Poprzedni artykuł: Kłos z warkoczykiem – fryzura dla długich włosów krok po kroku Następny artykuł: Najgorętsze trendy we fryzurach na sezon wiosna-lato 2015 – sprawdź!

Kiedy wypadanie włosów staje się chorobą?

Borykasz się z wypadającymi włosami? Sprawdź, co może być tego przyczyną i kiedy wypadanie włosów przestaje być problemem estetycznym, a staje się chorobą.
sposoby na wypadanie włosów

Dlaczego włosy wypadają? 7 najczęstszych powodów:

  • niewłaściwa dieta i/lub niedobory witamin
  • nasilony lub przewlekły stres
  • częste farbowanie włosów
  • wypadanie włosów po ciąży
  • konsekwencje łupieżu
  • codzienna stylizacja włosów (nadmierne czesanie, suszenie, używanie urządzeń do stylizacji)
  • problemy hormonalne (łysienie androgenowe)

Co jest normą, a co już problemem?

Każdemu z nas codziennie wypadają włosy – to normalne. Jeżeli w ciągu doby tracimy ich np. 70-100, nie powinniśmy się martwić. Wynika to z faktu, że sąsiadujące ze sobą włosy są w różnych fazach wzrostu – jedne dopiero wyrastają, inne „dojrzewają”, a jeszcze inne wypadają, by ustąpić miejsca nowym. Dowiedz się więcej o fazach wzrostu włosów.

Problem pojawia się wtedy, gdy tracimy ich ponad 100 dziennie i trwa to dłużej niż kilka tygodni. Oznacza to bowiem, że faza wzrostu włosów skraca się, a za to zbyt duża liczba mieszków włosowych przechodzi w stan spoczynku (ostatnią fazę).

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe, bo ono jest właśnie wywołane przez hormony, to przewlekła choroba uwarunkowana czynnikami genetycznymi. W cebulkach włosów zachodzi reakcja nadwrażliwości na dihydrotestosteron – męski hormon płciowy.

W przypadku podejrzenia nadmiernego wypadania włosów należy wybrać się do dermatologa. Im szybciej, tym lepiej, bo jak w przypadku wielu innych chorób, tak i w łysieniu androgenowym, im wcześniej postawi się diagnozę i rozpocznie leczenie, tym większe szanse na uzyskanie dobrego jego efektu. Rozpoznanie tego typu schorzenia u mężczyzn jest często prostsze niż u kobiet (szczegółowy wywiad i badanie, obserwacja skóry głowy), ale czasami konieczne może być wykonanie dodatkowych badań. Dziedziczne predyspozycje do wypadania włosów mogą prowadzić do widocznego przerzedzenia włosów u kobiet już poniżej 30. roku życia.

Łysienie androgenowe w przeciwieństwie do wypadania włosów uwarunkowanych np. dietą, stresem czy niewłaściwą pielęgnacją, jest najtrudniejsze do wyleczenia i ma charakter przewlekłej choroby. Możemy jedynie opóźniać proces łysienia - zachowując właściwą dietę, stosując suplementację czy odpowiednie wcierki lub preparaty działające typowo na problem łysienia androgenowego (dla kobiet najskuteczniejsza jest substancja o nazwie minoksydyl) i inne kosmetyki działające kompleksowo na wypadanie włosów.

Kosmetyki na wypadanie włosów:

sposoby na wypadanie włosów

Pharmaceris, specjalistyczny szampon stymulujący wzrost włosów, 39,90zł; Nioxin, zestaw nr 3 do pielęgnacji włosów cienkich i przerzedzonych, 99zł; Goldwell, serum przeciwko wypadaniu włosów, 111zł; Rene Furterer, serum przeciwko hormonalnemu wypadaniu włosów, 250zł; Seboradin, serum stymulujące odrost włosów FitoCell, 80zł

Źródło merytoryczne - materiały prasowe Loxon 2%

flesz uroda
zdjęcia: Fotolia, materiały PR

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

17 lutego 2020, 14:00

Nasze propozycje