Poprzedni artykuł: Kultowy szampon z Rossmanna w superpromocji - jest jeden warunek Następny artykuł: Anna Karczmarczyk zdecydowała się na drastyczną zmianę fryzury! Efekt...

Czy chodzenie do fryzjera w dobie koronawirusa jest bezpieczne?

Fryzury, , tagi: koronawirus
W sytuacji realnego zagrożenia zdrowia, pójście do fryzjera to nie jest dobry pomysł. Nawet solidna dezynfekcja nie ustrzeże was w tym miejscu przed zarażeniem.

Główny Inspektorat Sanitarny nie wydał jeszcze żadnych obostrzeń dotyczących zamknięcia salonów kosmetycznych, salonów fryzjerskich czy gabinetów stomatologicznych. Za powód podaje się fakt, że w tych miejscach nie znajduje się zbyt wiele osób na raz. Gwarantujemy wam jednak, że w dobie rozprzestrzeniającego się SARS-CoV-12, wychodzenie z domu nawet na podcięcie końcówek czy zakrycie odrostu, jest bardzo nierozsądne.

Wizyta u fryzjera a koronawirus w Polsce

Niektórzy już dawno zdecydowali się na zawieszenie działalności, aby chronić swoich pracowników, klientów i wszystkie osoby, z którymi mogą wchodzić w interakcje (w tym osoby starsze i osoby z obniżoną odpornością, które są najbardziej podatne na COVID-19). Drudzy czekają prawdopodobnie do ostatniej chwili na sygnał ze strony władz i liczą na to, że może uda się jeszcze coś zarobić.

Wirus znany pod nazwą SARS-CoV-12 utrzymuje się na powierzchni nawet kilkanaście godzin. Ponadto przenoszony jest drogą kropelkową, a to powinno zadziałać na wyobraźnię klientów nawet, jeśli salon zapewnia, że dezynfekuje narzędzia oraz wszystkie powierzchnie w lokalu. Nigdy nie wiecie, czy osoba przebywająca w pomieszczeniu jest nosicielem. Wiele osób przechodzi chorobę COVID-19 bezobjawowo.

Od początku marca, czyli od kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki zachorowań, GIS zdecydował się wydać jedynie oświadczenie dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa.

 1. Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
 2. Promować w miarę możliwości kontakt z klientami za pomocą urządzeń teleinformatycznych.
 3. Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych.
 4. Promować regularne i dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
 5. Upewnić się, że pracownicy oraz klienci mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
 6. Umieścić dozowniki z mydłem lub innym płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
 7. Wywiesić w widocznym miejscu informację, jak skutecznie myć ręce.
 8. Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.
 9. Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
 10. Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
 11. Nie obawiać się zwracania uwagi współpracownikowi i klientom, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku.
 12. Zapewnić, aby pomieszczenia były czyste i higieniczne:
 • powierzchnie dotykowe takie jak: biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wyposażenia magazynów oraz urządzenia do przemieszczania wewnętrznego towarów muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;
 • wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.

W jednym z komunikatów możemy również przeczytać, że GIS nie zaleca noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe. Powinny nosić je wyłącznie osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Zdarza się jednak, że Powiatowe Inspektoraty Sanitarne wydają samodzielne oświadczenia. I tak w Legionowie na fryzjerów, kosmetyczki, tatuatorów został nałożony obowiązek zawieszenia świadczenia usług.

W związku z brakiem możliwości zapewnienia odległości, jaka jest wskazana, aby uniknąć zarażenia koronawirusem, pomiędzy klientem a osobą wykonującą usługi, rekomenduje zawieszenie wykonywania usług fryzjerskich, kosmetycznych tatuażu i odnowy biologicznej do odwołania – informuje Sylwia Patejuk, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Aby wesprzeć stosowane środki społecznej kwarantanny, eksperci zalecają teraz anulowanie wszystkich niepotrzebnych spotkań, w tym wizyt u fryzjera. Bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej odległości co najmniej dwóch metrów, ponieważ wirus przenosi się drogą kropelkową. Jak same pewnie się domyślacie, wasz stylista, niezależnie od tego jak jest wykwalifikowany, nie jest w stanie obciąć czy ufarbować waszych włosów z zachowaniem tego dystansu. 

Decyzje o zamknięciu lokalu będą miały wpływ na wiele osób z branży usługowej. Dlatego, jeśli jesteś w stanie pomóc, ważne jest, aby znaleźć sposób na wsparcie właścicieli mniejszych i większych firm oraz ich pracowników.

Największa pomoc jaką otrzymaliśmy, pochodzi od klientów, którzy anulowali lub przełożyli spotkania, ale zapłacili za nie z góry. Kupowanie kart upominkowych do salonu również pomaga. Podobnie jest z masowym kupowaniem produktów do pielęgnacji i stylizacji w salonie. Jeśli wiesz, że potrzebujesz czegoś - szamponu, odżywki, maski do włosów - a twój salon ma platformę internetową, możesz zaopatrzyć się tam - mówi Krista Depeyrot, właścicielka Salon Bisoux w Waszyngtonie.

To okropny czas dla nas wszystkich, ale dla bezpieczeństwa własnego oraz innych, lepiej zostańcie w domu i zafundujcie sobie SPA zaciszu własnej łazienki.

Zdjęcie główne: istockphoto.com

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

30 marca 2020, 20:47

Nasze propozycje