Poprzedni artykuł: Włosy w kolorze miętowo-czekoladowych lodów to hit na Instagramie. Zro... Następny artykuł: Tę paskudną fryzurę nosili twoi koledzy z podstawówki. Teraz promuje j...

Przez depresję przestała o siebie dbać. Kiedy po raz pierwszy od dawna uczesała włosy, napisała TO...

Fryzury, , tagi: włosy, depresja
Depresja potrafi przybierać różne formy. Mimo że wielu terapeutów zwykle radzi przeczekać ten stan, brać odpowiednie leki, to historia tej kobiety pokazuje, że wcale tak nie musi być.

Katelyn Marie Todd zamieściła zdjęcie na Facebooku, na którym trzyma szczotkę do włosów. W podpisie do fotografii zamieściła obszerną wiadomość, w której podzieliła się niezwykle intymnymi szczegółami swojej depresji.

Okazuje się, że nie tylko tak zwykła czynność jak szczotkowanie włosów przez wiele czasu ją przytłaczała. Co napisała?

Rozczesałam dzisiaj włosy. Po raz pierwszy od czterech tygodni. Były matowe i pokryte licznym ikołtunami. Elektryzowały się i plątały z każdym pociągnięciem szczotki. Płakałam, gdy je myłam i nawilżałam, bo zapomniałam jak to jest móc włożyć swobodnie palce między włosy. Po raz pierwszy od tygodnia umyłam też zęby. Moje dziąsła krwawiły. Wtedy też zaczęłam płakać. Kiedy wyszłam spod prysznica, nie mogłam przestać wąchać włosów oraz ramion. Przez jakiś czas unikałam przytulania ludzie, bo nie pachniałam zbyt dobrze. Zawsze czuć było ode mnie woń leżącej przez tydzień w łóżku osoby. Nie mam czystych ubrań, bo jestem zbyt zmęczona i smutno, aby je uprać.

Depresja nie jest piękna. Depresja to zła higiena, brudne naczynia i bolące od zbyt długiego spania ciało. Depresja ma trzech przyjaciół, którzy są obok tylko dlatego, że jeszcze mają anielską cierpliwość by trwać przy tobie. Depresja pozwala płakać do momentu, w którym już skończą ci się łzy, a ty podczas szlochania zachłyśniesz się kolejnym oddechem. Depresja to patrzenie się w sufit aż zaczną cię piec oczy, bo zapominasz mrugać. Depresja doprowadza twoją rodzinę do płaczu, bo myśli, że już jej nie kochasz. Depresja jest tak samo somatyczna jak emocjonalna, a jednocześnie pusta i samotna, co najbardziej daje się odczuć.

Proszę, bądź łagodny w stosunku do przyjaciół i rodziny, którzy mają problem z wykrzesaniem z siebie energii do sprzątania, aktywnego spędzania wolnego czasu lub zadbania o siebie. Proszę, traktuj ich poważnie, jeśli o tym mówią. Staramy się. Przysięgam, że my naprawdę się staramy. Widzisz? Uczesałam dzisiaj włosy.

Depresja niejedno ma imię

Wiadomość szybko rozprzestrzeniła się w social mediach. Uwierzycie, że historia tej młodej i niezwykle silnej młodej kobiety została udostępniona ponad 230 tysięcy razy? Pod zdjęciem znajduje się aż 16 tysięcy komentarzy z podobnymi historiami. To tylko pokazuje skalę choroby jaką jest depresja.

Zobacz także:Chandra czy już depresja? Jak to rozpoznać?

W badaniu opublikowanym w 2016 roku na łamach JAMA Internal Medicine ujawniono statystyki, które jasno pokazują, że depresja jest jednym z najczęstszych nierozpoznanych problemów zdrowotnych. Powody tego są różne. Dlatego właśnie słuchanie osobistych opowieści takich jak ta Katelyn Marie Todd, jest bardzo ważne.

Wiadomość Todd to niezwykle mocne przesłanie pokazujące, jak często nie zdajemy sobie sprawy z czyjegoś cierpienia. Depresja jest prawdziwa. Czasami zwracanie się wyłącznie do przyjaciół i bliskich podczas tak ciężkiego okresu nie jest żadnym wyjściem. Potrzebujemy ekspertów, potrzebujemy opieki - wszystko po to, abyśmy wiedzieli, że nie jesteśmy sami. Czasami nawet z pozoru zwykły post na Facebooku może pomóc.

Zobacz także: Czym jest depresja maskowana?

Przez depresję przestała o siebie dbać

Równie mocno wzruszyła nas historia kobiety, która przez pół roku nie myła i nie czesała włosów. Po takim długim czasie wreszcie trafiła w ręce profesjonalnej stylistki, która przywróciła fryzurze dawny blask. Kosmyki zaczęły wreszcie wyglądać zdrowo, pojawiła się na nich nawet odrobina szaleństwa w postaci czerwonego ombre. Jej metamorfoza zrobiła na nas ogromne wrażenie. Również postawa samej stylistki jest godna podziwiu - udzieliła klientce odpowiedniego wsparcia.

O tym jak ważne jest odpowiednie podejście do osoby chorej na depresję wiedzą najlepiej nasze Wizażanki. Forum Wizaz.pl to niezwykła społeczność, w której można szybko znaleźć pomoc. W jednym z wątków poświęconych depresji kobiety dzielą się swoimi problemami. To właśnie tam można znaleźć największe wsparcie.

To tylko dowód na to, że każdy z nas może mieć ogromny wpływ na czyjeś życie.

Zdjęcie główne: Facebook

Odrobina koloru od razu wywoła uśmiech na smutnej twarzy. Przetestuj te kosmetyki:

Polecany film


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 kwietnia 2019, 17:50

Zobacz także

Nasze propozycje