Poprzedni artykuł: Sylwia Grzeszczak przeszła szokującą metamorfozę! Ma loki i nowy kolor... Następny artykuł: Collarbone bob - to fryzura idealna, jeśli planowałaś podciąć włosy

Zauważyłaś u siebie siwe włosy? To może być oznaka groźnej choroby!

Fryzury, , tagi: Siwe włosy
Mogą być uwarunkowane genetycznie, być skutkiem stresu lub niezdrowego stylu życiu albo efektem ubocznym poważnej choroby. Siwych włosów lepiej nie ignorować!

Kojarzymy je zwykle z upływem czasu i traktujemy jako oznakę nieuniknionej starości. Tymczasem siwe włosy, zwłaszcza te, które pojawiły się zbyt wcześnie, mogą być dobrym pretekstem do zrobienia sobie kompleksowych badań. Dlaczego? Bo przedwczesne lub gwałtowne siwienie to sygnał, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Może się okazać, że zamiast interwencji fryzjera, bardziej potrzebujemy pomocy lekarza.

Fot.: iStock

Zobacz także: Bruzdy na paznokciach mogą świadczyć o niedoborach w diecie lub poważnych chorobach!

Siwe włosy oznaką choroby

Choć są tacy, którzy zgodnie z najnowszymi trendami robią sobie siwe pasemka, większość z nas próbuje siwiźnie zapobiec lub się jej pozbyć. Tymczasem są sytuacje, kiedy siwe włosy warto potraktować jak posłańca donoszącego nam o nie najlepszym stanie naszego organizmu. W ten sposób powinniśmy traktować siwiznę, gdy pojawia się zdecydowanie za wcześnie (około 20.-25. roku życia) lub wtedy, gdy siwych włosów przybywa nam w szybkim tempie (prawie z dnia na dzień).

Wcześnie pojawiająca się siwizna może być uwarunkowana genetycznie, dlatego – zamiast wpadać w panikę na widok białych włosów – zapytaj mamę i tatę, kiedy pierwszy raz pojawiły się one u nich. Zastanów się też, czy przypadkiem  nie miałaś ostatnio więcej stresu. Napięcie nerwowe i często towarzysząca mu bezsenność mogą spowodować pojawianie się siwych włosów. Krytycznie oceń też swój styl życia. Jeśli nieprawidłowo się odżywiasz i palisz papierosy, też możesz zacząć szybciej siwieć. 

Uspokojenie nerwów, regularnie przesypiane całe noce, zdrowa dieta i dostarczanie organizmowi witamin z grupy B, biotyny, kwasu foliowego, cynku, miedzi, żelaza i selenu nie zatrzymały pojawiania się na twojej głowie wciąż nowych siwych pasemek? Czas zgłosić się do lekarza. Bo siwizna może być skutkiem ubocznym:

  • chorób tarczycy, a zwłaszcza jej nadczynności,
  • anemii złośliwej (inaczej choroby Addisona-Biermera),
  • tak zwanego Zespołu Wernera, czyli choroby genetycznej powodującej przyspieszone starzenie się organizmu i ujawniającej się u ludzi zwykle w drugiej dekadzie życia,
  • cukrzycy lub
  • miażdżycy tętnic wieńcowych.

Zobacz także: Zamiast maskować je korektorem, idź do lekarza. Cienie pod oczami mogą być efektem choroby!

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 sierpnia 2019, 20:26

Nasze propozycje