Poprzedni artykuł: Farbujesz włosy? W takim razie powinnaś unikać tego składnika w odżywk... Następny artykuł: Oto 5 odżywek, które powinna poznać każda wielbicielka pielęgnacji wło...

Dlaczego warto sięgnąć po szampon w kostce?

Fryzury, , tagi: szampon w kostce
Jest bardziej ekologiczny, przyjazny dla środowiska, a działa tak samo, jak zwykły szampon w butelce. Oto wszystko, co powinnyście wiedzieć o szamponie w kostce.

mydle w kostce z pewnością słyszałyście. Używały go już nasze babcie, a niektórzy nadal wolą tradycyjną formę tego produktu od tej podanej w plastikowej butelce. Ale szampon w kostce? Jeszcze nie tak dawno temu skrzywiłybyśmy się na samą myśl o takim wynalazku. No bo jak tym niby myć włosy?

Okazuje się jednak, że to nie tylko zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie, ale również przyjazne dla naszych włosów. Zebrałyśmy dla was najważniejsze informacje o szamponie w kostce. 

Jak działa szampon w kostce?

Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy najpierw rozróżnić, czym jest mydło w kostce do włosów, a czym szampon w kostce do włosów. To dwie grupy produktów, które mają podobne działanie, ale różnią się składem. Pierwsza zawiera zmydlone kwasy tłuszczowe plus możliwe dodatki - glinki czy składniki zapachowe. Jednak ponieważ mają odczyn zasadowy, należy zastosować również płukankę (na przykład płukankę octową). Jej zadaniem jest zneutralizowanie zasadowego pH i domknięcie otwartej przez mydło łuski włosa.

Druga grupa produktów to z kolei ten sam szampon, który znajdziemy w butelce, ale o innej konsystencji. To znaczy, że zawiera między innymi detergenty. Łatwo je rozpoznać. Zwykle na początku składu można przeczytać o: Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Coco Sulfate (SCS) lub Sodium Cocoyl Isethionate (SCI), ewentualnie Ammonium Lauryl Sulphate (ALS) albo Sodium Lauryl Sulfoacetate (SLSA).

To, którego rodzaju produktu będziecie używać, jest waszą indywidualną sprawą. Jeśli jesteście przyzwyczajone do obłoków piany we włosach podczas mycia ich tradycyjnym szamponem, w przypadku mydła w kostce możecie być raczej nieco rozczarowane. Niech was to jednak nie zniechęca, bo akurat brak intensywnej piany nie jest niczym złym. To tylko potwierdza fakt, że kosmetyk został pozbawiony detergentów i wyprodukowano go z naturalnych składników.

Pamiętajcie też, że nie ma uniwersalnego szamponu w kostce. Tak samo jak te tradycyjne w butelkach, są one podzielone kategoriami. Można kupić zatem takie, które przeciwdziałają wypadaniu włosów i walczą z łupieżem oraz nadmiernym przetłuszczaniem. Można kupić także kostki do włosów puszących się, delikatnych, suchych, cienkich, grubych... Dostępne są również szampony w kostce dla wrażliwej skóry głowy i takie, które są szamponem i odżywką w jednym. Mogłybyśmy tak wymieniać jeszcze długo, ale chyba już rozumiecie, co mamy na myśli.

Jak używać szamponu w kostce?

To oczywiste, że zawsze musicie sprawdzić etykietę na opakowaniu lub przeczytać opis produktu na stronie producenta. Z reguły jednak spotkacie się z dwoma propozycjami mycia włosów szamponem w kostce.

  • Bezpośrednie namydlanie włosów kostką - tę metodę polecamy jednak właścicielkom krótkich fryzur. Pocieranie może powodować powstawanie supełków, a te na długich pasmach mogą okazać się problematyczne w rozczesywaniu.
  • Spienianie kostki w dłoniach i nakładanie piany na włosy - metoda prosta, ale pamiętajcie o tym, by dokładnie oczyścić również skórę głowy, a nie tylko same włosy. W końcu brud zbiera się również na skalpie.

Gdzie kupić szampon w kostce oraz ile kosztuje?

Dostępność szamponów w kostce jest zdecydowanie większa niż jeszcze kilka lat temu. Teraz można je kupić nawet w Rossmannie. Znajdziecie je również w stacjonarnych oraz internetowych sklepach ekologicznych. Wybór jest ogromny i na pewno każdemu uda się zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających włosów. Oto lista łatwo dostępnych szamponów w kostce:

Szampony w kostce to nieco wyższy wydatek. Ich cena waha się zwykle od 20-kilku złotych do nawet 30-kilku złotych. Wszystko zależy od gramatury, miejsca dystrybucji, składników, ale kostka szamponu zazwyczaj wystarcza na dłużej niż butelka szamponu.

Dlaczego wart używać szamponu w kostce?

Używanie szamponu w kostce nie tylko może okazać się dla wielu niesfornych włosów wybawieniem. To także jeden ze sposób przeciwdziałania zalewania naszej planety plastikiem. 

Zdjęcie główne: Instagram.com/rosenrotmanufaktur

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 listopada 2019, 22:39

Nasze propozycje