Poprzedni artykuł: Test redakcji: Lucy testuje suszarkę Philips Moisture Protect Następny artykuł: Brokatowe odrosty oficjalnie trendem wśród festiwalowych fryzur

Odwrócone mycie włosów, czyli sposób na objętość i połysk

Kiedy kupujemy zestaw z odżywką i szamponem, pierwszy z kosmetyków nie jeden raz ląduje w kącie. Niesłusznie. Nawet jeśli nie sprawdza się jako ostatni krok pielęgnacji włosów, może nadać się do tzw. odwróconego mycia.

Odwrócone mycie włosów to nic innego, jak technika, w której najpierw stosujemy odżywkę, a dopiero później szampon. Chociaż mówi się, że sprzyja ona pielęgnacji każdego rodzaju włosów, zaleca się ją przede wszystkim w pielęgnacji włosów delikatnych i przetłuszczających się. Innymi słowy, jeśli którakolwiek z was cierpi z powodu rozdwajających się końcówek, ale mimo to rezygnuje z odżywki, powinna stosować ją w innej kolejności niż zalecają producenci.


Odwrócone mycie włosów dodaje im objętości i pozwala na tworzenie różnych tekstur, a więc np. fal, które w ostatnim czasie podbijały pokazy mody. Odżywienie włókien włosa przed oczyszczeniem sprawia bowiem, że wyglądają one na znacznie zdrowsze – mniej się puszą i są bujniejsze u nasady. Jednocześnie zapobiega ono splątywaniu się pasm włosów, a ułożona fryzura utrzymuje się nieco dłużej.

Sprzyja to szczególnie kobietom o rzadszych włosach, które widzą, iż standardowo stosowana odżywka zbytnio je obciąża. Aby zrobić wszystko, jak należy, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, odżywki nie nakładamy na suche włosy. Najpierw trzeba je zwilżyć, aby otworzyć łuski włosa, co ułatwia wniknięcie w jego głąb składników odżywczych. W zależności od potrzeby, odżywkę nakładamy na całą długość włosów lub od połowy ich długości po końce. Zadaniem odżywki jest nawilżenie włosów oraz ochrona przed przesuszającymi składnikami szamponu.

Czy przed zastosowaniem szamponu koniecznie trzeba włosy spłukiwać? Tutaj są dwie szkoły. Odżywkę można spłukać, pozostawić i zmyć ją szamponem albo zostawić na końcówkach. Jeśli przed zastosowaniem szamponu jedynie lekko zmoczymy włosy, końcówki będą silniej odżywione. Dla lepszego efektu najlepiej wysuszyć włosy bez suszarki. Taki „zabieg” należy stosować regularnie – raz lub dwa razy w tygodniu.

Warto wiedzieć, że na bazie odwróconego mycia włosów powstała też inna technika – OMO, czyli odżywka-mycie-odżywka. Wprawdzie nie służy ona kobietom, które narzekają na zbyt „płaską” fryzurę po zastosowaniu odżywki, ale jeśli któraś z was takiego problemu nie ma – nic nie stoi na przeszkodzie, by jej wypróbować.

Dobrą wskazówką jest też stosowanie olejków, które można potraktować jako odżywkę do stosowania przed myciem włosów – zarówno przy odwróconym myciu włosów, jak i technice OMO (tutaj olejek może posłużyć jako pierwsza odżywka).

Próbowałyście już odwróconego mycia włosów albo techniki OMO? A może myjecie włosy odżywką? Jaka metoda bardziej wam służy?

Czytaj też: Nowy trend w koloryzacji - włosy w kolorze „rose gold”

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 marca 2019, 06:25

Zobacz także

Nasze propozycje