o najwyższej mocy, w ciągu 15-30 sekund nagrzeje się do temperatury 200 stopni Celsjusza. Nowoczesne prostownice w standardzie mają na wyposażeniu lampkę, która gaśnie lub zmienia kolor z czerwonego na zielony, jeżeli urządzenie jest dobrze rozgrzane. 
  • Regulacja - możliwość dopasowania temperatury to znakomite udogodnienie. Najtańsze prostownice zwykle nagrzewają się wyłącznie do jednej i nie możemy tego zmienić, a włosy przez to jedynie cierpią. Wybór stopnia nagrzania urządzenia odbywa się za pomocą pokrętła lub regulacji elektronicznej, która jest zdecydowanie dokładniejsza. 
  • Zakres temperatury - to bardzo ważna opcja, którą tak samo jak rodzaj płytek prostownicy, należy dostosować do kondycji włosów. Cienkie i podatne na uszkodzenia włosy powinny być prostowane urządzeniem z zakresem temperatury 100-170 stopni Celsjusza. Do normalnych, falowanych i farbowanych włosów poleca się stosowanie prostownic z zakresem temperatury od 170 do 200 stopni Celsjusza. I zostają nam jeszcze włosy grube, gęste, kręcone. W tym przypadku wystarczy nagrzać urządzenie w granicach 200-230 stopni Celsjusza.

Jedną z dość istotnych opcji jest termostat, czyli parametr, który odpowiada za ochronę prostownicy przed przegrzaniem. Dodatkowo oszczędza energię i co najważniejsze chroni włosy przed wysoką temperaturą. Kolejną opcją jest guzik/przycisk, służący do włączania i wyłączania urządzenia. Takie udogodnienie przyda się zapominalskim. Podobnie zresztą, jak i automatyczny wyłącznik. Dzięki niemu po około godzinie bezczynności wyłączy się sama. W przypadku budowy prostownicy warto zwrócić uwagę na to czy jej kształt jest ergonomiczny, czy dobrze leży w ręce no i oczywiście, czy obudowa urządzenia posiada termoizolację. To ona chroni przed poparzeniem podczas prostowania włosów.

Dodatkowe funkcje prostownic

Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na tak zwane dodatki, bez których można się obejść, ale szalenie ułatwiają pracę z urządzeniem. Większość z nich dotyczy w gruncie rzeczy kwestii bezpieczeństwa i pomaga uniknąć przykrych sytuacji związanych nie tylko ze zniszczeniem włosów, ale także poparzeniem skóry.

  • Funkcja jonizacji - prostownica wytwarza jony ujemne, które zamykają łuski włosa i sprawia, że są bardziej wygładzone i nie elektryzują się.
  • Prostowanie na mokro - na pierwszy rzut oka nie brzmi to zbyt bezpiecznie, ale jest zupełnie inaczej. Prostownice wyposażone w funkcję prostowania na mokro pomagają prostować nawet wilgotne włosy. To nie tylko oszczędność czasu, ale także komfort.
  • Wytwarzanie pary - niektóre prostownice mają nawet takie udogodnienie. Wbrew pozorom zabezpiecza ono włosy przed zniszczeniem ich. Takie urządzenie parowe posiada wbudowany zbiornik na wodę, który trzeba oczywiście regularnie uzupełniać. 
  • Ultradźwięki - jak widać nawet tak zaawansowaną technologię można zmieścić w tak małym urządzeniu, jakim jest prostownica. Zadaniem ultradźwięków jest wprowadzenie prostownicy w system drgań, które sprawiają, że włosy są jeszcze bardziej wygładzone.

     

Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik po najważniejszych parametrach prostownic ułatwi wam wybór tej właściwej :).

Zdjęcia: istockphoto.com

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 kwietnia 2019, 14:07

Zobacz także

Nasze propozycje