Poprzedni artykuł: Czym są i jak działają ceramidy? Następny artykuł: Gorący temat: nawilżanie włosów!

Pielęgnacja włosów po zimie - najczęstsze problemy i rozwiązania

Fryzury, , tagi: pielęgnacja włosów, SYOSS, osłabione włosy
Chłodne miesiące są wyzwaniem dla włosów, które na przedwiośniu często są w gorszej kondycji. Zanim na dobre zacznie się wiosna, warto poświęcić trochę czasu na odpowiednią pielęgnację.

Plątanie włosów, rozdwojone końcówki, nadmierne przetłuszczanie skóry głowy – z takimi problemami niejedna z nas boryka się w okresie zimowym. Trudne warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury i zimny, porywisty wiatr przyczyniają się do niszczenia i wysuszenia włosów.

  • Wahania temperatur i noszenie czapki mogą zaburzyć pracę gruczołów łojowych, które często zaczynają wydzielać więcej sebum – efektem są szybciej przetłuszczające się, osłabione włosy.

Rozwiązanie:

Jeśli masz problemy z przetłuszczaniem włosów po zimie, powinnaś w pierwszej kolejności uzbroić się w cierpliwość – unormowanie pracy gruczołów łojowych jest jak najbardziej możliwe, ale wymaga trochę czasu. Następnie sięgnij po peeling do skóry głowy (możesz zdecydować się na gotowy produkt lub samodzielnie wykonać domową wersję na bazie cukru) – pozbędziesz się nadmiaru sebum i resztek substancji pielęgnacyjnych, dotleniając skórę.

  • Innym, bardzo częstym problemem z włosami typowym dla końcówki zimowych miesięcy są rozdwojone, poszarpane końcówki. Przeważnie powodem są liczne urazy mechaniczne, w wyniku których łuski włosa przestają do siebie przylegać, a końcówki zaczynają się rozdwajać i kruszyć.

Rozwiązanie:

Jeśli końcówki Twoich włosów są poważnie uszkodzone, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fryzjera i skrócenie pasm. Kolejnym krokiem jest intensywna pielęgnacja dedykowana potrzebom zniszczonych włosów. Pomocne mogą okazać się specjalistyczne produkty z ceramidami, które zwiększają spoistość komórek włosa (takie kosmetyki znajdują się m.in. w linii Ceramide Complex marki Syoss). Jeśli wcześniej ograniczałaś się do stosowania szamponu i odżywki, koniecznie zacznij stosować maseczki – ich działanie jest bardziej skoncentrowane i szybciej uzyskasz pożądane efekty.

  • Po zimie wiele z nas z niepokojem zauważa wzmożone wypadanie włosów – proces ten może trwać wiele tygodni i mamy wówczas wrażenie, że tracimy ich ogromną ilość.

Rozwiązanie:

Przede wszystkim nie panikuj – nie grozi Ci widoczny ubytek włosów na głowie. Sezonowe wypadanie włosów jest normalnym procesem i nie należy się go obawiać – trzeba przeczekać. Powinnaś za to zadbać o wzbogacenie swojej diety (zimą jest często monotonna) i skupić się na regenerującej pielęgnacji. Jeśli skala wypadania włosów wydaje Ci się bardzo znaczna, warto wykonać profilaktyczne badanie krwi, a jego wyniki skonsultować z lekarzem rodzinnym.

zdjęcia: Fotolia

Zobacz także

Nasze propozycje