Poprzedni artykuł: Tę świetną maskę kupisz teraz za 9 zł. Włosy stają się po niej mocniej... Następny artykuł: Ten jeden szampon każda blondynka powinna zabrać na wakacje

Jaki składnik zrewolucjonizował rynek włosowy w ciągu ostatnich 18 lat?

Nie aloes i nie węgiel. Oto trzy składniki, które nie niszczą włosów, a pomagają im wrócić do formy.

Rynek kosmetyczny rozwija się naprawdę dynamicznie, a jedną z wypadkowych tego procesu jest budowanie świadomości konsumenta. Coraz częściej czytamy etykiety, interesujemy się składem produktów, personalizujemy pielęgnację ciała, twarzy oraz pielęgnację włosów. Lepiej zdajemy sobie sprawę z tego, co nam szkodzi, a co służy.

Zobacz także:Piękne włosy Kate Middleton to zasługa kosmetyku dostępnego w Polsce

Kluczowe w tym przypadku jest słowo "składnik". To od niego wszystko się zaczyna. Dostęp do naprawdę dobrych kosmetyków jest teraz zdecydowanie łatwiejszy niż jeszcze 18 lat temu, kiedy dopiero powstawał Wizaz.pl. W tym czasie poznałyśmy naprawdę sporo składników pielęgnacyjnych. O wielu z nich pisałyśmy w Trendbooku 2017 w dziale "Fascynacja Azją" oraz w Trendbooku 2018 w dziale "Krótki skład"

Postanowiłyśmy zapytać eksperta - Radosława Galińskiego, trenera marki Davines - o to, jakie składniki jego zdaniem zrewolucjonizowały świat włosów. Odpowiedź nas zaskoczyła, bo my bez zawahania wskazałybyśmy chociażby aloes czy węgiel... Odpowiedzmy więc na pytanie: jakie substancje naprawdę zmieniły sposób, w jaki dbamy o fryzurę?

MEA - magicznie działający składnik farb

Coraz częściej mówi się o tym, że farbowanie niszczy włosy. Ale można to nawet znacząco ograniczyć. Wystarczy wybierać salony, w których wykorzystuje się farby bez amoniaku. Zastąpiono go monoetanoloaminą - związkiem bezpiecznym, w pełni biodegradowalnym i rozpuszczalnym w wodzie.

MEA jest substancją zapewniającą zasadowe środowisko reakcji konieczne do procesu polimeryzacji pigmentu. Jest związkiem bezpiecznym, w pełni biodegradowalnym i rozpuszczalnym w wodzie. Plusem koloryzacji bezamoniakalnej jest przyjemny zapach i fakt, że jest łagodniejsza dla skóry głowy - mówi Radosław Galiński, trener marki Davines.

Koloryzacja bezamoniakalna nie śmierdzi, ma przyjemny zapach i dzięki łagodnej formule minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień na skórze głowy

Większość osób uważa MEA za zło wcielone. Nie należy się obawiać tej substancji. Jej pojawienie się na rynku jest głównie alternatywą dla skutków niepożądanych działania amoniaku - mówi Radosław Galiński, trener marki Davines.

Keratyna - skuteczna pielęgnacja każdego rodzaju włosów

Ten składnik jest podstawowym budulcem włosa. Nic dziwnego, że wreszcie zaczął pojawiać się w składzie kosmetyków. I oczywiście efekty stosowania były wręcz spektakularne, ale w pewnym momencie przestały wystarczać. Działanie kosmetyku z keratyną można jeszcze wzmocnić. Chodzi o tworzenie keratyny w różnych postaciach oraz komponowanie na bazie kilku takich wersji jednego produktu

Nie liczą się jedynie składniki aktywne w nich zawarte ale również to, jak zostały one pozyskane i czy podczas ich wydobywania odpowiednio uszanowano środowisko naturalne. Wraz z rozwojem nauki w świat chemii kosmetyków wprowadzono wiele innowacyjnych metod - mówi ekspert.

Ostatnie osiągnięcia naukowców spowodowały, że keratyna może przenikać do wnętrza włosa. Jest to możliwe dzięki jej hydrolizowanej formie. Oznacza to tyle, że keratyna została podzielona na mniejsze cząstki, nie tracąc przy tym na właściwościach odbudowujących. Na rynku już teraz istnieją maski, które zawierają nie tylko keratynę w postaci tradycyjnej, ale także hydrolizowaną keratynę - takie połączenie szybciej i skuteczniej odbudowuje włos zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Taką technologię wykorzystano w masce Davines Nourishing Hair Building Pak.

Składniki aktywne w pielęgnacji włosów

Za działanie danego kosmetyku nie odpowiada tylko składnik, ale również to, co wspomaga jego docieranie do naszego problemu. Gdyby nie mikrocząsteczki, wiele składników byłoby tylko nic nieznaczącym dodatkiem. Jak mówi nasz ekspert, Radosław Galiński, "do tej pory substancje aktywne (kwas hialuronowy, kolagen) nie były w stanie przeniknąć w głąb skóry czy włosów ze względu na wielkość swoich cząsteczek".

Dlatego też w kosmetykach do włosów bardzo zniszczonych zastosowano takie rozwiązania jak etanolosomy, nanokapsułki i nanoemulsje. Mają one za zadanie dostarczać substancje nawilżające, regenerujące i odżywcze w głębokie warstwy włosów - tłumaczy Radosław Galiński. 
Świeżym spojrzeniem na świat kosmetyków jest również wprowadzanie tak zwanych kompleksów. Kompleksy są niczym innym jak mieszanką składników aktywnych, mających za zadanie wzajemne wzmacnianie swojego działania - dodaje ekspert.

 

Zobacz także: Od 8 miesięcy nie myje włosów i są piękne jak nigdy wcześniej

Wcześniej nie wykorzystywało się kompleksów z racji braku i odpowiednich badań, oraz braku wiedzy w dziedzinie potęgowania działań składników aktywnych względem siebie. Jednym z takich komponentów może być:

  • mieszanka ekstraktu z jagody maqui (antyoksydanty),
  • ekstraktu ze szpinaku (witaminy i minerały),
  • oraz karnozyny, które w połączeniu dają maksymalny efekt anti-aging dla skóry głowy oraz włosów.

Radosław Galiński wyjaśnił również, że "karnozyna to bardzo ciekawa substancja, ponieważ uznawana jest za eliksir młodości. To peptyd złożony z dwóch aminokwasów. Występuje naturalnie w naszym organizmie. Posiada właściwości antyglikacyjne i wzmacnia komórki, zapobiega starzeniu wynikającemu ze stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych.".

A według was, jaki składnik zrewolucjonizował rynek włosowy w ciągu ostatnich 18 lat? :)

Zdjęcie główne: istockphoto.com

Wypróbuj hity z bazy Kosmetyk Wszech Czasów Wizaz.pl

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 lutego 2019, 05:10

Zobacz także

Nasze propozycje