Poprzedni artykuł: Siwe włosy i odrosty to już nie problem - zamalujesz je… korektorem! Następny artykuł: 5 najmodniejszych fryzur na lato wg Pinteresta

Jak przedłużyć kolor farbowanych włosów latem?

Upragnione lato kojarzy nam się z opalaniem, długimi spacerami, aktywnością na świeżym powietrzu i wakacjami nad wodą. Dodatkowe godziny spędzone pod gołym niebem mogą być jednak kłopotliwe dla naszych włosów, zwłaszcza jeśli są farbowane.

Ekspozycja na słońce, słona woda, chlor – jeśli po kilku tygodniach lata zastanawiamy się, dlaczego kolor włosów wyblakł, winnych szukajmy wśród wymienionych przed chwilą czynników. Nasza fryzura, tak jak i skóra twarzy i ciała, latem wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najczęściej przypominamy sobie o tym, kiedy włosy stają się przesuszone lub właśnie w momencie, w którym zauważamy, że efekty wcześniejszej koloryzacji są zgoła odmienne od pożądanych.

Co zrobić, aby kolor utrzymał się przez cały sezon? Wprawdzie odrostom nie zapobiegniemy, ale blaknięciu koloru włosów – już owszem, możemy. Oto kilka porad dla wielbicielek letniej metamorfozy z farbą do włosów w roli głównej.

Nawilżenie włosów

Kolor lepiej utrzymuje się na zdrowych włosach, dlatego na tydzień lub dwa przed koloryzacją najlepiej zainwestować w zabieg regenerujący, np. słynny Olaplex, który eliminuje zniszczenia spowodowane m.in. rozjaśnianiem włosów. Jeśli nie mamy ochoty na testowanie nieznanego nam zabiegu, możemy posłużyć się chociażby olejem kokosowym, który jest idealną, naturalną odżywką.

Filtr prysznicowy

Jeśli regularnie farbujemy włosy i naprawdę zależy nam na trwałości koloru, warto rozważyć również zakup filtra prysznicowego. Jego zadaniem jest redukcja chloru oraz eliminacja minerałów i zanieczyszczeń, które zmieniają kolor włosów, nadając im zbyt zielony lub pomarańczowy odcień. Oczyszczona woda służy nie tylko barwie farbowanych włosów, ale i ich kondycji – zmniejsza ryzyko ich wysuszenia i łamliwości.

Szampon i odżywka do włosów farbowanych

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów farbowanych mogą przedłużyć żywotność koloru o kilka tygodni. Szampony dedykowane włosom po koloryzacji delikatnie myją, co ma w tym przypadku duże znaczenie. Silniejsze detergenty powodują bowiem szybsze wypłukiwanie się farby. Odżywka ma natomiast zapewnić włosom optymalny poziom nawilżenia. Jak wspomniałyśmy, kolor lepiej trzyma się na zadbanych włosach.

Produkty do stylizacji z ochroną przed promieniowaniem UV

Aby zapobiec uszkodzeniom włosów, latem należy chronić je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Podobnie jak skóra twarzy, tak i włosy wymagają ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Sięgając po produkty do stylizacji, warto wybierać więc kosmetyki z filtrami SPF (np. w formie odżywczych olejków), które zapobiegają przesuszeniu włosów. Podczas wakacji dobrze mieć pod ręką spray, którym można spryskać włosy po wyjściu z wody.

Ochrona przed szkodliwym działaniem chloru

Latem nasze włosy narażone są nie tylko na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, ale i chloru. Kąpiel w basenie szkodzi szczególnie blond włosom, które mogą przybrać zielony odcień. Najczęściej dzieje się tak, kiedy włosy są przesuszone, dlatego przed skokiem do wody zaleca się nałożenie preparatu ochronnego. Jeśli obawiamy się, że odżywka zacznie się pienić, możemy sięgnąć po olej kokosowy. Po wyjściu z basenu dobrze jest spłukać włosy wodą źródlaną (nie mineralną!) i odżywić je kremem do włosów osłabionych działaniem chloru.

Cotygodniowe odżywienie

Całe dnie na świeżym powietrzu, bieganie, pływanie – letnie aktywności sprzyjają wysokiemu poziomowi endorfin, ale też osłabiają włosy. Raz w tygodniu dobrze jest więc zafundować im domowe SPA, tj. maskę odżywczą, która przywróci włosom blask i optymalny poziom nawilżenia, zminimalizuje uszkodzenia, a także obniży ich porowatość. Zamiast maski, można, a jakże, użyć oleju kokosowego.

Zobaczcie także:  Nowy trend w koloryzacji włosów- shibori hair

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 kwietnia 2019, 14:36

Zobacz także

Nasze propozycje