Poprzedni artykuł: Nowe trendy w farbowaniu - koloryzacja 3D Następny artykuł: TREND: brokat na włosach i przedziałku

Mycie włosów samą wodą – warto?

Fryzury, , tagi: mycie włosów
Metoda dość kontrowersyjna i mało popularna w Polsce. Sprawdźcie, na czym dokładnie polega mycie włosów samą wodą i czy na pewno warto.

Mycie włosów samą wodą – warto?

Mycie włosów samą wodą – na czym polega?

Jak sama nazwa wskazuje, takie oczyszczanie włosów odbywa się wyłącznie za pomocą wody. Bez szamponu, odżywki czy jakiekolwiek innego kosmetyku/półproduktu. Zazwyczaj przestawianie się na używanie samej wody trwa dość długo i rozpoczyna się od porzucenia szamponów na rzecz delikatnej odżywki, a następnie kuchennych produktów – sody i octu jabłkowego. Docelowo mycie odbywa się przy użyciu samej wody. Adaptacja skóry głowy do takiej formy oczyszczania trwa około 6 tygodni. Przez ten czas następuje regulacja wydzielania sebum i włosy wyglądają najgorzej. Zadaniem sebum jest nawilżanie i ochrona skóry głowy i włosów. Myjąc włosy szamponami zawierającymi detergenty pozbawiamy się tej naturalnej substancji, próbujemy ją zastąpić stosując nawilżające odżywki. W następstwie tych zabiegów skóra zaczyna reagować jeszcze większym wydzielaniem sebum. Tradycyjne mycie włosów opiera się na walce z sebum, a mycie samą wodą na próbie współpracowania z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie.  

Mycie włosów samą wodą krok po kroku

Musimy odczekać do momentu, gdy włosy będą mocno przetłuszczone. Następnie tuż przed myciem należy wykonać delikatny i dokładny masaż skóry głowy, żeby skóra wyprodukowała jeszcze więcej sebum. Rozczesujemy włosy dłońmi lub drewnianym grzebieniem. Szczotką z naturalnego włosia przeczesujemy włosy rozprowadzając sebum na całej ich długości.  Odkręcamy ciepłą lub wręcz gorącą wodę i spłukujemy włosy delikatnie je masując. Możemy podzielić je na sekcje, które delikatnie masujemy, ściągając z nim sebum. Gorąca woda ułatwia oczyszczanie włosów z nadmiaru sebum. Opracowanie najlepszej metody oczyszczania włosów samą wodą może trochę potrwać, ale efektem powinny być czyste i widocznie zdrowsze włosy.

Mycie włosów samą wodą – wady i zalety

Mycie włosów samą wodą jest bardzo naturalne, więc wpisuje się zdecydowanie w nurt eko. Pozwala oszczędzić pieniądze, które dotychczas wydawałyśmy na szampony czy inne kosmetyki do pielęgnacji włosów. Sprawia, że nigdy nie zaskoczy nas szampon, który się „nagle” skończył, ponieważ nie będzie nam potrzebny. :) Używanie samej wody sprawia, że nie nakładamy na skórę głowy i włosy żadnych chemicznych, drażniących substancji, nie ma więc ryzyka podrażnień czy alergii. Włosy są mniej przesuszone, bo są nawilżane w 100% naturalnie i nie niszczone przez silne detergenty myjące.

Jednak ta metoda ma też wiele minusów, które zapewne dla wielu osób będą barierą nie do pokonania. Włosy nawet po przejściu najtrudniejszego etapu pierwszych kilku tygodni, gdy adaptują się do nowej pielęgnacji, nie będą tak czyste i sypkie, jak po umyciu tradycyjną metodą. Przetrwanie ponad miesiąca z włosami mocno przetłuszczonymi i nieświeżymi jest trudne, szczególnie dla osób pracujących czy uczących się. Takie mycie jest również zdecydowanie bardziej czasochłonne i wymaga więcej cierpliwości.

Co sądzicie o takiej metodzie? Jesteście za czy przeciw?

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

27 stycznia 2020, 17:45

Nasze propozycje