Poprzedni artykuł: Szczotka z włosia dzika przeciw wypadaniu – za co kochamy Olivia Garde... Następny artykuł: Proteiny na włosy - jak działają i kto powinien je stosować?

Odżywka koloryzująca - jak używać, dla kogo i jakie daje efekty?

Odżywka koloryzująca zamiast farby? Tak! Ekspert Adam Żolik, właściciel salonu fryzjerskiego "Czesanka" wyjaśnia, jak jej używać, aby uzyskać na włosach efekt pięknego i oryginalnego koloru.

W ciągu ostatnich lat coraz większą popularność zdobywają włosy w kolorze różu, fioletu czy brzoskwini. Niewiele z nas ma jednak w sobie na tyle odwagi, aby zdecydować się na trwałą koloryzację włosów w oryginalnym odcieniu. Alternatywą dla farbowania włosów są maski i odżywki koloryzujące, które do swojej oferty wprowadza coraz więcej profesjonalnych marek - w swoim portfolio mają je m.in. Maria Nila, Goldwell, a teraz wprowadziła je włoska marka kosmetyków naturalnych Davines.

Czym odżywki koloryzujące różnią się od farby, jak należy ich używać, aby uzyskać najlepszy efekt oraz dla kogo są przeznaczone? Na te pytania odpowiada Adam Żolik – trener Davines, właściciel poznańskiego salonu fryzjerskiego "Czesanka".

Odżywki koloryzujące do włosów - czy warto?

Odżywki koloryzujące do włosów mają podstawową zaletę - możemy używać ich samodzielnie w domu, bo ich aplikacja jest banalnie prosta. To świetny pomysł, jeśli zależy nam jedynie na tymczasowej zmianie wizerunku i chcemy wypróbować różne opcje kolorystyczne. Odżywki koloryzujące w odróżnieniu od farby nie niszczą włosów, a wręcz przeciwnie - poprawiają ich kondycję i przy okazji odświeżają kolor. Co ważne - odżywki są w pełni zmywalne, więc nawet jeśli uzyskany kolor nam się nie spodoba, możemy się go szybko pozbyć.

Duże zainteresowanie odżywkami tymczasowo koloryzującymi włosy w ostatnim czasie nie jest dla mnie zaskoczeniem. Mimo że tego typu produkty są dostępne na rynku już od dłuższego czasu, to ich rozwój i pojawiające się z nim nowe możliwości zabawy zachęcają do sięgania po nie jak nigdy dotąd. Ich zaletą jest nie tylko możliwość tworzenia lub podkreślenia kreatywnych efektów kolorystycznych podczas zabiegu odżywiania włosów, ale również fakt, że zupełnie się wypłukują po pewnym czasie, tworząc tym samym bezpieczną przestrzeń do kolejnej zabawy z kolorami - wyjaśnia Adam Żolik.

Jaki efekt dają odżywki koloryzujące?

Odżywki koloryzujące dają na włosach efekt tymczasowej koloryzacji. Zazwyczaj kolor wypłukuje się po około 5-8 myciach włosów. Adam Żolik podkreśla, że to, jaki efekt otrzymamy na włosach zależy przede wszystkim od kondycji włosów. Najbardziej intensywny efekt uzyskamy stosując odżywkę na włosach rozjaśnianych.

Trwałość efektu takiej formy koloryzacji zależna jest od porowatości i tekstury włosów, a utrzymanie go jest związane z kondycją włosów. W przypadku włosów zdrowych i naturalnych kolor może zanikać znacznie szybciej niż w porównaniu z włosami porowatymi lub mocno rozjaśnionymi. Wielokrotne stosowanie może zwiększyć intensywność i wydłużyć czas utrzymywania się kolorów - tłumaczy Adam Żolik.

Odżywki koloryzujące - dla kogo?

Odżywki koloryzujące są dedykowane przede wszystkim dla jasnych blondów oraz włosów rozjaśnianych. Na ciemnych włosach niestety nie dadzą pożądanego efektu. Nie bez znaczenia jest także kolor samej odżywki koloryzującej - pastele zazwyczaj na włosach utrzymują się krócej niż mocne i nasycone kolory.

Odżywki przeznaczone są zarówno do włosów naturalnych, farbowanych i rozjaśnianych, co daje możliwość stosowania ich dosłownie u każdego. Oczywiście efekty będą się od siebie różnić – w zależności od początkowego poziomu jasności włosów a możliwą do uzyskania intensywnością koloru. Im bardziej nasycony odcień wybierzemy, tym dłużej może utrzymywać się na włosach. Pastelowe kolory, takie jak różowy czy koralowy, mogą zanikać szybciej w porównaniu z intensywniejszymi odcieniami np. niebieskim, turkusowym czy czerwonym . A jest w czym wybierać, bo kolorów potrafi być nawet 11 w jednej linii (np. Davines Alchemic z pigmentami bezpośrednimi) - wyjaśnia Adam Źolik.

Jak stosować odżywkę koloryzującą?

Odżywkę koloryzującą możemy nakładać na umyte włosy osuszone ręcznikiem lub po prostu na suche pasma. Bardzo ważne jest jednak, aby dokładnie i równomiernie pokryć nią obszar, który chcemy poddać koloryzacji. Pozostawiamy ją na włosach na kilka do kilkunastu minut, a następnie spłukujemy. Im dłużej będziemy trzymać odżywkę na włosach, tym mocniejszy efekt koloru uzyskamy na włosach. Należy uważać podczas nakładania odżywki przy skórze głowy, bo może ją zafarbować - odżywkę najlepiej aplikować zatem około 2 cm od nasady.

Farbowanie włosów przy użyciu odżywki koloryzującej jest nie tylko bardzo proste, ale przede wszystkim dobre dla naszych włosów. Wypróbujecie ten sposób na odświeżenie koloru?

Zobacz także: Domowa koloryzacja – dowiedz się, jak ją prawidłowo wykonać

Zdjęcie główne: Instagram

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 lutego 2020, 20:02

Nasze propozycje