Poprzedni artykuł: Oto 5 odżywek, które powinna poznać każda wielbicielka pielęgnacji wło... Następny artykuł: Marietta Fiedor z "Love Island" drastycznie skróciła włosy!

Wypadają ci włosy? To może mieć związek z powietrzem i smogiem

Fryzury, , tagi: wypadanie włosów, smog
Widoczne pogorszenie stanu włosów jesienią oraz zimą, to nie tylko efekt braku witamin czy przesuszenia po lecie. Ważną rolę odgrywa tutaj smog. Jak działa?

Według nowych badań, negatywne skutki zanieczyszczonego powietrza mogą obejmować także naszą skórę głowy. Wyniki zaprezentowano podczas 25. Kongresu Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii w Madrycie. To już kolejny przykład na to, jak smog wpływa nie tylko na naszą planetę, ale i nasze zdrowie oraz wygląd. A jeśli miałybyśmy się nad tym zastanowić, ma to niestety sens...

Jakość powietrza wpływa na wypadanie włosów

Okazuje się, że narażanie się na typowe zanieczyszczenia powietrza wpływa na nasz układ oddechowy, ale również może być związane z wypadaniem włosów. Aby to zbadać, eksperci wystawili na 24 godziny komórki z mieszków włosowych na różne poziomy zwykłego pyłu i pyłu zawieszonego (PM). Następnie zmierzyli poziom białka w komórkach i stwierdzili, że oba rodzaje zanieczyszczeń obniżyły poziom białka odpowiedzialnego za wzrost włosów.

Innymi słowy odkryli, że zanieczyszczenie powietrza uszkadza białko, które napędza wzrost włosów z mieszków włosowych, co prowadzi do ich wypadania.

Badanie wykazało, że kiedy komórki ludzkiej skóry głowy były narażone na typowe zanieczyszczenia powietrza powstające ze spalania paliw kopalnych, białka w komórkach odpowiedzialne za wzrost i zatrzymywanie włosów zostały znacznie zmniejszone. Im więcej zanieczyszczeń dociera do komórek, tym większy wywiera na nie wpływ - powiedział kierownik badania, Hyuk Chul Kwon. 

Czym dokładnie jest pył zawieszony (PM) i co te badania oznaczają dla tych z nas, którzy mieszkają w dużych miastach? Jak wyjaśnia trycholog Michelle Blaisure, PM jest złożony z małych cząstek stałych i kropelek w powietrzu, którym oddychamy. PM to ta mleczna bryła w powietrzu, którą łatwo pomylić z poranną mgłą. Jest zdecydowanie gęstsza i jeśli się przyjrzymy, zauważymy, że przypomina bardziej szarą zawiesinę. W opinii Blaisure wyniki tych badań nie są zaskakujące - ale to nie znaczy, że nie są niepokojące.

Wiemy, że zdrowie skóry głowy jest ważne dla zdrowego wzrostu włosów, a zanieczyszczenie może być szkodliwe także dla cery. Uszkodzenie wpływa na mieszek włosowy. Adarsh ​​Vijay Mudgil jest dermatologiem i mówi, że "wyniki badań są interesujące, ale należy pamiętać, że jest to badanie laboratoryjne". Dlaczego? Ponieważ, jak zauważa Mudgil, "w ludzkim ciele występuje o wiele więcej zmiennych". Nie spędzamy całego dnia poza domem, więc trudno z maksymalną dokładnością oszacować, jak na co dzień zanieczyszczone powietrze wpływa na skalp. Chodzi też o hormony, dietę, styl życia, zażywane leki.

Jedną z tych zmiennych jest również to, że skóra jest barierą zaprojektowaną w celu ochrony przed "atakami" z zewnątrz. Po drugie, w grę wchodzi również codzienna rutyna pielęgnacji włosów. Ważne jest regularne stosowanie szamponu i produktów złuszczających, aby włosy i skóra głowy były zdrowe i wolne od toksyn czy zanieczyszczeń.

Zdjęcie główne: istockphoto.com

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 listopada 2019, 22:39

Nasze propozycje