Poprzedni artykuł: Linia Taft Shine - jesień w pełnym blasku! Następny artykuł: Ducray Creastim na wypadanie włosów

Najpopularniejsze mity dotyczące pielęgnacji włosów obalone!

Czy szampon musi się pienić? Czy codzienne mycie włosów zmniejszy ich przetłuszczanie się? Czy włosy przyzwyczajają się do kosmetyków? Obalamy włosowe mity!
mity dotyczące włosów

1. Skuteczny szampon musi się pienić

Intensywność pienienia szamponu podczas mycia nie warunkuje jego właściwości myjących, nie świadczy o jego skuteczności działania. Pienienie szamponu ułatwia usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry głowy i włosów – sprawia, że sebum, resztki preparatów do stylizacji, kurz, zanieczyszczenia mogą zostać usunięte podczas spłukiwania włosów i skóry głowy, razem z pianą. Ilość wytworzonej podczas mycia piany uzależniona jest od składu szamponu - wykorzystanych w produkcie detergentów myjących oraz pozostałych składników produktu, stopnia zanieczyszczenia włosów i skóry głowy. Substancje myjące intensywnie odtłuszczające (wykorzystywane np. w preparatach do włosów przetłuszczających się) mogą wytwarzać większą ilość piany. Jeśli włosy są silnie przetłuszczone, na ich powierzchni znajduje się dużą ilość preparatów stylizujących, podczas pierwszego mycia szampon może zdecydowanie mniej się pienić. W preparatach do włosów suchych, zniszczonych, przeznaczonych do pielęgnacji skóry dzieci wykorzystywane są m.in. łagodniejsze substancje myjące. W tych preparatach stosuje się większą ilość substancji natłuszczających, co przyczynia się do tego, że szampon podczas mycia może się mniej pienić, ale nie ma to wpływu na skuteczność szamponu i jego właściwości oczyszczające.

2. Im więcej odżywki nałożymy, tym lepszy efekt osiągniemy

Zarówno skóra jak i włosy są wstanie przyjąć tylko określoną ilość substancji odżywczych. W przypadku szamponu może to doprowadzić do nadmiernego odtłuszczenia skóry głowy, przyczynić się do zachwiania naturalnej bariery ochronnej skóry głowy, przez co skóra ulegnie wysuszeniu i stanie się wrażliwa. W przypadku stosowania balsamu bądź maski włosy mogą ulec obciążeniu, szybciej się przetłuszczają, co w konsekwencji może doprowadzić do potrzeby częstszego ich mycia.

3. Rzadsze mycie włosów zmniejszy ich przetłuszczanie się

Nic bardziej mylnego! Nadmierna ilość sebum może obciążyć włosy, spowodować ich wypadanie, przyczynić się do pojawienia łupieżu, a nawet stanu zapalnego. Włosy powinno myć się najlepiej co 2 dni, a jeżeli istnieje taka potrzeba tak często jak tego wymagają.

4. Nakładanie olejów naprawi uszkodzenia włosów

To niemożliwe! Modelowanie, stylizacja włosów, koloryzacja czy dekoloryzacja, suszenie włosów suszarką, ich prostowanie często przyczyniają się do rozszczepu podłużnego włosa, potocznie nazywanego rozdwajaniem się końcówek. Jedyną zalecaną metodą pozbycia się zniszczonych na końcach włosów jest podcięcie ich powyżej miejsca rozdwojenia i stosowanie preparatów profilaktycznie, zapobiegających ponownemu pojawieniu się problemu przy włosach z taką tendencją. Są to preparaty wzmacniające, maski do włosów zniszczonych, bogate w odpowiednio dobrane do włosów oleje, składniki odżywcze i nawilżające.

5. Włosy przyzwyczają się do kosmetyków

Kolejny mit. Wraz ze zmianą pór roku, sposobem odżywiania, stanem organizmu, zmianą diety zmieniają się również potrzeby włosów i skóry głowy. Tylko uważna obserwacja pozwoli na odpowiedni dobór preparatów do ich pielęgnacji, tak aby zapobiegać pogorszeniu ich kondycji lub skutecznie oddziaływać na pojawiające się problemy.

Konsultacja merytoryczna: ekspert marki Seboradin, www.seboradin.pl

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

17 lutego 2020, 13:52

Nasze propozycje