Poprzedni artykuł: Włosy wysokoporowate - czym się charakteryzują, jak pielęgnować? Następny artykuł: Fryzura do okrągłej twarzy – oto cięcia włosów, które wyszczuplają!

Warkocz dobierany - na boku, od spodu, francuski. Jak zrobić krok po kroku?

Fryzury, , tagi: warkocz dobierany
Warkocz dobierany sprawiał wam do tej pory trudności? Przedstawiamy trzy proste fryzury, które zrobicie samodzielnie w domu.

Warkocz to nieskomplikowana fryzura, która pozwala zachować świeżość włosów na dłużej. Dobrze zaciśnięty splot wytrzyma nawet noszenie czapki, a nawet wycieranie podczas snu o poduszkę. Jedyne co zauważycie, to wychodzące z niego baby hair. Oprócz tradycyjnego warkocza, w modzie są warkocze dobierane, z których można wyczarować kilku fryzur.

Zanim jednak przystąpicie do zaplatania, sprawdźcie jak przygotować włosy, aby wasza fryzura wytrzymała dłużej niż jeden dzień. Zobaczcie jeszcze, jak zrobić tradycyjny dobierany warkocz, aby wiedzieć, w jaki sposób należy dobierać pasma:

Jak przygotować włosy pod warkocz?

Dobrze przygotowane włosy są najlepszą bazą do stworzenia trwałego warkocza francuskiego. To fryzura idealna dla wielbicielek sportu, zajętych mam czy po prostu do pracy. Wygląda elegancko, więc wpisuje się w biurowy dress code. 

Dobierańca warto robić na świeżo umytych włosach. Przed suszeniem dokładnie je rozczesujemy i nakładamy zabezpieczające końce serum. Kiedy jesteśmy pewne, że pasma nie są wilgotne, jeszcze raz nakładamy serum. Używajcie tego kosmetyku oszczędnie. Nadmiar może sprawić, że włosy będą wyglądać na tłuste i zaczną wyślizgiwać się ze splotu. Chcemy je tylko delikatnie ujarzmić. 

Całość spryskajcie na koniec niewielką ilością lakieru. Teraz już spokojnie możecie przystąpić do zaplatania dobieranego warkocza. Oto kilka najbardziej popularnych wzorów!

Warkocz dobierany na boku

Warkocz dobierany na boku - jak zrobić?

Zdjęcie: istockphoto.com

Warkocz z boku stanowi łatwe w zrealizowaniu urozmaicenie fryzury. Dzięki temu samodzielnie możecie wykonać efektowne upięcie, które pozwoli zaoszczędzić wam czas przed ważną imprezą. Wykonanie jednego lub kilku mniejszych tuż nad uchem, a następnie spięcie ich w kucyka będzie, wygodne nawet podczas tańca. Naszym zdaniem taka wersja świetnie komponuje się z burzą loków, a te możecie przecież zrobić na papiloty.

Jak zrobić warkocz dobierany z boku?

 1. Robimy przedziałek z boku głowy, a większą część włosów zbieramy spinką.
 2. Zaplatanie dobieranego warkocza rozpoczynamy tuż przy skroni. Zwracamy uwagę, by każde dobierane wzdłuż warkocza pasmo było tej samej grubości. Inaczej powstaną brzydkie prześwity.
 3. Jeśli robicie jeden warkocz dobierany, przekładajcie pasmo jedno za drugim, dobierając kolejne do splotu. Jeśli są to jednak trzy mniejsze warkocze, podzielcie pasmo na trzy i dopiero wtedy zacznijcie przekładać wydzielone kosmyki.
 4. Warkocz można zakończyć tuż za uchem lub zaplatać do miejsca, gdzie kończy się przedziałek. Polecamy pierwszą opcję i związanie zakończenia splotu cieniutką gumką do małych warkoczyków.
 5. Spryskujemy splot lakierem i delikatnie wygładzamy odstające kosmyki.
 6. Pozostałą część włosów po drugiej stronie przedziałka zaczesujemy do tyłu i zbieramy w koński ogon z ukrytym wiązaniem. Końce można delikatnie zakręcić na lokówkę.

Warkocz dobierany od spodu

Warkocz dobierany od spodu

Zdjęcie: istockphoto.com

Ta fryzura tylko wygląda na skomplikowaną, ale w gruncie rzeczy jest bajecznie prosta i jeszcze wygląda efektownie. Można powiedzieć, że to odwrócony warkocz dobierany, bo nie wykonujemy go od wysokości czoła tylko od karku. Dlatego właśnie polecamy zerknąć na filmik, który znajduje się na początku artykułu. Prześledźcie dokładnie wszystkie kroki, wtedy unikniecie błędów, które popełnia się na początku przygody z dobieranymi warkoczami.

Jak zrobić warkocz dobierany od spodu?

 1. Zaczynamy od przerzucenia wszystkim włosów w dół oraz rozczesania ich w takiej pozycji.
 2. Wyznaczamy trzy pasma znajdujące się najbliżej karku i pierwszy splot wykonujemy tak, jak w tradycyjnym warkoczu.
 3. Następnie z lewej strony głowy dobieramy pasmo, a następnie przykładamy do tego, które znajduje się z lewej strony warkocza.
 4. Teraz dobieramy pasmo z prawej strony głowy i przykładamy je do tego, które znajduje się z prawej strony warkocza.
 5. Kontynuujemy zaplatanie i dobieranie do momentu, w którym uznamy, że chcemy związać włosy.
 6. Związujemy włosy dość cienką gumką w kolorze włosów. Możecie je zawinąć w koczka (jak na zdjęciu wyżej) lub zostawić koński ogon.

Warkocz dobierany ze wstążką

Ten rodzaj dobieranych warkoczy wcale nie jest tak skomplikowany, jak możecie przypuszczać. Zanim przystąpicie do zaplatania go, upewnijcie się, że wstążką, której chcecie użyć, jest długości waszych włosów. Dobierzcie jej odcień tak, aby wyraźnie kontrastował z kolorem włosów. Dość uniwersalnie wypadają róże, fiolety, niebieskości oraz zielenie. Przydadzą się również niewielkie gumki, których po prostu nie widać po zawiązaniu.

Jak zrobić warkocz dobierany ze wstążką?

 1. Na wstążkę nawlekacie silikonową gumkę i zatrzymujecie ją w połowie. 
 2. Przykładacie gumkę do środkowego pasma na początku warkocza i przeciągacie przez nią włosy. Gumka jest na tyle elastyczna, że bez problemu zwiążecie ją z kosmykami. Wystarczy ją zakręcić nawet raz. 
 3. Zacznijcie zaplatać trzy pasma jak zwykłego warkocza, a następnie dobierać kolejne kosmyki.
 4. Następnie z lewej strony głowy dobieramy pasmo, a następnie przykładamy do tego, które znajduje się z lewej strony warkocza.
 5. Teraz dobieramy pasmo z prawej strony głowy i przykładamy je do tego, które znajduje się z prawej strony warkocza.
 6. Pamiętajcie o tym, aby traktować wstążkę jak środkowe pasmo.
 7. Kiedy warkocz dobierany dochodzi do karku, dalej zaplatacie tradycyjnego warkocza.
 8. Końcówkę zwiążcie kolejną przezroczystą gumeczką.

Prawda, że proste? :) 

Zdjęcie główne: istockphoto.com

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 stycznia 2020, 10:36

Nasze propozycje