Poprzedni artykuł: Maseczki do włosów z Lidla za 1,29 zł Następny artykuł: Pianka do włosów – jaki rodzaj wybrać i jak używać?

Jak szybko zapuścić włosy? Zapytałyśmy eksperta

Zapuszczanie włosów może przynieść szybki efekt jeśli nie będziemy popełniać popularnych błędów i skupimy się na pielęgnacji zapobiegającej rozdwajaniu końcówek. O tym, jak zapuścić włosy opowiada ekspertka - Małgorzata Piechocińska.

Zapuszczanie włosów to dość długotrwały proces, który mimo starań nie zawsze daje pożądane efekty. Przyjmuje się, że włosy rosną około 1 cm na miesiąc, ale jest wiele czynników, które mogą hamować lub przyspieszać ich wzrost. Na porost włosów duży wpływ mają zdrowa dieta, ale także nasze nawyki pielęgnacyjne. O to, co robić, aby szybko zapuścić włosy zapytałyśmy Małgorzatę Piechocińską – trenerkę marki Davines, fryzjerkę warszawskiego salonu Let’s Dye.

Jak sprawić, aby włosy rosły szybciej?

Ekspertka zwraca uwagę na to, że popularne kosmetyki na porost włosów pozytywnie wpływają na zagęszczenie włosów oraz pobudzenie cebulek, ale nie do końca sprawdzają się w zapuszczaniu pasm. Jeśli chcemy wydłużyć włosy, musimy zadbać o nie na całej długości, a nie tylko pobudzać skórę głowy.

Klienci często pytają mnie o sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów. Co ciekawe, kiedy pytam ich o zwyczaje pielęgnacyjne okazuje się, że często działają wprost proporcjonalnie odwrotnie do zamierzonego celu, zaniedbując zabiegi, a sięgając po kosmetyki "przyspieszające wzrost" Na rynku istnieją preparaty, które stymulują skórę głowy i zapewniają szybsze odrastanie włosów, jednak ma to najczęściej na celu pobudzenie naturalnej mikrocyrkulacji w skórze głowy, ponieważ każdy z nas ma swój indywidualny cykl wzrostu włosa i nie jesteśmy w stanie go diametralnie zmienić. To ważne, ponieważ osoby, które mają naturalnie krótką fazę wzrostu włosa, mogą nigdy nie być w stanie zapuścić włosów do wymarzonej długości – ich wymiana następuje z określoną częstotliwością i jest to fizycznie niemożliwe - zwraca uwagę Małgorzata Piechocińska.

zapuszczanie włosów

Zapuszczanie włosów - co daje efekty?

Aby włosy szybko rosły, po prostu... nie wolno im w tym przeszkadzać. Aby pozwolić im rosnąć musimy niestety przygotować się na szereg wyrzeczeń. Warto zrezygnować przede wszystkim ze stylizacji włosów na ciepło oraz ich rozjaśniania. Warto także podkreślić, że aby zapuścić włosy nie możemy się bać ich podcinania. Kiedy końce włosów są zniszczone, nie może być mowy o szybkim wzroście włosów. Małgorzata Piechocińska podkreśla, że należy to robić nie rzadziej niż raz na kwartał

To, co może pomóc, to odpowiednia, regularna pielęgnacja najlepiej przeznaczona do włosów długich, ponieważ pomaga zabezpieczyć strukturę włosa szczególnie tam, gdzie jego historia jest najdłuższa, a warstwa keratynowa najcieńsza – czyli na końcach. Regularne podcinanie końców pomaga utrzymać włosy w dobrej kondycji i znacznie redukuje problem. Zwlekanie natomiast skutkuje najczęściej koniecznością skrócenia - wyjaśnia Małgorzata Piechocińska. Warto unikać inwazyjnych zabiegów chemicznych oraz częstego intensywnego rozjaśniania. Pomoże rezygnacja z urządzeń emitujących wysoką temperaturę – prostownice i lokówki stosowane codziennie szczególnie bez dodatkowego zabezpieczenia w postaci ochronnego produktu to spore ryzyko - przestrzega fryzjerka.

Aby zapuścić włosy należy pamiętać także o:

  • zbilansowanej diecie bogatej w kwasy omega 3, orzechy, pestki, oleje roślinne oraz dużą ilość wody,
  • unikaniu ciasnego związywania włosów np. na noc (mogą się łamać),
  • regularnym używaniu kosmetyków pielęgnacyjnych dedykowanych włosom długim oraz wypadającym,
  • unikaniu stresu oraz używek.

Wypadanie włosów a ich zapuszczanie

Bardzo często na brak efektów w zapuszczaniu narzekają osoby, które cierpią na problem wypadania włosów. Wtedy najlepszym pomysłem jest wizyta u trychologa lub dermatologa oraz wykonanie badań, które mogą wskazać źródło problemu z wypadaniem. Dopiero kiedy wprowadzone zostanie specjalne leczenie na przerzedzone włosy można przystąpić do ich skutecznego zapuszczania.

Inną przyczyną pytań o przyspieszenie wzrostu włosów są problemy z wypadaniem. Warto wtedy przeprowadzić wywiad i diagnozę skóry głowy i włosów, a następnie udać się do salonu fryzjerskiego, który dysponuje produktami trychologicznymi lub do samego trychologa. W salonach współpracujących z marką Davines dostępne są kosmetyki z linii Energizing, przeznaczonej do włosów z tendencją do wypadania. Szczęśliwie, jeżeli powody tego problemu nie leżą w genetyce albo nie wynikają z przyczyn motorycznych lub traumatycznych, zachowując dyscyplinę opartą na odpowiednim odżywianiu, prowadzeniu higienicznego trybu życia i unikaniu stresu kuracje przeciwdziałające wypadaniu doskonale zdają egzamin - zaznacza Małgorzata Piechocińska.

Zapuszczanie włosów w dużej mierze polega na odpowiedniej pielęgnacji i regularnym podcinaniu końcówek, ale najważniejsze jest to, aby pozwolić włosom rosnąć i zrezygnować z rzeczy, które negatywnie wpływają na ich kondycję.

Zobacz także: Rzadkie włosy – jak je wzmocnić i zagęścić?

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 lutego 2020, 15:04

Nasze propozycje